Kofeinu se nemusíte bát

Kofeinu se v těhotenství nemusíte bát, jen to s ním nesmíte přehánět!
Kofeinu se nemusíte bát

Rozumný příjem kofeinu během těhotenství nemá podle všeho žádný vliv na plod. V roce 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. Bylo v něm zapojeno 2800 žen, které měly děti, a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, které tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po níž se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností.

Kromě toho, že kofein během těhotenství prochází placentou, je po porodu obsažen i v mateřském mléce a z toho důvodu se v době kojení doporučuje maximálně 300 mg kofeinu denně (2—3 šálky kávy). V dalším průzkumu, který se v roce 1991 prováděl v Dánsku, bylo zkoumáno jedenáct tisíc žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně, měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly bez ohledu na množství kávy naprosto v pořádku. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu a podobně — žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny.

Stejně tak se nepotvrdily hypotézy, podle kterých konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nezhoubného nádoru prsu. Naopak se dokonce objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost zhoubného nádoru prsu (rakoviny). Průměrná spotřeba kofeinu na osobu a den činí 150—225 mg, z toho tři čtvrtiny této dávky pocházejí z kávy. Při předávkování (více než 300 mg kofeinu jednorázově) nebo při vysokém příjmu kofeinu po delší dobu se může objevit tzv. kofeinismus, který se projevuje pocity strachu, nervozitou, nespavostí, depresí, bolestmi hlavy, bušením srdce, zvýšenou teplotou a krevním tlakem. Konzumaci kávy, je-li v normální míře (1—2 šálky denně), není nutné u zdravé ženy nijak zvlášť omezovat, neměla by být však překročena hranice tří šálků denně.

Mnoho těhotných žen právě v tomto období ztrácí na kávu chuť. Při konzumaci většího množství se nepříznivé účinky na plod mohou projevit — především snížením růstu plodu, zrychlením tepové a dechové frekvence a v laktaci se může projevovat podrážděností a špatným spaním dítěte. Kofein má také negativní efekt na obsah železa v mateřském mléce a množství železa u dítěte. Nebylo prokázáno, že by kofein způsoboval vrozené vývojové vady.
Pít, či nepít kávu těhotenství, je tedy čistě na vašem rozhodnutí. Pokud jste na ni byly zvyklé, dopřejte si ji, ale nezapomínejte na doporučené množství navíc, pokud vypijete méně, uděláte lépe. Jsou přece i jiné stimuly. Rozproudění krve a zvýšení tlaku při procházce na čerstvém vzduchu, plavání nebo třeba cvičení pro těhotné. A pokud byste chtěly přeci jen kávy vypít víc, volte tu bezkofeinovou.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články