Když přestanu brát pilulky...

Neztloustnu? Nezhorší se mi pleť? A podaří se opravdu otěhotnět? To jsou jen některé z otázek, které trápí nás všechny po vysazení hormonální antikoncepce. A protože kolem nás krouží spousta mýtů a pověr, je na čase zjistit fakta.
Když přestanu brát pilulky...
„Marvelon beru zhruba sedm let. Teď jsme se ale s manželem dohodli, že je na čase pokusit se o miminko. Myslela jsem si, že jen vysadím pilulky a všechno bude v pořádku. Jenže kolem mne slyším samé rady, co mám a co nemám před otěhotněním dělat. Jak dlouho budu mít různé potíže s hormony, že nejprve musím tělo nechat odpočinout. Jsem z toho dost zmatená,“ přiznává devětadvacetiletá Věra Geburtová z Prahy. Rozhodně není sama, rozhodli jsme se tedy trochu zapátrat a některé mýty dokonce vyvrátit…

Tělo se musí zbavit škodlivin. Nebo ne?
Na tento velmi často užívaný argument, bohužel existují i mezi odborníky různé názory. Jedni si myslí, že před vlastním otěhotněním bychom si opravdu měly nechat nějaký čas na regeneraci. Ti druzí jsou naopak přesvědčeni, že to není nutné, protože moderní hormonální antikoncepce je natolik šetrná k organizmu, že žádné „pohov“ a regenerace není vůbec třeba.

“Hormony v současných antikoncepčních pilulkách sice nejsou tělu vlastní, ale svým chemickým složením se jim velice podobají. Jejich vzájemný poměr je někdy dokonce výhodnější než v přirozeném cyklu. Hormonální antikoncepce s nízkými dávkami estrogenů tak snižuje riziko rakoviny vaječníků a děložní sliznice i o 40 procent. Takže považuji hormonální antikoncepci za naprosto nezávadnou, naopak zdraví prospěšnou, takže jakékoli čištění těla buď jako přestávky mezi každodenním braním nebo po úplném vysazení považuji za zbytečné,“ míní neurolog Zbyněk Mlčoch.

Klepněte pro větší obrázekS tím ovšem nesouhlasí homeopatka a bývalá porodní lékařka Kateřina Králíková: „Jen málokterý lékař ženu pořádně poučí. Při braní hormonální antikoncepce sice v těle samotné hormony nevadí, ale tělu chybí některé látky, které pilulky upozaďují. Po dlouhodobějším užívání tak chybí organizmu minerály a některé vitaminy či stopové prvky jako zinek, hořčík, vitamín A, E, B6, B12 a kyselina listová. Já tedy zejména ženám, které se chtějí pokusit o miminko, radím alespoň dvouměsíční pauzu, během které budou jíst stravu bohatou na chybějící látky a homeopatika. Dopřejí si hodně tekutin jako jsou minerálky a některé bylinné čaje, mohou vyzkoušet i zklidňující účinky gravidjógy. Samozřejmě nejsem odpůrcem hormonální antikoncepce, jen si myslím, že po jejím ukončení bychom si měli přivést tělo zase zpět k normálu.“

Trochu patová situace, že? Ani další odborník, kterým je soukromá gynekoložka Pavlína Spálová světlo do té zapeklité otázky, zda si dát pauzu či ne moc nevnáší. „Hormony antikoncepčních pilulek ženské tělo určitě nijak nepoškozují. Podle mého dokonce organizmu ani nic nechybí. A pokud se po vysazení děje něco abnormálního, jako je nepravidelná menstruace, či třeba malé zhoršení pleti, je to dáno tím, že se organizmus vrací jen ke svému přirozenému běhu. Zjednodušeně řečeno, pokud jste měla kožní problémy nebo se vám mastily vlasy před začátkem braní antikoncepce, bude se tak zřejmě dít po ukončení užívání opět. Ovšem i když si myslím, že organizmus poměrně snadno zajede do normálních kolejí, doporučuji i já svým pacientkám, aby se před početím trochu stabilizovaly a zkoušely miminko třeba až tak za měsíc. Někdy to ale nevyjde a otěhotní takřka do druhého dne od momentu, co sezobly poslední pilulku,“ směje se MUDr. Spálová.

