Jak zmírnit nevolnost a zvracení?

Málokterá těhotná se těmto potížím vyhne. Podle statistik nevolnost v těhotenství postihuje 90 % nastávajících maminek...
Jak zmírnit nevolnost a zvracení?
Pro některé ženy je nevolnost prvním příznakem těhotenství. Ale jedná se jen o dočasnou indispozici, která neznamená nic špatného pro miminko a běžně mizí do čtvrtého měsíce těhotenství. Projevuje se v různých denních dobách, nejčastěji ráno, může vás však probudit i v noci.

Co ji způsobuje?
Příčinou těhotenské nevolnosti jsou hormonální změny v organizmu ženy a také jiné duševní reakce na změny, které těhotenství přináší. Za nevolnost může především zvýšená hladina hormonu HCG, který je produkován placentou už od raného stádia těhotenství. Nejvíce tohoto hormonu má těhotná žena v krvi kolem 8.−12. týdne těhotenství, poté se jeho hladina ustaluje. To vysvětluje, proč nevolnost ve třetím či čtvrtém měsíci zpravidla odeznívá. Na přítomnosti tohoto hormonu v krvi, později v moči, jsou založeny těhotenské testy.

Může být nebezpečná?
Jen asi 2 % žen trpí skutečně těžkou formou těhotenské nevolnosti. Projevuje se častým zvracením, což vede k váhovému úbytku a k dehydrataci organizmu. To může mít negativní vliv na vývoj dítěte a ve vážných stavech dochází k hospitalizaci těhotné ženy.

Dědičnost a strava
Výzkumem bylo prokázáno, že sklon k nevolnostem je dán geneticky. Pravdou ale zůstává, že na nevolnosti v začátku těhotenství se výrazně podepisují stravovací návyky.

Nevolnost a vůně
Ranní nevolnost, zvracení, bolesti hlavy a další nepříjemné příznaky počínajícího těhotenství, lze zmírnit pomocí aromaterapie. Doporučují se lehké a přirozené vůně, osvědčují se například éterické oleje citronu a máty peprné.

Jak ještě na ni?
Odpočívejte během dne, vyhýbejte se stresům, jež mohou nevolnost zhoršovat.
 
Pohybujte se na čerstvém vzduchu. Přitom se v těle šíří tak zvané hormony štěstí − endorfiny, jež zcela přirozeně potlačují bolest a nepříjemné pocity.
 
Při běžné ranní nevolnosti mohou pomoci i speciální lízátka pro těhotné s různými příchutěmi, například citron, pomeranč, jablko, malina a jiné, které obsahují extrakt zázvorového kořene.
 
Mnohým ženám pomohlo také olizování kostky ledu, ovocný nanuk nebo citron.

A závěrem
Dva američtí vědci z Cornellovy univerzity v New Yorku vyhodnotili průběh těhotenství u 80 000 žen a zjistili, že nevolnosti chrání matku a dítě. Těhotenské nevolnosti zvyšují šanci porodit zdravé dítě a mezi ženami, které v těhotenství zvracely, je jen malé procento samovolných potratů. I při uvedených pozitivních ukazatelích je však pravda, že těhotenská nevolnost je pro ženu velmi nepříjemná a dokáže jí zkomplikovat život v prvních měsících těhotenství. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články