Kosmetika pro miminko aneb Čím pečovat o nejmenší

Na trhu je celá řada krémů, mléka a olejíčků pro miminka už od narození. Jak se tedy ve všech těch flakónech vyznat a vybrat tu pravou péči? A potřebují ji naši nejmenší vůbec?
Kosmetika pro miminko aneb Čím pečovat o nejmenší
Kůžička jako dětská prdýlka
Znáte tohle pořekadlo, které zamená, že má někdo přecitlivělou pokožku? Je to pravda, miminka mají skutečně velmi citlivou kůžičku. Kůže novorozence ještě není dokonale vyvinutá a je velice křehká a citlivá. „A to v podstatě na všechny látky, s nimiž z vnějšku přichází do kontaktu. Na rozdíl od pokožky dospělého postrádá ochranný kožní film tvořený potem, mazem či kousky odloučených povrchových buněk, a je tak téměř bezbranná vůči škodlivým vlivům životního prostředí, bakterií a plísní a platí to i složení některé kosmetiky,“ říká dětská lékařka Alena Bohdanecká.
 
Alespoň prvních šest týdnů, kdy je kůže miminka nejcitlivější, doporučují odborníci používat co nejméně kosmetických přípravků. Jen v případě velmi vysušené pokožky lze zkusit například olejové koupele na doporučení pediatra či lékárníka, za normální situace naopak radí pediatři zbytečně pokožku nepromašťovat.
 
Méně je opravdu více
V péči o pokožku miminka platí dvojnásob tvrzení, že méně je někdy více. Dokonce ani každodenní koupání celého tělíčka už dnes není dogmatem, ba naopak. Podle mnohých lékařů může být příliš úzkostná čistota občas spíš na škodu a dětskou pokožku zatěžovat. Koupel tak stačí obden, nicméně každý den by se měla důkladně omývat místa v okolí plenek a v kožních záhybech, potenciálních místech zapářky.
 
V novorozeneckém období je vhodné používat přípravky bez přidaných parfémů a barev. „Zapomeňte na provoněné miminko, zcela jistě mu tím neprospějete. Pro dítě je nejlepší koupel v čisté vodě, pěnivé přísady nechte v tomto období bokem. Po koupeli dítě namažte olivovým nebo slunečnicovým olejem (volně prodejné v lékárnách). Není potřeba používat žádné šampony ani mýdla,“ říká MUDr. Bohdanecká.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
S kosmetikou krok po kroku
Pokud začnete zařazovat kosmetické přípravky, dělejte to postupně. Vždy použijte jenom jeden nový přípravek, aby se v případě nežádoucí alergické reakce dal rychle identifikovat viník. Pokud máte v rodině větší výskyt alergií, investujte spíše do hypoalergenní kosmetiky (široký sortiment v lékárnách). Maminky by si měly dát pozor zejména na parfémované.
 
Ani na prdelku krém nepatří
Možná to mnohé maminky překvapí, ale za příliš vhodnou se nepovažuje kosmetika ani v případě čištění zadečku. V prvních týdnech by si maminky měly vystačit s vodou, případně troškou rostlinného oleje na úplné odstranění nečistot, a malým množstvím krému proti opruzeninám. Olivový nebo slunečnicový olej můžete použít na kůži celého těla. Kůže zadečku je ale vystavená větší zátěži, setkává se s močí a agresivní stolicí novorozence. Preventivně je proto vhodné použít ochranný krém, který zamezí vzniku opruzenin na exponované pokožce.
 
Na vlásky opatrně
Šampon není v prvních měsících vůbec potřeba. Spíš naopak, jemná pokožka hlavy by si s ním vůbec nevěděla rady. Takže i hlavičku stačí jen jemně omývat a natírat olejíčkem z lékárny. Ani novorozenecké šupinky není třeba vymývat, stačí je vyčesávat, ale až po jejich změkčení.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články