Koupeme miminko

Chystáte se na první koupání svého novotou vonícího miminka? Pak žádný strach. Stačí pár základních pravidel, a hravě to zvládnete.
Koupeme miminko

Úvodem je dobré si říct, že s mytím miminek se to nemá přehánět. Jejich kůže je jakousi bariérou, která je chrání před bakteriemi a dalšími vlivy vnějšího prostředí. Pokud ji budeme příliš často mýt, tuto imunitní clonu narušujeme. Samozřejmě že intimní, tzv. plenková místa jsou výjimkou. Ta je nutná ošetřovat denně. Přes den vlhčenými ubrousky a večer ideálně vlhkou žínkou. Celková koupel však stačí dvakrát až třikrát týdně.

Pokud má vaše miminko ještě zbytek pupeční šňůry, pak ho zatím nekoupejte, jen celé otřete houbou nebo žínkou. Až teprve poté, co pahýlek odpadne, můžete začít s normálním koupáním.

Co se týče kosmetiky, vybírejte pečlivě. Některé produkty mohou dětskou pokožku podráždit. Obecně si dávejte pozor na parfémované přípravky, je lepší volit přírodní produkty nebo alespoň ty bez parfemace.

A ještě jedna rada – koupejte miminko přibližně ve stejnou denní dobu. Dítě potřebuje svůj režim, své jistoty. Ideální čas je před večerním krmením. Koupelí se miminko zklidní, pak se nají a můžete ho uložit ke spánku.

Klepněte pro větší obrázek

Než se pustíte do koupání, připravte si několik nezbytností, které musíte mít po ruce:

• houbu, žínku nebo ‚žínkové' rukavice, které umožňují jemnější mytí miminka

• bavlněné tamponky pro ošetření kolem očí

• jemné dětské mýdlo

• koupelový teploměr – ideální teplota pro miminkovskou koupel je kolem 37 °C

• jemný šampon, který nedráždí oči (na obalu by to mělo být napsáno, event. v angličtině uvedeno no tears)

• osušku

• čistou plínku

• oblečení, župánek nebo deku, tedy něco, do čeho miminko hned zabalíte, aby po teplé koupeli neprochladlo

• Nejdůležitější je nepouštět při koupání miminko z rukou, což je někdy docela oříšek, protože se miminko většinou čile hýbe. Můžete si vypomoci koupacím polštářkem, který se prodává do vany i pro dospělé, a obalit ho do ručníku, aby to bylo pro dítě příjemnější a hlavička mu po hladkém povrchu neklouzala. Také se ujistěte, že místnost, kde dítě koupete, není v průvanu, aby miminko nenastydlo (ideálně 24–25 °C).

Klepněte pro větší obrázek

Co dříve a co později

1. Nejprve miminku otřete oči a obličej. Na každé oko použijte jiný bavlněný tamponek.

2. Umyjte krček. Některá miminka, a nemusí to být jen v teplých dnech, mohou mít pod krčkem bolestivé opruzeniny, takže je třeba omývat tato místa obzvlášť jemně a poté samozřejmě ošetřit krémem proti opruzeninám.

3. Chcete-li děťátku umýt vlásky a nechcete, aby mu voda tekla do očí, můžete použít speciální čepičky, které tomu zabraňují. Šamponu použijte jen dvě tři kapky, na jemňoučké vlásky to akorát tak stačí.

4. Následně jemně omyjte intimní partie i podpaží. Rozhodně netlačte, opravdu omývejte jemně.

5. Celá koupel netrvá dlouho, cca 5 minut. Voda rychle chladne.

6. Jemně dítě osušte a pak ošetřete pokožku.

Klepněte pro větší obrázek

Vana, kyblík nebo umyvadlo

Někteří rodiče koupou miminko v umyvadle, jiní ve vaničce, v koupacím kyblíku a někteří ve velké vaně. Všechny možnosti jsou v pořádku a vyberte si takovou, která vám vyhovuje. Pokud se chystáte mýt miminko ve velké vaně, pak je dobré použít lehátko, které vám umožní dítě položit a pohodlně tak umýt. Pozor, nemyjte miminko pod tekoucí vodou. Máte-li pákové baterie, můžete vy nebo dítě o ni zavadit a může dojít k opaření miminka horkou vodou. A ještě jedno varování: Nikdy nenechávejte dítě při koupání samotné!

A to je poslední rada. Koupání je příjemné pro dítě i pro vás. Je to čas, kdy jste si opravdu blízko. Užijte si ho.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články