Jíst, či nejíst placentu?

Připadá vám to nechutné, nebo o tom uvažujete? V Americe je to opět žhavé téma. Tamní hvězdička Kim Kardashian totiž veřejně přiznala, že placentu po svém nedávno narozeném dítěti sní.
Jíst, či nejíst placentu?

Není první a určitě ani poslední celebritou, která se k tomuto kroku rozhodla. Naposledy největší humbuk způsobil Tom Cruise, který se těšil na placentu své dcery Suri. Teď je tedy tohle téma opět na pořadu dne a opět vyvolává vlnu protichůdných reakcí. U nás se o tomto tématu mluví spíše potajmu. Maminky, které si placentu nechaly, se tím příliš nechlubí, aby se vyhnuly případným odmítavým reakcím. Otázka jíst, či nejíst placentu je u nás stále příliš žhavá.

Zásobárna energie

„Ženy porodem ztratí hodně krve a tělo potřebuje železo. Placenta je právě na železo a další živiny bohatá. Navíc obsahuje hormony, které pomohou ženám rychle získat porodem ztracenou energii. Živiny z placenty napomohou i zavinutí dělohy," vysvětluje americký vědec Dr. David Ghozland, jehož výzkum se právě využitím placenty zabývá. Dodává, že pojídání placenty je v přírodě běžná věc a hysterie, která se okolo toho šíří, je pro něj nepochopitelná. „Mnoho savců svou placentu jí a nikdo se nad tím nepozastavuje. Příroda dobře ví, co a proč dělá, a v tomto případě se jí vzpíráme a vzácný zdroj živin lehkomyslně vyhazujeme jako biologický odpad." I Aleks Evanguelidi z centra pro přirozený porod v Los Angeles pojídání placenty schvaluje: „Placenta obsahuje mnoho živin, které ženám po porodu pomáhají s produkcí mléka, vyrovnávají hladinu hormonů, a tím snižují vznik laktační psychózy. Moje klientky s tím mají jen dobré zkušenosti. Všechny se shodují, že se z porodu rychle zotavily."

Kapsle první pomoci

V současné době nejoblíbenějším zpracováním placenty, a to nejen v Americe, ale třeba i v Japonsku, je její rozdělení do malých kapslí, které se pak užívají jako vitaminy. Některé maminky tvrdí, že kapsle pomohly nejenom jim, ale i jejich dětem například při novorozeneckých kolikách, horečnatých onemocněních, a dokonce mají pozitivní vliv i na alergie. Jeví se to téměř jako malý zázrak. Ale je tomu skutečně tak? Jaký názor na to máte vy? Podělte se s ním na našem Facebooku a my zatím zjistíme, jak se na pojídání placenty dívají v našich porodnicích, zda je placentu možné legálně získat a jak ji lze zpracovat.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články