Když se rodiče neshodnou na výchově

Máma s tátou jsou dvě různé osobnosti, nesoulad ohledně výchovy je někdy nevyhnutelný. Co dělat, když nastane konflikt?  Hádky týkající se dětí jsou druhou nejčastější příčinou konfliktů mezi partnery hned po neshodách ohledně peněz.
Když se rodiče neshodnou na výchově

V západních zemích stoupá také počet rozvodů, při kterých jako důvod rozchodu partneři uvádí zásadní nesoulad v přístupu k dětem a jejich výchově. Čím víc je naše energie upřena na naše potomky a jejich prospívání, tím více se nás způsob výchovy druhého osobně dotýká.

Absolutní shoda neexistuje
Existuje vžitá představa, že ideální jsou dva rodiče, kteří vystupují jednotně, důsledně, jako sehraná dvojice. Taková situace je však nereálná. Rodiče jsou dvě osobnosti, které prošly odlišnou výchovou, mají jiný temperament a často se liší i jejich hodnoty. Jeden si cení hudby a literatury, zatímco druhý nedá dopustit na sport. Aby celá situace byla ještě o něco komplikovanější, každý z rodičů reaguje na své dítě odlišně i v závislosti na své vlastní náladě a situaci. Například matka bez problému toleruje srkání špaget doma v kuchyni, zatímco v restauraci nebo před návštěvou ji stejné chování dokáže rozčílit.

Co všechno hraje roli
O reakci na určitou konkrétní situaci tedy rozhodne, kdo si nevhodného chování všiml první, jak silné emoce chování dítěte vyvolá v rodiči v závislosti na jeho temperamentu a také kdo tráví více času s dětmi a je součástí jejich dennodenní rutiny (buď ho v důsledku toho jejich chování dětí rychleji vydráždí, nebo je naopak více imunní), a nakonec rozhoduje také to, kdo má větší výčitky, protože netráví s dětmi dostatek času, a tak nechá většinu nevhodného chování bez povšimnutí. Pokud namícháme všechny tyto faktory, vášnivá diskuze nad výchovnými reakcemi a postupy mezi rodiči může začít.

Čeho se vyvarovat
Neznepokojujte se tím, že spolu nesouhlasíte. Nesoulad ohledně výchovy je normální a nevyhnutelný. Je důležité shodnout se alespoň na tom, že se neshodnete.

Pravidla stanovte předem
Pro minimalizování počtu hádek je vhodné stanovit alespoň základní pravidla pro běh rodiny a domácnosti předem. Mezi taková základní pravidla patří například péče o bezpečnost a zdraví (na kole vždy s helmou, přes silnici za ruku) nebo základní pravidla společenského chování (zdravení, poděkování). Jednoduše se ale dají stanovit pravidla například pro množství sledované televize nebo finanční výši běžných dárků, což bývají také časté zdroje konfliktů.

Nechejte druhého reagovat
V situacích, které se nedají předem ošetřit, by měl řešení převzít ten z rodičů, kterému chování víc vadí (chování u stolu, rušivé chování na veřejných místech atp.). Pokud se vám reakce partnera v takové situaci nelíbí, důkladně zvažte, zda opravdu musíte reagovat. Každý potřebuje možnost dělat chyby a učit se z nich. Pokud tedy váš partner nepoškozuje děti zásadním způsobem, dejte mu příležitost. Ukazuje se, že děti nejlépe prosperují v dobré rodinné atmosféře, ke které neustálá vzájemná kritika rozhodně nepřispívá.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články