Kdopak to kope do bříška?

Moment, kdy v sobě ucítíte první kopnutí nebo šťouchnutí, patří k nejkrásnějším okamžikům těhotenství. Maminka konečně opravdu cítí, jak se v jejím bříšku probouzí život. A kdy tak můžete čekat první malé „nakopnutí“?
Kdopak to kope do bříška?
V úvod je dobré říci, že každá maminka je jiná, jinak prožívá těhotenství, takže ani pohyby se nemusí objevovat stejně. Nenechte se tedy proto znejistět, když vaše kamarádka mluví o veselém „kopání“ už od čtvrtého měsíce těhotenství, zatímco vy se pomalu blížíte k 21.týdnu a nic. Malé odchylky jsou normální a na problémy by vás upozornil lékař, tak se nebojte. A od kdy tedy je normální cítit pohyby?
 
„Prvorodička začíná vnímat pohyby plodu přibližně ve 20. týdnu těhotenství tedy v pátém měsíci, maminky, které již rodily, o něco dříve - asi v 18. týdnu gravidity,“ říká gynekoložka Martina Cápková z FN Hradec Králové.
 
Miminko se hýbe, ani o tom nevíte
Ultrazvukovým vyšetřením je ale možné pohyby prokázat už ve 2. měsíci těhotenství. První pohyby jsou jen občasné, ale postupně se zlepšuje jejich koordinace v důsledku vývoje a zrání centrálního nervového systému plodu. Od 16. týdne (4. měsíc) jsou pohyby plodu stejné jako u donošeného novorozence.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Den a noc, je mi to jedno, mami…
To, jak se miminko hýbe, není možné určit dopředu. Některé je spáč a hýbe se málo a navíc v závislosti na vaší aktivitě. Jiná maminka nemůže pomalu v noci zavřít oko, aby jí za to její zlato v břiše pěkně „nenakoplo. „V průběhu dne a noci nejsou pohyby plodu pravidelné. Předpokládá se, že i plod má období spánku a bdění. Aktivita a pasivita plodu se střídají každých 20-40 minut. Je běžné, že žena cítí pohyby plodu intenzivněji navečer, což je pravděpodobně dáno oproštěním těhotné od jiných vjemů, které mohou vnímání pohybové aktivity miminka překrývat,“ dodává MUDr. Cápková.
 
Musím si to zapsat…
Hodně maminek své bříško sleduje, někdy je ale zbytečné pozorování nervuje. Hýbe se miminko dost? Nebo málo? Je zbytečné celý den se pozorovat a třeba i zapisovat. Pokud si chcete být jisté, stačí se zaměřit na pohyby dvakrát nebo třikrát denně. „Chceme-li přesně sledovat pohybovou aktivitu plodu, doporučuje se tak činit dvakrát až třikrát denně, kdy během hodiny by měla budoucí maminka cítit asi tři pohyby. Plod reaguje pohybem i na zvuky a fyzickou aktivitu matky. Zdravý plod bývá obvykle aktivní, dokončuje MUDr. Cápková. Takže pokud je vše v pořádku, tak buďte klidná. Ovšem v momeňte jakýchkoli pochybností, určitě zajděte za lékařem. Ale to vy určitě víte…

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články