Jsem, nebo nejsem těhotná?

Pokud si při čtení následujícího článku budete říkat: „Jé, tohle se mi děje také!“, tak vám gratulujeme, jste těhotná!
Jsem, nebo nejsem těhotná?

Při pravidelném menstruačním cyklu je nejčastěji signálem možného těhotenství vynechání pravidelné menstruace. Vynechání menstruace může mít však i jiný důvod - stres, změna prostředí nebo např. onemocnění. Pro prvotní potvrzení těhotenství je tedy vhodné použít jeden z těhotenských testů, běžně dostupných v lékárnách a drogerii. Dnes už se dělají testy poměrně spolehlivé a pro použití kdykoliv během dne a žena si tak sama může jednoduše diagnostikovat těhotenství již několik dní po vynechání jinak pravidelné menstruace.

Pokud ovšem váš cyklus nepatří k těm nejpravidelnějším, můžete zpozorovat některé z dalších příznaků těhotenství před tím, než si uvědomíte opoždění periody. Jde o pocit unavenosti, který je pravděpodobně způsoben vzrůstající hladinou hormonu progesteronu.
Dalším projevem těhotenství, je pocit nevolnosti. Většinou se dostaví mezi 2. a 8. týdnem těhotenství a může dokonce vyvrcholit zvracením. Ačkoliv se to běžně nazývá „ranní nevolnost“, může k tomu dojít kdykoliv během dne nebo noci.

Možná v počátečních týdnech těhotenství zaznamenáte i pocit, že se vám zvětšují prsa, která jsou najednou více citlivá. Žilky na prsou mohou více vystoupit a bradavky ztmavnout.
Šest až osm týdnů po početí se může stát, že se vám bude v noci častěji chtít na záchod. Některé těhotné ženy dokonce pozorují, že jim trochu „uniká“ moč, když zakašlou, zasmějí se nebo kýchnou.

V počátečních fázích těhotenství můžete pociťovat rychlé změny nálad a někdy dokonce můžete začít z ničeho nic brečet. To je způsobeno změnou hladiny hormonů, ke které v těle dochází.

V neposlední řadě se můžete přistihnout, jak vám začíná chutnat určité jídlo, některé ženy rovněž najednou pociťují chuť na druhy jídel, které běžně nemají rády.

Pokud si myslíte, že jste těhotná a pozorujete tyto příznaky (nemusí se nutně projevit všechny) a test vám vyšel pozitivní, je na místě navštívit svého gynekologa, který těhotenství s jistotou potvrdí.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články