Krev naznačí...

Od počátku do konce lékaři pečlivě sledují zdravotní stav každé těhulky. Co ukazují krevní vyšetření a jsou nezbytně nutná?
Krev naznačí...
S vyšetřením krve se budete setkávat po celé těhotenství. Může totiž upozornit na začínající nebo proběhlá onemocnění či případné vrozené vady plodu. Do prvního kontaktu spolu přijdete již na počátku, když zjišťujete, zda jste těhotná. Jakmile tušíte, že jste těhotná, můžete si v lékárně zakoupit těhotenský test nebo navštívit vašeho gynekologa, který vám zjistí přítomnost hormonu hCG, jenž vytváří plodové vejce. Tato pozoruhodná „chemická látka“ je totiž určitelná jak z krve, tak moči.

Vstupenka do poradny
V momentě, kdy vám gynekolog oznámí radostnou novinu, začnou série vyšetření, které budou trvat až do porodu. Vyšetření krve v nich hraje hlavní roli. Po těhotenském testu (stanovení hormonu hCG – human chorionic gonadotropin– lidský choriový gonadotropin) totiž bude vzápětí následovat první „vstupní“ krevní test, jenž vám ověří krevní skupinu, Rh faktor a protilátky a vystopuje, zda nejste nositelkou HIV, syfilis či žloutenky typu B. Podle doc. MUDr. Pavla Caldy, CSc., z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, může nastat problém s Rh faktorem: „Je-li matka Rh negativní a otec Rh pozitivní je možné, že plod zdědí po otci Rh pozitivitu. Potom může dojít k tomu, že matka vytváří protilátky proti krvinkám plodu. Protilátky procházejí placentou a rozbíjejí červené krvinky. To vyvolává chudokrevnost plodu ještě v děloze. Může to způsobit jak odumření či ohrožení plodu v děloze, tak i rozvoj těžké žloutenky po porodu.“ Výskyt Rh negativity je rasově závislý, takže např. 15 % bělochů je Rh negativních, ale amerických indiánů jen 1– 2 %.

Jeden test navíc
Mezi 10. – 13. týdnem můžete podstoupit tzv. prvotrimestrální screening nebo také kombinovaný test. „Screeningové vyšetření mezi 11.–13.+6 týdnem těhotenství umožní ultrazvukem vyloučit většinu závažných vrozených vad plodu a spojením s vyšetřením krve matky na PAPP-A a beta hCG (těhotenské hormony) umožní číselně stanovit konkrétní míru individuálního rizika Downova syndromu u každé jednotlivé těhotné,“ vysvětluje doc. Calda. Na rozdíl od tzv. druhotrimestrálního testu má mnohem vyšší citlivost (odhalí 9 z 10 postižených) a výsledky testu jsou k dispozici již na konci I. trimestru. Kvalitní a spolehlivé provádění prvotrimestrálního testu lze zaručit pouze na specializovaných pracovištích, která jsou zapojena do systému kontroly kvality. Seznam akreditovaných sonografistů je na stránkách http://www.fetalmedicine.com/czechsono.php. Způsob úhrady pak závisí na tom, zda pojišťovna má s lékařem uzavřenou smlouvu na provádění příslušných vyšetření.

Screening v šestnáctém
Biochemický screening se provádí mezi 16. až 20. týd-nem těhotenství. Spočívá
v odběru krve ze žíly a stanovení dvou nebo tří hormonů – alfafetoproteinu, hCG a estriolu. Výsledkem testu je číslo, které udává riziko Downova syndromu a rozštěpových vad páteře a stěny břišní. Tento test je schopen odhalit 6 plodů z deseti postižených Downovým syndromem. Velkou nevýhodou testu je, že i při dokonalém provedení má falešnou pozitivitu kolem 5 %, tj. že označí 5 žen ze sta jako pozitivní. Na základě pozitivity tohoto testu lékař doporučí odběr plodové vody, tzv. amniocentézu. Výsledek vyšetření plodové vody lze považovat za stoprocentně jistý. V současnosti absolvuje u nás 18 žen ze 100 odběr plodové vody a jen asi 1 žena z 600 má plod skutečně postižený. Klasické vyšetření plodové vody trvá 10 – 21 dní. Pomocí DNA diagnostiky, jež není vždy hrazena pojišťovnou, lze získat orientační výsledek již za 24 až 48 hodin.

Cukrovka bývá problém
Po 20. týdnu vám budou doporučeny další testy zjišťující množství cukru v krvi, protože v těhotenství se někdy může objevit tzv. gestační cukrovka, která po porodu obvykle mizí. Na vyšetření se připravte psychicky, protože ho budete absolvovat ráno nalačno, nejlépe okolo sedmé hodiny s tím, že nebudete smět ani pít. Sebemenší konzumace potravin nebo pití může totiž ovlivnit citlivé krevní hodnoty a testy by se pak musely opakovat. Až přijdete do laboratoře, vypijete stanovené množství roztoku glukózy, které vám sestřičky připraví. Výsledek se dozvíte ještě tentýž den. Díky důkladné péči a moderním metodám vyšetřování krve se dají rozpoznat mnohá onemocnění v zárodku a lékaři i pacientky mohou předejít nepříjemným a náhlým překvapením. Z vyšetření si proto nedělejte hlavu a říkejte si, že děláte všechno proto, aby se vaše děťátko narodilo v pořádku a vy jste byla v pohodě.

KREVNÍ OBRAZ
Oodhalí poměr červených krvinek (erytrocytů), bílých krvinek (leukocytů) a krevních destiček (trombocytů) a také parametry krevních destiček. Jejich změny mohou naznačit základní změny krvetvorby, začínající chudokrevnost, špatnou srážlivost krve nebo infekci.

Je možné i vyšetření množství přítomných minerálů, odpadních produktů metabolizmu a posouzení stavu jater pro případ, aby se včas odhalilo eventuální jaterní onemocnění. Lékař v některých situacích stanovuje přítomnost protilátek proti borrelióze a toxoplazmóze.

V II. polovině těhotenství se provádí glukózový text na vyšetření hladiny cukru v krvi. Podle těchto výsledků krve lékař zjistí i nejmenší nesrovnalosti v organizmu, které se třeba zatím neprojevily a vy jste je nepocítila. Díky tomu se může předejít dalším problémům a zahájit včas adekvátní léčba.

JAK NA ODBĚRY
Do laboratoře přijďte ve stanovenou dobu!
 
Pokud máte přijít nalačno, vezměte si s sebou láhev s pitím a svačinu, abyste mohla posnídat hned, jak vyjdete z laboratoře.
 
Pokud se vám dělává nevolno, dopředu to oznamte sestře. Odběry se dají provést i vleže.
 
Při odběru se nedívejte do místa vpichu a zhluboka dýchejte.
 
Po odběru si běžte sednout na 15 minut do čekárny, buďte v klidu a při nevolnosti zavolejte lékaře.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články