Kdy raději procházku s kočárkem vynechat?

Zima je skoro za dveřmi! Venku je pošmourno, psa by nevyhnal. Opravdu musíme s kočárkem ven za každého počasí? Důležitější ale než stupně nad nulou či pod nulou jsou rozptylové podmínky.
Kdy raději procházku s kočárkem vynechat?

Když se z předpovědi počasí dozvíte, že je inverze, tedy špatné rozptylové podmínky, není vhodné chodit s dítětem ven. Koncentrace zplodin z výfukových plynů a komínů je zvláště pro malé děti nebezpečná. Ve vzduchu je totiž jakýsi aerosol, který poškozuje obrannou bariéru sliznic. Může pak dojít k vážnému onemocnění horních cest dýchacích, např. k zánětu hrtanu.

Další výjimkou, kdy není dobré chodit s kojenci ven, je velký mráz. Novorozenci by neměli chodit ven, je-li mráz pod -5 stupňů celsia, starší kojenci pod -10 stupňů celsia. V zimním období je samozřejmě nutné myslet na ochranu proti mrazu. V tomto ohledu se tradují mezi maminkami některé mylné názory, které by dětem mohly místo prospěchu přinést komplikace.

Proto si zapamatujme:
1. Nenatírejme dětem v mrazech tvářičky krémem. Krémy mají vysoký obsah vody, což mrazu místo ochrany umožňuje vstup do pokožky. Použijme místo běžných krémů masti a nejlépe ty, které jsou přímo určené do mrazu.

2. Neovazujte pusinku dítěte před mrazem šálou či šátkem. Páry, které se srážejí před pusinkou na látce, mohou vést k omrznutí i při menších mrazících.

Oblékejte s rozmyslem
Na venkovní procházku je dítě třeba vhodně obléci. U kojenců je v zimě do kočárku stále vhodný klasický pytel. Nemusíme se snad zmiňovat o nutnosti více vrstevnatého oblečení. Zda není miminku zima, nepoznáme podle ručiček. Ty totiž mají chladné všechny děti prakticky za všech tepelných okolností. U novorozenců a malých kojenců sáhneme na nosánek a hlavičku. Chladná špička nosu je ukazatelem chladu těla a jako termoregulační vodítko nám může sloužit až do dospělosti. Když je dítě zpocené za krčkem, je to naopak signál, že je oblečené nadměrně.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře