Jiný stav a… menstruace

Menstruace prý jasně signalizuje, zda dítě bude, nebo ne. Raději na to ale nespoléhejte.
Jiný stav a… menstruace
Podle jisté reklamy i muži mají své dny. Ale když své dny máme my ženy, může nám být pěkně ouvej. Bolesti bříška, nevolnosti, migrény a bůhvíco ještě některé z nás provází měsíc co měsíc. A kapka alkoholu – ani celá láhev – to určitě nespraví. Snad pár hodin klidu, studený obklad, naprostá tma, případně nějaký ten prášek. Bouřící se hormony často pěkně porovná i vhodně zvolená antikoncepce.
 
„Když jsme začali pracovat na početí miminka, samozřejmě jsem se nemohla dočkat. Ale důvodem mé „natěšenosti“ byla i naděje, že už nebudou ty příšerné stavy, které jsem trávila zkroucená jako paragraf a na které jsem během roku vyplácala půlku dovolené.“ Neschopenku si Kateřina brát nechtěla, protože jí to připadalo trapné, ale stejně se jí jednou v říjnu, když za ním přišla, že potřebuje den dva, šéf zeptal. „Hele, nemáš ty nějakého chlapa-cesťáka? Že si bereš volno vždycky kolem patnáctýho…“

Mimi na spadnutí
„Nedostala jsi menstruaci = jsi těhotná.“ Tohle rovnítko může platit – ovšem za předpokladu, že se v pravou chvíli potká živá spermie se vstřícným vajíčkem. Nepřítomnost menstruačního krvácení je opravdu jedním ze základních příznaků gravidity. Někdy samozřejmě můžete trochu „špinit“ v době očekávané menstruace, nebo když se oplodněné vajíčko usazuje v děloze, což je asi sedm až deset dní po početí. Jenže třeba Radku, že je těhotná, napadlo, až když se zaoblila. Krvácela prý pravidelně až do druhého trimestru.
 
Podle doktora Romana Chmela, primáře Gynekologicko-porodnické kliniky v Praze-Motole, se opravdu krvácení z rodidel u těhotných žen v prvních dvou třech měsících a v období očekávané menstruace může vyskytnout, ale jde o výjimku. „Při nepravidelnosti cyklu byste měla sledovat i jiné známky těhotenství, které je mohou signalizovat – jako například napětí prsou, nevolnost, spavost atd. V neposlední řadě je možné v lékárně zakoupit těhotenský test, který s pomocí pár kapek moči podá rychlou a poměrně spolehlivou informaci.“

Nic není jisté…
Když se podíváte kolem sebe, určitě najdete kamarádky, které se díky pravidelné menstruaci do kalendáře koukat nemusejí. Ale moc jich nebude, spíše naopak. Dost je takových, které ji buď mají zcela nepravidelně, nebo dokonce skoro vůbec. Barboře se prý srovnaly měsíčky jen díky antikoncepci. Ale když ji vysadila, bylo zase všechno při starém. Ivetě nepomohlo ani to. Doktoři vyzkoušeli všechno možné, ale marně. Samozřejmě se obává, jestli při takto pracujících hormonech má naději na otěhotnění. Povede se, nebo nepovede?
 
„Výjimky při neexistující menstruaci sice existují,“ vysvětluje doktor Chmel, „v životě však nic neplatí na sto procent. Ale je pravdou, že pokud žena nemá menstruaci, a to buď následkem „přechodu“ či na základě některých gynekologických onemocnění, do jiného stavu přijít nemůže. Menstruační krvácení je však jen následkem změn, které se odehrávají ve vaječnících v průběhu cyklu. Hlavním momentem je tvorba vajíčka v malé dutince ve vaječníku, v takzvaném folikulu. Ten okolo poloviny cyklu praská, čímž se vajíčko uvolní a zpřístupní otěhotnění.“

Nervy na pochodu
„Nemenstruuješ, nikdy nebudeš těhotná,“ tahle slova Vladěně výstražně blikala v hlavě řadu let. Poprvé je prý slyšela od své matky ve čtrnácti, kdy na rozdíl od ní spolužačky s touto omluvenkou vesele vynechávaly tělocvik. „To jsem dopadla, těch vnoučat se nikdy nedočkám,“ deptala ji. „Jako kdybych za to mohla,“ pohoršuje se. „Naštěstí se v mých jednatřiceti, když už jsem dítě pustila z hlavy, příroda umoudřila – a taky trochu pomohli doktoři. Stejně si myslím, že za to mohou ty nervy, které jsem doma měla… Teď jsem v pátém měsíci a poslouchám: Bůh ví, co z toho dítěte bude…“
 
Jak to vidí doktor Chmel? Psychický stres má komplexně špatný vliv na organizmus každého z nás. Dopad na nepravidelnost menstruačního cyklu je jedním z negativ, které jsou stresem vyvolávány. Slýcháváme, že dobrá mysl je půl zdraví. Je to jedno ze rčení, která mají opravdu racionální podklad. Při stresu se následkem kaskády změn, mimo jiné i hormonálních, opravdu může stát, že se ve vaječníku nevytvoří vajíčko, bez něhož nelze otěhotnět,“ říká.
 
