Jak zhubnout po porodu?

Devět měsíců jste pod srdcem nosila miminko, a i když jste si to období jistě poměrně užívala, po porodu přišlo jakési rozčarování.
Jak zhubnout po porodu?

Těšila jste se, že v porodnici necháte i všechna ta kila, co jste za těhotenství nabrala. Nejste v tom sama, podobné pocity má většina maminek.

Všechny jsou rozčarované z toho, že z porodnice odchází s bříškem, které stále vypadá, jako kdyby v ně bylo miminko. Přitom si ho hrdě nesete v autosedačce nebo korbičce kočárku. Na mysl se pak vkrade otázka, jak zhubnout po porodu?

Kila navíc ženy trápí i dlouho po porodu

Je naprosto normální, že během těhotenství naberete několik kilogramů. Přece jen rostla vaše děloha, zvětšil se objem krve, nosila jste pod srdcem miminko. Tělo se připravovalo na porod i následné kojení. Váhový přírůstek je rozložený mezi:

 • Váhu dítěte
 • Placentu
 • Plodovou vodu
 • Nárust prsní tkáně
 • Tukové zásoby
 • Krev k propojení a výživě děťátka

Víte, že za zdravý přírůstek se považuje něco mezi 11 až 16 kg? Každá maminka je ale individuální, takže se od toho může odklonit. Není se ale proč děsit, většinu kilogramů ztratíte běháním kolem miminka a taky kojením.

Klepněte pro větší obrázek

Jak zhubnout po porodu?

Jako první je třeba si říct, že kila narůstala 9 měsíců, takže rozhodně není na místě se jich během týdne zbavit. Čím víc kilo jste během těhotenství přibrala, tím déle se jich budete zbavovat. To je fakt, se kterým se prostě musíte smířit. Tempo se u každé z nás liší, má na něj vliv mnoho faktorů.

 • Vaše stravovací návyky
 • Rychlost metabolismu
 • Pohybová aktivita
 • Věk
 • Míra stresu
 • Kvalita spánku

Víte, že zhruba 2 měsíce po porodu byste váhu ani řešit neměla? Snažíte se sžít s miminkem, tělo regeneruje, děloha se zavinuje.

Tip číslo jedna: Do žádných drastických diet se nepouštějte

Většina redukčních diet je pro maminky nevhodná, mnohem důležitější je pohlídat si příjem živin. Právě to je u novopečených maminek docela problém, protože běhání kolem miminka je náročné a nejedna z nás neměla čas se v klidu skoro ani nasnídat. Pak jsme do sebe rychle hodily první věc, která nám přišla pod ruku. Většinou šlo o jídlo plné cukru, které nám ale ty potřebné živiny nedodalo.

I když je to náročné, zkuste si pohlídat, co jíte. Do jídelníčku zařaďte hodně bílkovin, na které je bohaté libové maso, mléčné výrobky, sýry a brambory. Hlídejte si i příjem zdravých tuků, které najdete v rybách, lněném oleje, semínkách a oříšcích. Mějte přes den po ruce taky dietní svačinky, třeba v podobě proteinových tyčinek. Nezapomínejte ani na pitný režim.

Klepněte pro větší obrázek

Tip číslo dva: Kojte, kojte, kojte

Kojení je skvělý způsob, jak zabojovat s kily po porodu navíc. Při každém tělo spotřebuje asi 500 kalorií, a to se počítá. Navíc se během něj stahuje děloha a spolu s ní se do normálu vrací i zbytek těla.

Tip číslo tři: Choďte na procházky

Pohyb k boji s kily navíc prostě patří. Do posilovny se určitě hned nevydáte, ani to není nutné. Stačí, když budete vyrážet na procházky s kočárkem.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články