Kapesné je přínosem a stačí pár korun

Přemýšlíte o tom, že byste svému dítěti začali dávat kapesné, ale nevíte, zda už je ta správná doba?
Kapesné je přínosem a stačí pár korun

A kolik by mělo vaše dítě vlastně dostávat? Chodí za vámi váš potomek a neustále žádá peníze na to či ono a vy si říkáte, že by se s nimi konečně měl naučit hospodařit a vědět, kolik co stojí? Nebo si myslíte, že dávat dítěti kapesné nemá význam, protože mu vše platíte?

Kapesné je výbornou pomůckou k tomu, aby se dítě naučilo s penězi hospodařit a znát jejich hodnotu. Vaše dítě tak snáze a rychleji pochopí, že vše něco stojí a že i vy máte omezené množství peněz.

Lze také praktikovat, když si to tak doma nastavíte, že pokud budou děti chtít něco dražšího, co jim vy koupit nechcete nebo nemůžete, mohou si na to našetřit. Děti se tím učí také trpělivosti a odolávání momentální touze, která mnohdy nemusí být přínosem. Zkrátka, když nebudou utrácet bezhlavě a budou šetřit, budou si pak moci koupit vysněnou věc.

Důležitá je ale také důslednost z vaší strany. I když víte, že vaše dítě by si moc a moc přálo dotyčnou věc, není výchovné mu ji hned koupit. Když si na ni bude muset našetřit, bude se víc těšit, že si ji bude moci koupit a to samo. Určitě je také přínosné, pokud s dítětem o budoucí koupi mluvíte a společně spočítáte, jak dlouho mu bude trvat, než si na ni ušetří.

Kdy začít kapesné dávat?
Rozhodnutí je samozřejmě jen na vás. Všeobecně se doporučuje, začít s kapesným v době, kdy už umí dítě samo počítat. Je lepší začínat s menší částkou, dítě ji zpočátku může utratit za drobnosti, ale časem pochopí, že chce-li si koupit např. hračku, tak musí začít peníze šetřit. Kapesné je nejlepší dětem dávat vždy pravidelně, v předem stanoveném dni, např. jednou týdně. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články