Klepněte pro větší obrázek

Jednou tak, podruhé jinak
Alena pracuje jako delegátka cestovní kanceláře. Přes zimu, když je v Česku, nemá s menstruací žádné starosti. „Ale od jara do podzimu je to nervák. Jednou přijde za měsíc, pak za šest týdnů, jindy za tři. Nejenže je to strašně nepříjemné, protože to nikdy nevím dopředu, ale teď hlavně proto, že s manželem zkoušíme miminko. A nic…“
 
Jak vyplývá z informace primáře Romana Chmela, pokud se menstruace objevuje například každých pět šest týdnů, s otěhotněním sice problém být může, ale ne velký. Ten nastává obvykle při větších intervalech, kdy je příčina nepravidelné menstruace poněkud složitější. Máte-li ji například jen dvakrát ročně, tak sice teoreticky otěhotnění v úvahu přichází, ale prakticky se to téměř skoro nikdy nepovede. „Příčiny velmi nepravidelné menstruace,“ doplňuje doktor Chmel, „mohou spočívat jak v gynekologických, tak negynekologických onemocněních. K těm poměrně častým příčinám poruch menstruace a s tím souvisejících potíží s otěhotněním lze počítat například onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, poruchy funkce štítné žlázy... Pokud nějaké chronické zdravotní obtíže máte, promluvte si raději o jejich vlivu na plodnost se svým lékařem.“

Nevzdávejte to!
Ať už si menstruaci „užíváte“ příliš mnoho, nebo naopak málo či dokonce vůbec ne, nevzdávejte to. Podle odborníků sice žena bez menstruace zpravidla neotěhotní, ale kdo ví. Začněte tím, že zajdete za odborníkem, který zjistí příčinu vynechání menstruace a pak vám poradí, co dál. Jedním z řešení v takovém případě je hormonální stimulace vaječníků k tvorbě vajíček.

A ještě něco na závěr…
Máte čerstvé miminko a krmíte ho jen mateřským mlékem? Pokud se bláhově domníváte, že druhé dítě přijít nemůže, protože vás plné kojení chrání, jste na omylu. Kojení potlačuje, aspoň do určité míry ovulaci a menstruační krvácení (dokonce je může o nějaký ten měsíc posunout), ale spolehlivá antikoncepce to rozhodně není. A tak raději vsaďte na osvědčenější a jistější prostředky… 
 
Víte, jak vypočítat datum porodu podle menstruace?
Předpokládaný termín porodu se dozvíte u svého gynekologa – právě proto po vás bude chtít datum vaší poslední normální menstruace. Jestliže si ho chcete s manželem v klidu spočítat sami, samozřejmě můžete. Vždy však počítejte s tím, že miminko si může za určitých okolností pospíšit, nebo se naopak opozdit. Kalkulačku potřebovat nebudete. Nejprve odečtěte od prvního dne vaší poslední menstruace tři měsíce a potom přidejte sedm dní. Pokud vám například menstruace začala 12. června, odečtěte tři měsíce a jste v březnu. Přidejte sedm dní a můžete mít na Josefa klidně Pepíka. Spoléhat na to stoprocentně se však nedá, tak si pro jistotu připravte jmen několik…
 
Názor odborníka
 
MUDr. Roman Chmel gynekolog, Praha
 
Chci být štíhlá a ještě štíhlejší a ještě trochu…
… a je z vás anorektička. Jestliže vám lezou zpod kůže kosti, jsou vidět žebra a spadla jste na nějakých čtyřicet kilo, je to pěkný průšvih. Nejen proto, že jste podvyživená, hrozí vám velké zdravotní potíže, ale také to znamená, že si o miminku můžete nechat jenom zdát. Nebo ne? Za jak dlouho poté, co se upraví stravovací režim anorektičky, má naději počít dítě?
 
Základ léčby anorexie spočívá v zajištění příjmu potravy, která následně vede k nárůstu hmotnosti dotyčné dívky či ženy. Jakmile se tělesná hmotnost dostane na odpovídající hodnotu, organizmus na to odpoví „nastartováním“ tvorby vajíček ve vaječnících a poté i menstruačním krvácením. Otěhotnět pak lze prakticky hned v prvním cyklu po nástupu menstruačního krvácení. Znovuobjevení menstruace je velmi dobrým diagnostickým signálem, že se tělesná hmotnost léčené ženy s mentální anorexií dostala na dostatečnou výši.
 
Text: Vlasta Adamcová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články