Hlava v ohrožení
Kojenec, tedy dítě do jednoho roku:
Spadne-li dítě z výšky, ať už z kočárku na chodník či trávu, nebo z postele či přebalovacího stolu na koberec, je nejvíc ohrožena jeho hlava. Proto je nutné vždycky, i když dítě nekrvácí (ani z ucha či nosu), zajít hned k lékaři. Ten jej vyšetří, aby vyloučil vážné vnitřní poranění. Je možné, že kromě rentgenu hlavy uzná za vhodné dítě déle pozorovat a doporučí krátkou hospitalizaci v nemocnici.
Batolata a předškoláci:
Uhodí-li se do hlavy při pádu nebo ve střetu s nějakou překážkou, a nejde o viditelnou ránu, měli bychom dítě uklidnit a alespoň dvě hodiny pozorovat jeho chování. Pokud dělá očima nezvyklé pohyby, vidí rozmazaně, cítí nevolnost, zvrací, nebo se chová jinak než obvykle, stěžuje si i po hodině na bolest hlavy, je více spavé než jindy nebo dokonce není po kratším spánku k probuzení, pak bychom už neměli na nic čekat a vzít jej k lékaři.
Krvácení děsí
Některé pády provází krvácení. U kojenců může jít o poranění rtu nebo dásně, která bývá v období růstu zoubků zvláště citlivá. Takové rány opláchněte studenou vodou nebo otřete vlhkým kouskem gázy. K zastavení krvácení ze rtu můžete použít fibrinovou pěnu Gelaspon. Utrpí-li dítě větší tržnou ránu v obličeji, pak je dobré po prvním opláchnutí a přiložení sterilního čtverečku jít k lékaři, který ránu sešije tak, aby jizva byla v budoucnu co nejméně vidět. Speciální náplast, která nahrazuje šití, tzv. motýlek, použijte na jiné části těla a jen na malou ránu. Jde-li o žilné krvácení (tmavá krev vytéká plynule), pak na ránu přiložte sterilní čtvereček, přitlačte a pevným obvázáním nebo přelepením krvácení zastavte. Stříká-li pravidelně světlá krev, pak je porušena tepna, a je nutné nad (směrem k srdci) místem zranění tepnu zaškrtit páskem, šátkem nebo pruhem látky, zapsat čas, kdy k zaškrcení došlo, a zavolat záchranku.
Silniční lišej
Nejčastější bolístkou batolat i předškoláků je odřenina. I když nejde obvykle o nic vážného je třeba poraněné místo omýt studenou vodou, vydezinfikovat (např. Septonexem, není-li dítě alergické na jod, pak i Jodisolem), přiložit sterilní čtvereček a přelepit náplastí, aby se do rány nedostala infekce. Jestliže se do kůže zadřel drobný štěrk, pak jej musíte odstranit vydrbáním kartáčkem. Mnohé maminky tuto pro dítě nepříjemnou a bolestivou činnost raději svěří zdravotníkovi.
Dobrá rada:
Chceme-li gázu či náplast z rány sundat, neměli bychom je strhávat i se strupem. K odstranění pomůže máčení přischlého místa borovou vodou nebo Ophtalem.
Vyražený zub s sebou
Když si dítě vyrazí zub, pak neváhejte a běžte s ním i se zubem ke stomatologovi. Ten totiž dokáže vrátit mléčňák čili dočasný zub na původní místo tak, aby byť „mrtvý“ plnil svoji funkci. Zubař také vyšetří dáseň, zde nebyl porušen zárodek stálého zubu. Koneckonců, všechna poranění v ústní dutině, i když nejde přímo o zuby, ošetřuje stomatolog.
Nebezpečný korálek
Cizí těleso − kterýkoli drobný předmět, jehož se kojenec nebo batole zmocní, může způsobit vážné problémy. Nejhorší je vdechnutí korálku, oříšku, kousku stavebnice atd. Protože předmět znemožní nebo ztíží dýchání, hned se jej pokuste z dýchacích cest vyrazit energickým úderem otevřenou dlaní do zad dítěte mezi lopatky. Větší dítě přitom ohněte přes své koleno, kojence pak bříškem přes předloktí druhé ruky. Nepodaří-li se hned věc dostat ven, volejte záchranku.
Pokud dítě spolkne malý oblý předmět a nejeví žádné známky potíží, můžete počkat, až věc projde zažívacím traktem. Stolici dítěte kontrolujte, vypuzení může trvat i 48 hodin. V případě většího nebo ostřejšího předmětu běžte hned k lékaři.
Někdy si děti cpou drobné předměty také do uší nebo nosu. Uvíznou-li zkraje, můžete je opatrně vyndat pinzetou, jsou-li však zatlačeny hlouběji, nechte ošetření na lékaři. S jeho návštěvou však neotálejte, cizí předmět může způsobit zduření a zánět sliznice. Vrazí-li si děcko do ruky či nohy kus skla, svěřte ho rovnou odborníkovi. Ten se také postará o prevenci případné infekce.
O cizím tělese v oku platí, že pokud je poraněná bulva, je nutné ošetření odborníkem. K očaři jděte i v případě, že jste prach, vypadlou řasu, zrnko písku atd. z oka vyplavili nebo odstranili čistým kapesníkem, a oko ještě hodinu potom bolí.
Naražené břicho
Když dítě narazí bříškem na tvrdou překážku – židli, stolek, skřínku, případně na hlavu či nohu jiného človíčka, a bolest i bez jiných příznaků přetrvává několik hodin, vezměte moč dítěte a jděte k lékaři. Mohlo totiž dojít k vnitřnímu poranění.
Popáleniny
Patří k nejvážnějším úrazům, kterým lze však maximální opatrností předejít. Je-li rána menší než dlaň děťátka, pak můžete chlazením studenou vodou a následnou kontrolou u lékaře zvládnout situaci doma. Za lékařem zajděte určitě, protože je třeba kůži i podkožní tkáň odborně ošetřit a zabránit vniknutí a šíření infekce. Při větším opaření okamžitě zavolejte záchranku, dítě svlečte a ránu chlaďte vodou až do příjezdu lékaře.
Domácí chemie
Když zjistíte, že dítě snědlo nějaké léky, volejte hned záchrannou službu. Pokud batole dokáže spolupracovat, pokuste se u něj prstem vyvolat zvracení. Jestliže se napilo nějakého čističe, pak ho nenuťte zvracet, ale než přijede záchranka, dejte mu napít vody, případně i spolknout živočišné uhlí. Ale pozor, pokud pozřelo nějaký pěnivý saponát, pít nic nesmí, aby ho vzniklá pěna nezadusila. Pokud venku snědlo nějaké jedovaté nebo neznámé plody, hned vyhledejte pomoc lékaře a vezměte s sebou vzorek těchto plodů nebo rostlin.
Jak zvládnout tyto nepříjemné situace, poradil pediatr MUDr. Milan Kudyn.