Když se dítě bojí tmy

Děti se často bojí tmy ne proto, že by na sebe chtěly upoutat pozornost, ale zkrátka mají dojem, že se jim ve tmě může něco stát. Existují však také vzácné případy zrakové vady, kdy dítě ve tmě vůbec nic nevidí.
Když se dítě bojí tmy

Ve světle je vše jasně viditelné, ve tmě tajemné a nejisté. Tma je pro naše děti jedno velké neznámo, stíny se rozprostírají do všech stran a oni v nich okamžitě vidí strašidlo. Malé dítě zatím nechápe souvislost mezi předměty a stíny. Pokud strach přetrvává, může se snadno zvrtnout v těžko léčitelnou fobii a přetrvávat dokonce až do dospělosti.

Jak zbavit dítě strachu ze tmy
Dítě se postupně zbaví strachu ze tmy tím, že pochopí, že není nebezpečná. Zkuste si se svým dítětem povídat nebo hrát v šeru a navodit v něm příjemný pocit. Časem si můžete například hrát s baterkami ve tmě. Jakmile se přestane bát tmy ve vaší společnosti, postupte dále a motivujte jej nějakou odměnou, když se pokusí být ve tmě sám. Nikdy jej ale ke zhasínání světla nenuťte! Dokud si bude přát mít rozsvíceno, respektujte to.

Slepota ve tmě
Dalším, méně obvyklým důvodem, proč se vaše dítě může bát tmy, je tzv. slepota ve tmě. V takovém případě se zrak dítěte nedokáže přizpůsobit tmě a dítě za noci vůbec nevidí. Pokud se váš potomek bojí tmy, ale má také strach vyjít ven na světlo, možná je to právě tím, že nevidí, kudy jít. Jestliže v noci padá a vráží do věcí, může jít o tentýž případ. Tato vzácná vada je obvykle vrozená a trvalá a vyskytuje se více v rodinách se zrakovými problémy. Máte-li podezření, že jí trpí i vaše dítě, okamžitě navštivte lékaře.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře