Jmelí: Věděli jste, že zdobí i léčí?

Málokdo si dovede představit Vánoce bez jmelí. To ale nemá jen dekorativní význam, je důležitým prvkem i v lidovém léčitelství.
Jmelí: Věděli jste, že zdobí i léčí?

Jmelí bílé (Viscum album L.) je z čeledi jmelovitých a patří mezi poloparazitické rostliny. Svému hostiteli bere minerální látky, ale závažně ho nepoškozuje. Jmelí nalezneme na jehličnatých i listnatých stromech po celé Evropě. Rod jmelí zahrnuje asi 100 druhů rostlin. Jmelí rozšiřují hlavně drozdovití ptáci. Pokud semena projdou zažívacím traktem ptáků, pak klíčí dříve.

Jmelí patří k vánočním svátkům, zdobí náš byt, ale může pomoci také při léčbě mnoha nemocí. Ve středověku bylo lékem na zimnici, žloutenku, souchotiny a padoucnici. V 18. století se jmelí používalo jako diuretikum a kardiakum. Na začátku 20. století se prokázal jeho vliv na snížení krevního tlaku. Známé jsou i jeho účinky na špatný krevní oběh, kašel a křeče.

[UniverzalArticleBox Jak si vypěstovat jmelí doma na zahradě? Poradíme vám | https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jmeli-si-muzete-vypestovat-na-zahrade-vime-jak | 68945941]

Při porodu, na vlasy i při mrtvici
Má zázračný močopudný účinek, mírní menstruační těžkosti, krvácení v šestinedělí a při porodu. Preventivně působí proti mozkové mrtvici. Výtažky ze jmelí se používají s jinými rostlinnými extrakty v krémech a emulzích, prospívají podrážděné kůži, kterou zklidňují a dezinfikují. Také jsou obsaženy v některých šampónech, protože omezují tvorbu lupů.

Sbírá se nať jmelí, což jsou konce olistěných a kvetoucích lodyh. Neměly by být silnější než 5 mm. Sběr probírá v zimních měsících. Jmelí obsahuje cholin, acetylcholin, histamin, visko toxin, alkoholy, kyselinu linolovou, saponiny a flavonidy. Při překročení určených dávek může mít vedlejší škodlivé účinky, proto jmelí užíváme pod lékařským dohledem. Používá se ve formě macerátu nebo záparu, protože účinné látky se varem částečně ničí.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články