Zavinovaček malého George se tehdy během devíti dnů prodalo více než sedm tisíc kusů a webové stránky výrobce kolabovaly, podobně jako o dva roky později, kdy se světu poprvé ukázala jeho sestřička Charlotte. Vévodkyně Kate dobře ví, že je novorozencům v těsném objetí teplé tkaniny dobře, avšak i tak musela čelit živé diskuzi, proč své děti nebalí na široko a takto je v podstatě omezuje v pohybu. Kde je pravda? Jsou zavinovačky prospěšné nebo brzdí vývoj dítěte?
Těsné zavinování vytěsněno
Zavinování je staré jako lidstvo samo, jen se v průběhu staletí měnily tkaniny, povijany a způsoby vázání. Zatímco zejména v 80. letech bylo nemyslitelné, aby miminka vyrůstala jinak než svázaná v krajkových zavinovačkách a již v porodnicích byly všechny stejně uložené jako housky na krámě, v posledních letech se ozývají odborníci z řad ortopedů s názory, že těsné balení (potažmo natahování nožiček, jež bylo zvykem dříve) škodí správnému vývoji kyčlí a může je nevratně poškodit.
„Chybné balení dítěte po porodu může bránit správnému vývoji kyčelních kloubů. Těsné balení novorozeňat, které znáte z dřívějších dob, kdy nožičky dítěte byly násilně natahovány do „úhledné zavinovačky“, není pro dítě zdravé. Dokonce dokáže zvrátit i doposud dobrý vývoj kyčelních kloubů. K optimálnímu vývoji kyčelních kloubů je zapotřebí právě jejich volnost v tzv. abdukčním postavení, tj. v ohnutí a v roznožení kyčlí,“ souhlasí dětská lékařka MUDr. Jana Lošanová z ordinace PediaMed.
Jedná se však o balení, na které dnes snad již ani nenarazíte, maminky jej kdysi učily sestry v porodnici (natáhnout nožičky a pevně svázat až po krk), dnes se však z porodnice odchází s jinými doporučeními – zavinovat určitě ano, avšak omezit spíše pohyb ručiček (zabrání tzv. Morouva reflexu, tj. nekoordinovaným trhaným pohybům končetin, které miminka lekají a budí, vymizí do 6 měsíců věku) a nožičky ponechat volně v takzvané abdukční (široké či žabičkové) poloze.
Šoupněte ho do schránky
Pověst zavinovaček je takřka velebena nejen maminkami, ale i odborníky. Jejich používání dopřává kojencům pocity, na něž byli zvyklí v děloze – omezený prostor s na dotyk jasnými hranicemi, měkko, teplo a pocit pevného objetí.
Americký pediatr Harvey Karp dokonce na potřebě zavinování miminek postavil svou knihu Nejšťastnější miminko v okolí, v níž vysvětluje, jak je nezbytné dopřát novorozencům tzv. čtvrtý trimestr a co nejvíce jim přiblížit život mimo dělohu právě podmínkami nitroděložními (zavinutím, bílým šumem, pohupováním a sáním). I čeští lékaři zavinovačky obecně doporučují.
„Novorozenec vnímá zavinovačku jako „schránku“, tedy místo, kde dítě pobývá a čím je jeho tělo obklopeno (stejně děloha, kolébka, postýlka). Je prokázáno, že v rámci potřeb nemá novorozenec zpočátku mnoho zájmů. Dítě po porodu potřebuje kromě jiného jistotu, bezpečí a rytmus, zajištěné blízkostí matky, teplem a „pohupující schránkou“. Schránka, původně děloha, obklopovala celé tělo dítěte a to v ní mělo jen omezený pohyb,“ shrnuje dětská lékařka MUDr. Jana Čapková z DS Třeboň.
„Umělecké obrazy dětí z minulosti i současná zkušenost z méně rozvinutých zemí ukazují, že děti jsou celé zabalené v různých tvarech šátků nebo zavinovaček. V současné době se však hned po porodu dítě ošetřuje a dává se možnost volného pohybu bez zabalení. Je otázkou, zda právě časné umožnění volného pohybu v dupačkách, namísto pobytu ve schránce - postýlce, neznamená ztrátu pocitu bezpečí,“ uvádí lékařka a dodává, že volný pohyb v podstatě ani neodpovídá základním potřebám dítěte.
„Novorozenec a mladý kojenec, který má kolem sebe volný prostor a nedosahuje na jeho konec, je často neklidný, ztrácí pocit jistoty. To může vést k celé řadě následků, mezi jinými například i k noční nespavosti.
Někteří rodiče přistupují ke svému dítěti tak, že mu dávají neomezenou svobodu, a to již i novorozenci a kojenci. Tito ale neomezenou svobodu nepotřebují, lépe řečeno ji neumí využívat, potřebují jakési vedení, režim, protože vlastní režim dne si dítě umí vypracovat až mezi 4. - 6. měsícem života.