Podaří se mi otěhotnět, nebo jsem z antikoncepce neplodná?
Máme pro vás dobrou zprávu. I přes nejhorší hororové historky o „Marušce, co po deseti letech na Marvelonu do toho ne a ne přijít“, je to úplná hloupost. Neplodnost je většinou vrozená a pokud je tedy „Maruška neplodná“, tak od narození. Antikoncepce totiž nejen že neplodnost v žádném případě nezpůsobuje, ale dokonce podle některých studií antikoncepční pilulky s vyšším podílem hormonů plodnost přímo stimulují. Ne snad, že byste otěhotněla díky antikoncepci, to ne, nebojte, ale po jejím vysazení můžete opravdu v některých případech „být v tom“ klidně do týdne. Nebo také ne, někdy trvá i skoro rok, než otěhotníte. Do té doby ale buďte v klidu, z pilulek jste si opravdu neplodnost neuhnaly, a čekat někdy i několik měsíců na těhotenství je naprosto normální.
 
Klepněte pro větší obrázekKila půjdou nahoru
Ruku na srdce, toho jste se bála i při prvním nasazení pilulek. A nic, protože správně vybraná antikoncepce s vaší váhou také nezahýbe. Samozřejmě při nesprávně vybraném typu pilulek opravdu můžou kila stoupat, ale po ukončení úspěšné antikoncepce se z vás baculka opravdu nestane, nebojte. Leda byste čekala miminko a byla by z vás baculka přímo nádherná. To už je ale na jiný článek…

Rozhasí měsíčky
Tak to už vůbec není pravda. Možná jste si zvykla, že se menstruace díky antikoncepci hlásila s matematickou přesností každých dvacet osm dní. Teď už je ale vše jinak, a vy z toho viníte antikoncepci. Ovšem neprávem. Ta naopak cyklus upravovala tak, aby byl pravidelný. Jestliže tedy teď menstruujete pokaždé jinak, organizmus se vrací jen do svého obvyklého rytmu před začátkem užívání pilulek. Zamyslete se, že jste měla měsíčky kdysi také nepravidelně? A pokud ne, tak navštivte svého gynekologa, spolu určitě najdete příčinu i následné řešení.

Klepněte pro větší obrázekPomoc, pupínky a ty vlasy… prostě hrůza
Někdy se opravdu může stát, že po vysazení se pleť na čas zhorší. Protože upřímně řečeno, uměle „vylepšená“ hladina hormonů díky pilulkám naší pleti spíš prospívala než škodila. Jestliže se vám tedy po ukončení antikoncepce začala pleť zhoršovat, nepropadejte panice, časem se to zlepší.

„Ano, ke zhoršení pleti i kvality vlasů může po přerušení či ukončení antikoncepce skutečně dojít. Většinou to ale bývá dočasně, než se hladina hormonů srovná. Svým „nešťastným“ pacientkám doporučuji klid, odbourat stres, omezit čokoládu nebo kořeněná a ostrá jídla. Stav se pak za pár týdnů sám spraví. A když ne, pošlu je na dermatologii, tam jistě najdou způsob, jak vrátit „antikoncepčně krásnou pleť,“ dokončuje MUDr. Spálová.

Co je vlastně hormonální antikoncepce
Hormonální tabletky jsou v současnosti nejspolehlivějším způsobem antikoncepce. Svým působením zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků (ovulaci).
Kromě toho způsobují:
- změny děložní sliznice, které zabraňují uvolnění vajíčka
- zahuštění hlenu v děložním hrdle zabraňující pronikání spermií
- omezení pohyblivosti vejcovodů
 
Vedle ochrany před otěhotněním ale příznivě působí ovlivňují ženský organismus tím, že:
- upravují menstruační krvácení
- snižují intenzitu obtíží při menstruaci
- zlepšují pleť
- snižují riziko výskytu rakoviny dělohy, vaječníku, tlustého střeva a konečníku
- snižují riziko zánětů dělohy, vejcovodů a pobřišnice
- dávají možnost okamžitého přerušení užívání
- mají nízký výskyt nežádoucích účinků
 
A dobrá zpráva závěrem. Na trhu existuje tolik druhů kvalitní hormonální antikoncepce, že téměř pro každou ženu se vhodný přípravek najde.

Text: Eliška Zikmundová
 
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články