Kolečkové brusle jsou pro celou rodinu

Při pohledu na zdatné bruslaře vás napadá, že nejste žádné švestky, které by měly padat? Dodejte si kuráže a obujte se do toho!
Kolečkové brusle jsou pro celou rodinu
Léto pomalu končí, ale před námi je ještě spousta hezkých dnů, které můžeme strávit sportováním, a tak jsme synovi koupili slíbené kolečkové brusle. Využili jsme letních slev, které na nás o prázdninách útočily z každé výlohy obchodu, a poměrně kvalitní vybavení nás stálo něco málo přes čtyři tisíce korun. Brusle jsme volili nastavitelné ve velikostech 29–32 – dětem roste noha opravdu rychle a koupit takové, které s nimi budou „růst“ také, je určitě výhodnější. Další nezbytnou součástí vybavení jsou chrániče a přílba – je možné používat cyklistickou, ale my raději zvolili helmu přímo určenou pro jízdu na bruslích nebo skateboardu, je pevnější a dobře chrání i zátylek hlavy.
 
I když s manželem bruslíme poměrně dobře, o tom, jak zvládnout začátky se čtyřapůlletým synem, jsme se raději poradili. Slečna Martina Urbánková, která je instruktorkou bruslení přímo v Inlineschool ve Zlíně, mně v první řadě doporučila, abych se obrátila na odborného instruktora. Nakonec mi přece jen prozradila něco ze své praxe, ale neopomněla upozornit, že mohu syna naučit špatným stereotypům, a když by se pak chtěl tomu sportu více věnovat, bude obtížné je odstranit.
 
„V první řadě je nutné koupit kvalitní vybavení, nenechte se zlákat výhodnou cenou v supermarketech, ale nakupujte ve specializovaných sportovních prodejnách, levné brusle mohou mít nekvalitní kolečka, která se špatně točí, dítě se trápí a bruslení je nebaví. Rovněž pokud z důvodů úspor koupíte dítěti brusle o několik čísel větší, je pro něj bruslení obtížné, zakopává, je neobratné a nemá z takového sportování žádnou radost. Určitě potřebuje chrániče kolenou, loktů a zápěstí, přílba stačí cyklistická, veškeré vybavení najdete na internetové adrese www.hepashop.cz. Dalším krokem je výběr vhodného místa. Není dobré vyrazit hned napoprvé na cyklostezku, hrozí zde nebezpečí ze strany cyklistů nebo rychlých bruslařů, ideální je méně frekventované hřiště s hladkým povrchem. Doporučujeme začínat s bruslením až okolo šesti let, ale samozřejmě záleží na pohybovém nadání dítěte. Děti v naší škole učíme jezdit pomocí různých her, závodů a soutěží, proto také přes léto organizujeme příměstské tábory určené pro děti ve věku 6 až 12 let, pro menší děti je vhodnější individuální výuka. Dětem ve skupině lze vymyslet zajímavý program, kdy se učení stává zábavou.
 
Klepněte pro větší obrázek„Jak s dětmi, tak s dospělými začínáme vždy na neklouzavém povrchu, tedy na trávě. Je důležité, aby nabyli na bruslích jistoty, učí se základní postoje, pády a teprve pak přecházíme na klouzavý povrch. U dětí je nejčastější chybou široký postoj, bruslař má při něm díky širší základně pocit větší stability, ale u in-line bruslení musí pohyb vycházet od střední osy těla. Správný pohyb nacvičujeme chůzí po trávě, patičky bruslí by měly být u sebe, špičky od sebe a dítě dělá jen malé krůčky tak, aby se patičky vracely opět ke středu osy těla. Další častou chybou, kterou rodiče dělají, je poskytování neustálé opory držením za ruce. I když budou ze začátku děti hodně padat, neměly by si zvykat na to, že je vždy nablízku někdo, kdo je v případě hrozícího pádu zachytí. Musí se naučit ,bojovat‘ samy,“ uvádí Marie Urbánková, www.inlineschool.cz.
 
Bruslařské začátky
Pro úplné začátky jsme zvolili nové hřiště s krásným hladkým povrchem, výhodou bylo, že syn se už seznámil s bruslením na ledě, i když je technika trochu odlišná, přece jen základní postoj je obdobný. Důležité je zbavit se nepřirozeného postoje, při bruslení musíte mít pokrčená a pružná kolena, a to na ledě i na in-linech. Pokud jste příliš „prkenní“, bude vám činit problém nejen zastavit, ale třeba i vyhnout se překážce. Další problém se ukázal při výuce odrazu, syn měl tendenci odrážet se dozadu místo do strany, v tomto případě je nutná názorná ukázka. Protože jsme teprve na začátku, je nejjednodušší naučit se brzdit pomocí brzdy, kterou je vybavena pravá brusle. Brzdí se tak, že se brusle nakloní na patu, aby se brzda dostala do kontaktu s povrchem cesty.
 
Když se syn naučil na bruslích pohybovat, i když se zatím nedalo mluvit o žádném stylu, ale přece jen si byl již jistější, vydali jsme se na stezku určenou pro in-line bruslení do Kladna. Povrch je hladký a na dráze jsou jen bruslaři, kteří jsou k začátečníkům ohleduplní, což není vždy samozřejmostí ze strany cyklistů na cyklostezkách. Matěj měl ze začátku obavy ze sjíždění i menšího kopečku, a tak jsme ho naučili sjíždět pomocí pluhu, což už zvládal z lyží. Pokud chce zpomalit jízdu z kopce, stačí dát brusle špičkami k sobě. Jsme sice teprve na začátku, ale Matěje bruslení začalo bavit, a tak se těšíme, až ho bude zvládat a budeme vyjíždět na delší trasy.
 
Bruslí celá rodina
Inline bruslení je sport, který se dá dobře provozovat i ve městě, v Praze můžete vyrazit do Stromovky nebo na Letnou, a pokud už bruslení zvládáte, vydejte se na delší trasy, třeba kolem Vltavy z Modřan až do Braníka nebo opačným směrem do Kralup nad Vltavou. Pokud jste ze Zlínského kraje, vyzkoušejte trasu Záhlinice–Chropyně, trasa je vhodná pro začátečníky i zdatné bruslaře. Už jsem zmínila dráhu v Kladně, která je v areálu městského stadionu Sletiště. Když vás bruslení začne bavit stejně jako nás, určitě najdete vhodnou trasu i v blízkosti vašeho bydliště. Výhodou je, že se brusle vejdou do batohu nebo výbavu celé rodiny bez problému naložíte do kufru auta a můžete vyrazit... větru vstříc.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články