Jsem těhotná: Mám strach z anestezie!

Snad to zařídil mateřský instinkt, že se nastávající maminky (až na některé výjimky) automaticky vyvarují všeho, co je tělu cizí a neladí s přírodou. Někdy to ale stoprocentně nejde. 
Jsem těhotná: Mám strach z anestezie!

Jestli se v době očekávání potomka bojíte i obarvit si vlasy, abyste děťátku neuškodila, pak o prostředcích zmírňování bolesti zřejmě nechcete ani slyšet. Jenže stačí, aby zabolel zub, a dilema je na světě. Co je horší – utrpení při zákroku, které děťátko také vnímá, nebo dávka lokální anestezie? Jako naschvál ordinaci stomatologa spousta žen navštíví během těhotenství víckrát než za devět měsíců kdykoli předtím.

U zubaře v klidu
S prášky proti bolesti a jinou, byť jindy neškodnou, léčebnou chemií je třeba v tomto období nakládat s nejvyšší opatrností, protože přes placentu se k miminku v bříšku dostane. To platí i o anestezii. Dobrou zprávou je, že lékaři anesteziologové vyberou nastávající i kojící mamince bezpečné přípravky. Navíc lokální anestezie má na miminko minimální vliv. Takže i když jste těhotná (a lékaři to prozradíte), nemusíte se injekce bát. A jestli budete řešit bolestivé zákroky po porodu, pak si pamatujte, že dnes i po celkové krátkodobé anestezii není třeba kojení omezovat, a tak své děťátko můžete nakrmit prakticky hned po probuzení se z narkózy, pokud budete v dobré kondici.

Pozor na 1. trimestr
Nejcitlivější na vnější vlivy, a tedy i na anestezii, je prvních 12 týdnů těhotenství. Lékaři mu říkají období organogeneze, protože se v něm tvoří základy jednotlivých orgánů budoucího človíčka. Proto, je-li to možné, se operace odsunuje do dalšího trimestru. „Pokud je výkon neodkladný a povaha zákroku to dovolí, dáváme přednost anestezii lokální – epidurální nebo spinální,“ říká anestezioložka z nemocnice v Motole MUDr. Radka Klozová. Jestliže z jakéhokoli důvodu není možná tato metoda, přijde na řadu celková narkóza. „Mohu maminky ujistit, že i tato metoda je šetrná a nemusí se jí při neodkladnosti výkonu obávat, protože vždy volíme anestetika i analgetika pro plod bezpečná,“ vysvětluje lékařka a dodává, že medicínské studie ani praxe neprokázaly teratogenní (způsobující vrozené defekty) vliv těchto látek na plod a ani zvýšené riziko vrozených vad.

Jak se chová miminko?
Při celkové anestezii miminko také trochu spí, protože anestetika částečně přejdou i na ně. „Plod však zůstává v děloze a funkce placenty se nemění při správné oběhové stabilitě. Zaznamenáváme pomalejší pohyby miminka, protože je částečně v útlumu, ale jinak se s ním nic neděje, protože se mu dostává všech potřebných živin,“ vysvětluje lékařka. Když je třeba provést zákrok u miminka ještě během těhotenství, lékaři miminko utlumí, aby se v děloze nepohybovalo a zákrok se mohl bezpečně provést. „Toho dosáhneme tak, že mamince podáváme analgetika (opiáty) a sedativa. Ty působí i na miminko, což sledujeme na ultrazvuku – mimi se přestává hýbat a zákrok je možné provést. Všechny základní funkce miminka fungují beze změn. Přechodný útlum nevadí.“ Jinou anestezii volí lékaři při císařském řezu, kdy se miminko narodí a po přestřižení pupečníku musí začít dýchat a nesmí být utlumené.

Co je dobré vědět
Dnes už není anestezie v těhotenství výjimkou, pro chirurgický zákrok ji podstoupí asi 2 % těhotných. Většinou probíhá bez komplikací a nemusíte se bát ani pooperační analgezie. Přesto je vhodné jít jen na nutné operace – v akutních případech, jako je náhlá příhoda břišní, např. zánět slepého střeva, nebo úrazy. Kosmetické zákroky, výkony plastické chirurgie a ostatní, které nejsou nutné pro záchranu života či zdraví vašeho nebo plodu, odložte na dobu po porodu.  

Převzato z časopisu Betynka.      

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články