Když jsme tenkrát v létě s manželem vyrazili do Itálie, jako na potvoru tam zrovna pršelo a foukalo. Po třech dnech se do toho sluníčko konečně pustilo, ale vítr neustával. Doháním chytání bronzu, a vtom se na mě muž tak divně zadívá a povídá: „Co to máš pod krkem za fleky…?“ Sáhnu si tam, a cítím hrbolky – a svědění.
Během dne jsem se osypala přímo ukázkově: tam, kde byla kůže na hrudníku během slunění odkrytá, se mi „pupínky“ slily v jednu velkou zarudlou, a hlavně příšerně svědící plochu. Následovala koupě trička až ke krku (schválně zkuste něco takového u moře sehnat!) a protrpěný zbytek dovolené.
O jednotlivých flíčcích rozesetých po všech končetinách se ani nezmiňuju… zato ráda zdůrazním, že mi bylo už pětadvacet a jsem vysloveně „sun friendly“ fototyp: tmavovlasá, tmavooká, s pletí, která do té doby slunce doslova milovala.
Fleky pryč!
Takže když se nám narodila dvojčata a my v jejich třech letech poprvé vyrazili k moři, byla jsem ostražitá; bála jsem se, jestli syn nebo dcerka tuhle alergii nezdědili. Mallorca – nic. Tunisko poprvé – nic. Tunisko podruhé – nic. Itálie – bingo! Šestiletá dcerka se po jednom koupání v moři začala ošívat, drbat se pod krkem… a bylo to tam.
Před sluncem jsem ji pak chránila, co to dalo, okamžitě sprchovala sladkou vodou, mokré (sladkou vodou opláchnuté) vlasy vázala do culíku, aby jí z nich na podrážděný hrudníček nekapala voda – a stejně jsme skončily na Zyrtecu, který příznaky alergie aspoň poněkud zmírňoval.
Po návratu jsem si jen tak mezi řečí postěžovala kolegyni – a dobře jsem udělala. Ukázalo se, že je „zkušená alergička“, a doporučila mi speciální opalovací krémy pro alergiky (Ladival).
I vybavila jsem nás, a přísahám – od té doby máme klid. Itálie absolvována dvakrát, pokaždé bezflekově (hurá!), a letos se chystáme znova. Ovšem přísně dodržujeme preventivní opatření: z moře okamžitě pod sladkovodní sprchu, ano, včetně vlasů, a hned po oschnutí znovu namazat.
Silvinku natírám krémem pro alergiky celou, sama si jím ošetřuju jen „náchylná“ místa (krk, hrudník, vnitřní strana paží), jinak mi stačí běžné opalovací krémy.
Příčina sluneční alergie
„Příčina sluneční alergie není objasněná, ale předpokládá se, že by mohlo jít o pozdní imunologickou reakci na neznámou látku (antigen) aktivovaný právě UV zářením, tedy sluníčkem,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie, a popisuje typické příznaky:
„Na kůži se objeví svědivá vyrážka, může mít podobu červených fleků, pupínků až puchýřů, případně kopřivkových pupenů. To všechno jsou varovná znamení, že se něco děje. Nejčastěji bývá zasažen obličej, ušní boltce, krk, hrudník a horní končetiny – zkrátka ty části těla, které nejvíc vystavujeme sluníčku,“ vysvětluje a dodává, že obvykle je kritickým momentem první intenzivní jarní či letní sluníčko, případně vystavení UV záření ve vyšší nadmořské výšce.
Otužujte kůži
Právě proto nás může první atak téhle alergie, jíž u nás trpí 10 až 20 procent lidí (nejčastěji ženy od dvaceti do třiceti let), zastihnout naprosto nepřipravené – zatímco doma „u rybníka“ nás slunce jen hladí, u moře se najednou změní v nepřítele.
Takže dovolenou si všechno, jen ne užijete – a když po návratu z ciziny znovu vyrazíte k vodě, pleť je už zase vzorná. I mně vyskočí maximálně pár jednotlivých pupínků, ale žádný masivní nájezd jako „tenkrát poprvé“…
Názor odborníka
„Prevencí sluneční alergie je především postupné a šetrné vystavování prvnímu jarnímu či letnímu sluníčku, aby citlivá dětská pleť neutrpěla šok. Leckdy se osvědčí i užívání beta karotenu nebo doplňků stravy typu Heliocare Ultra-D – kapsle obsahují vitaminy C, E, D3, likopen, a hlavně extrakt z kapradiny.“
MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic
„Často pozorujeme, že na konci letní sezony se kůže ,otuží‘ a příznaky už nepozorujeme, nebo v mnohem mírnější podobě,“ potvrzuje paní doktorka. U moře se navíc přidávají i další „dráždidla“: slaná voda, vítr, písek, pot…
To všechno komplikuje odeznívání nepříjemných kožních projevů. Děti si navíc s pískem rády hrají, a kontakt s ním případnou alergii jen zhoršuje.
Preventivní opatření sluneční alergie
„Děti do dvou let by měly být velice pečlivě chráněny před UV zářením, nejlépe se mu úplně vyhnout,“ doporučuje Katarína Třísková. „V pozdějším věku se děti už víc pohybují na sluníčku a také se přidávají další faktory, které mohou v kombinaci se sluníčkem způsobit tzv. fotodermatózy, tedy alergické kožní reakce – například určité látky v potravinách či nápojích, třeba v džusech, ale také v kosmetice.“
Podle dermatoložky jsou ke sluneční alergii náchylnější nižší fototypy – hlavně typ č. 1, tedy světlovlasý, pihatý, zrzavý…, nicméně my s dcerkou jsme důkazy, že ani člověk s vyšším fototypem si nemůže být nikdy jistý.
Když už se příznaky projeví, samozřejmě dítě okamžitě „stáhněte“ ze sluníčka, to je pravidlo číslo jedna.
„Dále ho chraňte před UVA a UVB jak přípravky s minerálním faktorem – už existují i krémy speciálně doporučované u slunečních alergii, například Eucerin –, tak oděvem. Lokálně promazávejte přípravky s panthenolem (Bepanthen), Fenistilem, u puchýřků může pomoct i tekutý pudr, případně krátkodobě aplikujeme kortikoidy. U dětí zabírají i antihistaminika ve formě sirupu či kapek,“ vypočítává paní doktorka Třísková.
A samozřejmě – teď i příště, doma i u moře – mazat, mazat, mazat! Dvacet minut předem, důkladně, a nejpozději po dvou hodinách znovu, respektive po každém koupání.
Video: Jak chránit děti před sluníčkem a jak vybírat vhodné oblečení