Když se narodí druhé

Vaše prvnorozené už povyrostlo, čekáte druhé. Brzy přibude do rodiny další človíček. Vy se těšíte, ale co na to jeho starší sourozenec?
Když se narodí druhé
Narození děťátka jistě znamená výjimečnou událost, i když ji rodina prožívá podruhé. Před druhým porodem ale má o povinnost víc: připravit prvorozené dítě na příchod sourozence...

O kolik bude starší?
Věkový odstup mezi sourozenci hraje nezanedbatelnou roli. „Jinak přijme nového sourozence dítě, kterému je rok a kousek, jinak dítě, které chodí do školky a může o miminku mluvit a pyšnit se jím v kolektivu dětí, jinak se s příchodem sourozence vyrovná patnáctileté dítě,“ říká dětská psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová. „Vždy to záleží na celé rodině. Jak otevřená je v ní komunikace a jak reaguje rodič na projevy prvorozeného dítěte po narození jeho sourozence.“ Ideální věkový rozdíl je jistě relativní pojem a každá rodina má o něm svoji vlastní představu. „Já jsem zastáncem toho, aby se každá rodina individuálně podívala na svoji situaci a podle toho se rozhodla. Obecně mohu říci, že věkový rozdíl mezi sourozenci by neměl být moc velký – v určitém věku budou mít od sebe děti daleko a bude náročné, aby si pak porozuměli. A také by neměl být moc malý (např. jeden rok) – pro děti je to do budoucna dobré, ale pro matku zpočátku velmi vyčerpávající,“ dodává PhDr. Špaňhelová.

Jak ho na změnu připravit
„Měli by začít tím, že mu radostnou zprávu o očekávání miminka sdělí dřív než širší rodině a přátelům,“ radí PhDr. Špaňhelová. „Je dobré, dovolí-li mu maminka pohladit si miminko v bříšku, vezme-li ho s sebou na ultrazvukové vyšetření nebo půjdou-li společně vybírat výbavičku. Rodiče mu také mohou vyprávět, jaké to bylo, když se ještě choulilo u mámy v bříšku, jak se připravovali a těšili na jeho příchod.“

Už je doma
Přišel den D a rodina si jede pro maminku a čerstvé miminko do porodnice. PhDr. Špaňhelová doporučuje, aby se „uvítacího ceremoniálu“ zúčastnilo i prvorozené dítě. Starší sourozenec může miminku ukázat, kde a s kým teď bude bydlet: představí mu byt nebo dům, členy rodiny nebo domácí zvířátka.

Jak zareaguje kluk a jak holka?
„Obecně bychom mohli říct, že každá holčička se na sourozence víc těší, protože je prostě holčičkou a těší se na to, jak se bude o miminko spolu s mámou starat, jak ho bude vozit v kočárku atd. Konkrétně ale vše záleží na tom, jak rodič starší dítě připraví a jaké kompetence mu pak dá při péči.“

Jak to snáší?
Prvorozené dítě v momentě, kdy je zbaveno výhradního postavení být jediný v centru pozornosti rodičů, zažívá šok. Někteří psychologové hovoří o „traumatizující zkušenosti“. Jak tento problém vidí PhDr. Špaňhelová? „Starší dítě může být skutečně traumatizované tím, že všichni dávají přednost mladšímu sourozenci. V komunikaci, péči, v trávení času. Je vhodné mít to na paměti a upozornit třeba i návštěvu, která se přijde podívat na miminko, aby se více soustředila na starší dítě.“ „Rodiče také mohou komentovat tomu mladšímu – byť ještě nerozumí obsahu slov – co právě starší udělal, nebo vyzvat staršího, aby vyprávěl pohádku tomu mladšímu. Zkrátka jde o to, podle své fantazie zapojit navzájem celou rodinu, aby se její členové navzájem poznávali, vycházeli si vstříc a byli k sobě upřímní. Jak rodiče, tak děti.“

Když odmítá
Zaměřit se více na starší dítě, maximálně se mu věnovat. „Rodiče pro něho také mohou vymyslet takový úkol (povozit venku kočárek s miminkem), který by se mu líbil a pro který by ho například jeho kamarádi-vrstevníci obdivovali. Pokud nic nepomáhá, je dobré poradit se s odborníkem – dětským psychologem.“

Nové rodičovství
Mezi čerstvě narozeným druhým dítětem a rodiči by měl vzniknout nový vztah, nezávislý a jiný než mezi nimi a prvorozeným dítětem. Aby byly obě děti spokojené a prospívaly, musí se rodiče vyvarovat hesla „mezi svými dětmi nedělat žádné rozdíly“. Naopak: měli by respektovat jejich zvláštnosti a území každého z nich. Dokonce by jim měli jejich teritoria pomoci vymezit. Když starší dítě vidí, že do rodiny nepřibyl někdo, kdo mu bere jeho práva, ale kdo dostal jiná, pochopí, že se nemusí o svoje postavení obávat. „Čím lépe rodiče pečují o rozdíly mezi dětmi, tzn. že žádného z dětí v tom, v čem se liší, nediskvalifikují, ale naopak oceňují každého zvlášť, nesrovnávají je zbytečně mezi sebou a straní všem, tím méně se děti vyčerpávají v boji mezi sebou při vzájemné žárlivosti.“ (Citováno z knihy V. Chvály a L. Trapkové Rodinná terapie psychosomatických poruch, Portál 2004. Podnětné informace naleznete také například v knize Jiriny Prekop Prvorozené dítě, Grada 2002.)

Typy, jak zmírnit sourozeneckou rivalitu
Vyrobte nebo kupte s prvorozeným dítětem pro miminko malý dárek. Připravte také dáreček pro starší dítě, které hned při první návštěvě v porodnici dostane od miminka.
 
Říkejte často staršímu dítěti, že ho máte rádi a že malé miminko ho má taky rádo.
 
Nesrovnávejte děti mezi sebou.
 
Dovolte staršímu dítěti pomáhat vám s péčí o miminko (vyhodit plenu do koše, namočit žínku, zabalit do zavinovačky).
 
Podporujte starší dítě ve hře s mladším dítětem.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články