Jste těhotná? Zametat s vámi (v práci) nemohou!

Poklepával vám šéf uznale po rameni, jak jste výkonná a jaké je na vás spolehnutí? I když jste těhotná, nemusí to být jinak a neznamená to, že jste něco méně než dřív. Ale na druhou stranu máte práva, na která by se nemělo zapomínat. Střežte si je, je to ve prospěch zdraví vašeho i vašeho dítěte. 
Jste těhotná? Zametat s vámi (v práci) nemohou!

Andrea je v šestém měsíci. Podle ostatních se má. „Je pravda, že nenosím nic těžkého a celý den sedím, ale to je právě ten problém. Po osmi hodinách s malou pauzou na oběd mě hrozně bolí záda a otékají mi nohy. Koupila jsem si ve výprodeji malou stoličku, ale moc platné to není. Protože je v kanceláři málo místa, jsem bříškem natlačená na stůl. Kolikrát si tak říkám, co na to náš Lukášek – jestli nakonec nebude mít nějaké otlaky?“

Jak by Andree vysvětlil každý doktor, to pochopitelně možné není, dítě je opravdu dobře chráněno. Těhotným sice zákoník práce úlevy umožňuje, ale jejího případu, pokud zrovna nemá zdravotní obtíže, se to zrovna moc netýká. Je tedy jenom na ní, aby přes kritické pohledy či úštěpky svého šéfa několikrát vstala a prošla se po kanceláři, zacvičila si na židli nohama a také se zkusila nalokat čerstvého vzduchu (klimatizace).

Do terénu: ano, nebo ne?
Každý soudí podle sebe, ale pravděpodobně hůře jsou na tom ty těhotné, které jsou neustále na nohou – ať už v těžkých provozech, či na trase s poštovními zásilkami. Ono se sice říká, že chůze prospívá, ale pokud musíte vyrazit do terénu za každého počasí a v jakémkoli stavu, není o co stát. A v nemocnici? Nejenže nemáte moc času si odpočinout, ještě vás pacienti „krmí“ nejrůznějšími infekcemi, které mohou oslabit vás i toho prcka v bříšku.

Podle odborníků má každá práce nějaké plus, ale také minus. Bylo by tedy lepší nepracovat, zůstat v těhotenství doma a připravovat výbavičku? To určitě ne, „lenivění“, pokud jste zdravotně v pořádku, také není namístě. Navíc ty korunky, které si přinesete domů, se určitě budou hodit a s nimi i vyšší mateřská, na kterou právě „zaděláváte“. Jen je třeba nastudovat si dopředu, co pro vás je a co není vhodné. A neodpovídá-li prostředí ani práce vašemu stavu, domluvte se s nadřízeným, jestli by se s tím nedalo něco dělat. Jestliže mu ale neřeknete, že jste těhotná (a určitě by bylo lepší, aby se to dozvěděl od vás), těžko můžete očekávat, že vás sám od sebe přeřadí na vhodnější práci.

Vyhodit vás (ne)mohou...
(...ale protože se zákony neustále mění, raději si vždycky informace aktuálně ověřte). Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, zaměstnavatel vás vyhodit nemůže, jiné to ovšem je, máte-li pracovní smlouvu na dobu určitou – v takovém případě (nechce- li vás ve firmě mít) se s vámi po jejím uplynutí může rozloučit –, i když jste těhotná a jste třeba v pracovní neschopnosti.

Na co máte právo jako těhotná
Pokud máte práci, jež je pro těhotné zakázána nebo podle lékařského posudku ohrožuje těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést vás dočasně na práci, která je pro vás vhodná a při které můžete dosahovat stejného výdělku jako doposud.

Pracujete-li v noci a požádáte zaměstnavatele o zařazení na denní práci, je povinen vám vyhovět.

Máte právo na to, aby vám zaměstnavatel vyčlenil na pracovišti prostory pro odpočinek (nebrání-li tomu provozní důvody).

Na pracovní cesty mimo obvod svého pracoviště nebo bydliště vás může zaměstnavatel vysílat jen s vaším souhlasem.

Požádáte-li o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody, povinen vaší žádosti vyhovět.

Pokud si to nepřejete, nesmí vám zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

Jestliže se při práci můžete potkat s rizikovými faktory, které by mohly miminko poškodit, je zaměstnavatel povinen vás s nimi seznámit a učinit opatření, aby vás nic neohrozilo.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články