Držíte v ruce pozitivní těhotenský test a nejradši byste okamžitě vyrazila k lékaři, aby vám novinu potvrdil. Pokud necítíte žádné obtíže, například bolest v podbřišku, nejlepší je počkat s touto návštěvou dva až čtyři týdny po vynechané menstruaci. Gynekolog zkontroluje srdeční činnost plodu, která je známkou prosperující gravidity a která nemusí být na ultrazvuku patrná, pokud prohlídku uspěcháte.
Že je všechno v pořádku? Znamená to, že jste oficiálně těhotná, ale průkazku ještě nedostanete, protože v tomto období dochází často k potratům. Musíte si počkat na první velké vyšetření na konci prvního trimestru. Co všechno vás čeká?
11. až 14. týden
Vstupní těhotenské vyšetření, při němž vám v ordinaci gynekologa změří tlak, zváží vás, udělají vyšetření moči – tyhle úkony se pak opakují při každé kontrole. Lékař s vámi probere rodinnou anamnézu, zaměří se hlavně na dědičné choroby.
Dále se při této kontrole provádí cytologické a kolposkopické vyšetření děložního hrdla a čekají vás odběry krve, z níž se zjišťuje krevní skupina, Rh faktor a výskyt protilátek v krvi a také celkový krevní obraz. Krevní testy zároveň vyloučí přítomnost viru HIV a dalších vážných nemocí a určí hladinu cukru v krvi.
Mezi 11. až 14. týdnem se dělá i prvotrimestrální screening. Je to kombinace podrobného ultrazvuku a rozboru krve, jejichž výsledky vyhodnotí počítačový program a stanoví riziko vrozených vývojových vad, např. Downova syndromu.
Tato metoda je nejefektivnější, protože dokáže rozpoznat případné vady se spolehlivostí na 90 procent a má nízké procento falešně pozitivních výsledků. Každý gynekolog ho ovšem neprovádí, lékař vás proto může odeslat na specializované pracoviště. Pokud navíc nepatříte do rizikové skupiny (např. kvůli vyššímu věku), musíte o prvotrimestrální screening požádat a zaplatit si ho. Stojí cca 1000 korun, některé pojišťovny nabízejí příspěvek.
14. – 16. týden
Genetická konzultace, kterou podstupují ženy se zvýšeným rizikem komplikací. Rizikovým faktorem je věk nad 35 let, dědičné genetické choroby v rodině, opakované potraty. Lékař může doporučit tzv. amniocentézu, neboli odběr vzorku plodové vody, který poměrně spolehlivě odhalí případné chromozomální abnormality plodu.
Provádí se tenkou jehlou, kterou lékař zavede břišní stěnou do dělohy. Je tady však jednoprocentní riziko potratu, navíc čekání na výsledky trvá několik týdnů a je stresující. Proto je třeba zákrok zvážit a vždy máte možnost jej odmítnout.
16. týden
Triple test, který z hladiny tří látek v krvi matky rozpozná riziko vážného postižení plodu. Test nestanoví diagnózu, ale udává pravděpodobnost postižení dítěte Downovým syndromem nebo rozštěpovými vadami páteře. Když je pravděpodobnost vysoká, jako potvrzení se provádí amniocentéza. Problém triple testu je, že není spolehlivý a v minulosti se objevilo mnoho falešných výsledků. Z tohoto důvodu někteří lékaři od triple testu upouštějí a nahrazují jej přesnějším prvotrimestrálním screeningem.
20. týden
Ultrazvukové vyšetření, které je považováno za jedno z nejdůležitějších. Lékař zkontroluje mozek, srdce a další životní orgány, posoudí vývoj páteře, pánve i jednotlivých končetin plodu. S jistotou už dokáže určit pohlaví dítěte, a tak dopředu hlaste, jestli ho chcete znát.
24. – 28. týden
Test na těhotenskou cukrovku, který některé ženy odmítají, protože ho nepovažují za podstatný. „Zvýšený přísun cukru i zvýšená hladina vlastního inzulínu přitom představují pro dítě rizika,“ upozorňuje Andrea Pašková, vedoucí lékařka pražské privátní gynekologické kliniky Gyn Medico.
Cukr je zdrojem energie a inzulín je růstový hormon, proto dítě rychleji roste a přibývá na váze. Porodní váha miminka často přesahuje 4 kila a při porodu hrozí poranění ramínek, zlomenina klíční kosti a u matky větší poranění hráze. „Při neléčené těhotenské cukrovce může dojít k nedozrání vnitřních orgánů plodu, což může u dítěte po porodu způsobit dechové potíže, poruchy srdečního rytmu nebo horší průběh novorozenecké žloutenky. Nejzávažnější komplikací nedostatečně léčené cukrovky je úmrtí plodu v děloze,“ říká lékařka.
22. – 28. týden
V tomto období se nejčastěji provádí 3D nebo 4D ultrazvuk. Oba ultrazvuky jsou spíše show pro rodiče, z níž si odnesou na památku fotky nebo video, samozřejmě za poplatek. Ceny začínají na 1000 korun a vyšetření nemusíte podstoupit.
32. týden
Další důležitý ultrazvuk u lékaře, který se zaměřuje na polohu plodu, jeho aktivitu a také stav placenty.
35. týden
Kultivace stěru z pochvy, který vyloučí nákazu streptokokem. Ten by mohl jednak vyvolat předčasný porod, jednak by se jím novorozenec mohl nakazit při porodu, proto jsou budoucí matce při porodu podávána antibiotika.
34. – 40. týden
Ženu na začátku tohoto období přebírá o péče porodnice, v tamní poradně budou při pravidelných prohlídkách zjišťovat především polohu dítěte a stav děložního čípku, který napoví, zda se schyluje k porodu. Interval prohlídek se zkracuje, jak se přibližuje Den D…