I praktická zkušenost z neonatologických pracovišť doporučuje neklidné dítě pevně zabalit i v inkubátoru. Během několika minut se neklidné dítě většinou uklidní a usne.“
Šestinedělí v peřince
Význam zavinování oceňují i psychologové, potvrzují klidnější adaptaci kojenců na život mimo bříško a také větší jistotu rodičů při manipulování s miminkem - lépe se bere do náruče i ke kojení, nepadá mu hlavička a netrpí páteř, která je peřinkou celá podepřená.
Avšak ačkoliv je zavinování miminek obecně doporučováno, ne všechny děti ji ocení. Některým dětem omezený prostor vadí a dokáží se vrtět i hodinu, jen aby se z těsnějšího sevření zavinovačky dostaly. Že se miminku toto balení nelíbí, zjistíte tak, že obecně nebude mít problémy usnout ve volnějším prostoru (kočárku, postýlky) a naopak při zavinutí začne protestovat.
Tehdy se řiďte svým instinktem, možná má vaše miminko radši volnější kontakt či vyžaduje přímo kontakt kůže na kůži. Kdo, kdy a na jak dlouho je vhodným adeptem na zavinování?
„Do zavinovačky doporučujeme balit zdravé dítě především k odpočinku a ke spánku, a to pevněji přibližně do šestého týdne věku dítěte, poté volněji do cca druhého měsíce věku. Poté na zavinovačku dítě pouze pokládat do zhruba čtvrtého měsíce.
Nosit v zavinovačce doporučujeme především rodičům novorozenců a dětí do zhruba třetího měsíce věku, kteří si nejsou jistí v manipulaci s malým dítětem,“ radí odbornice na manipulaci s dětmi a jejich psychomotorický vývoj, Eva Kiedroňová.
„Kdo je o manipulaci dobře poučen, může nosit bez zavinovačky v polohách, které u dítěte posilují zádové svaly i orientaci v prostoru. Vhodnými polohami jsou Klubíčko - vyvýšené nebo boční, Tygřík a Klokánek. Všem polohám je potřeba se nejdříve naučit, nejlépe ještě před narozením v kurzech nebo v knize pod stejným názvem - Něžná náruč rodičů,“ dodává odbornice, která doporučuje polovysypanou péřovou peřinku.
Vyberte si na míru
Pokud budete chtít miminko zavinovat, pravděpodobně využijete vícero typů zavinovaček. Pro novorozence je nejvhodnější tzv. kukla, neboli zavinovačka zajišťující stažení ručiček i nožiček k tělíčku, aby se miminko nebudilo trhavými pohyby.
Do této „motýlí kukly“ můžete miminko uvázat pomocí čtvercové pleny (což vyžaduje cvik), anebo si pořiďte elastický kokon, jež umožňuje pevné stažení včetně nožiček, avšak umí i ponechat nožičkám větší prostor k pohybu. Během dne můžete miminko balit do klasické zavinovačky, která umožní poměrně pevné zavinutí horní části tělíčka, zatímco nožičky zůstávají volnější.
Ta vyhovuje velké většině miminek a manipulaci s ní zvládnete, i pokud se zavinováním nemáte žádnou zkušenost. Velmi příjemné jsou miminkům i zavinovačky s pevnými zády (podobné mají v porodnicích), do nichž je můžete vázat jak pevněji, tak volně.
Další možností jsou rychlozavinovačky, ty však splní jen funkci zachumlání a tepelného komfortu, avšak při spaní miminko neudrží bez trhaných pohybů a hodí spíše dětem, u kterých pevné zavinutí není nutné nebo vhodné.
Vítanou možností jsou také zavinovačky pro nedonošená miminka, zavinovačky do autosedaček, nebo z Outlastového materiálu, který umí odebrat přebytečné teplo, pokud se miminko zahřeje, (čímž omezí pocení až o 40%), a zároveň jej vrátit při ochlazení, takže miminku nebude zima.
Tipy pro bezpečné zavinování
- Miminko musí mít přirozeně pokrčené nožky v poloze „žabky“
- Nevažte miminko příliš pevně, abyste neomezili krevní oběh
- Okolo ramének by měla být zavinovačka stáhnutá pevněji, aby se látka nedostala na tvářičku a nezpůsobila případné udušení
- Zavinovačka musí být z prodyšného, přírodního materiálu
- Miminko oblékejte maximálně do dvou vrstev, aby se nezpotilo
- Nenechávejte miminko v zavinovačce celý den, dopřejte mu dostatek volnosti
- Ručičky i nožičky stahujte novorozenci k tělíčku jen pro čas spánku