20 dietních supertriků pro mámy

Běháte kolem dětí a domácnosti, sotva všechno stíháte a chtete pár kilo shodit? Přečtěte si našich 20 dietních supetriků pro mámy a vydejte se trnitou cestou za světlejšími zítřky.
 20 dietních supertriků pro mámy

1. Nikdy nejezte přímo z hrnce

Při přípravě jídla nemáte přehled o tom, kolik toho během ochutnávání sníte. A věřte, že je toho mnohem víc, než kdybyste si jídlo dali na talíř. Naservírujte si svou porci a odejděte z kuchyně. Nebo se alespoň otočte k troubě zády. A nedojídejte to po těch dětech :-) 

2. Odpočiňte si při jídle

Odložte mezi sousty příbor a soustřeďte se na žvýkání a polykání. Mezitím můžete s dětmi vést lehkou konverzaci o tom, kterak je zdravá zeleninka, kterou jim servírujete na talíři, proč ji musí jíst a proč o ní opravdu není pěkné říkat, že je hnusná. 

3. Ucítíte-li hlad, vydžte 20 minut

Když máte pocit, že se musíte hned najíst, počkejte 20 minut. Pokud vás pocit přejde, budete vědět, že neustálá potřeba jíst je emocionálního charakteru. Mějte připravený seznam činností, které vám zabrání vstoupit do kuchyně. V závislosti na tom, zda máte děti ve školce nebo doma to může být různé - jít si zaběhat, přečíst si knížku, vyprat prádlo, postavit s dětmi věž z kostek nebo místo vaření jídla uvařit třeba domácí modelínu. 

4. Neházejte zdravé tuky přes palubu

Využijte služeb tří zdravých tuků a dejte si každý den jednu čajovou lžičku olivového oleje, čtvrt avokáda nebo 20 g ořechů. Podpoříte tak zdraví srdce, aniž byste ohrozili svou váhu. A možná se vám podaří přesvědčit o prospěšnosti takové trojkombinace i děti. Budete-li pomlaskávat, určitě se přidají. Směs jim můžete osladit trochou medu. 

5. Snídejte proteiny a vlákninu

Jíst brzy ráno jídla jako vejce, jogurt nebo tvaroh vede k většímu pocitu sytosti během dne a menší chuti na jídla s vysokým obsahem tuku a cukru, než když snídani vynecháte nebo posnídáte cereálie (ty nechte dětem). Myslete na vlákninu - 25 g vlákniny denně vám pomůže k pocitu sytosti. 

6. Vypusťte negativní slova

Neříkejte o jídle, že je nechutné, nezdravé, hnusné… Místo toho mluvte o každodenním jídle a občasném jídle. Je v pořádku dát si zákusek nebo čokoládu jako občasné jídlo. U rodinného stolu si nastavte jasná pravidla: kdo řekne o jídle "fuj", odchází od stolu. Příprava jídla vám určitě nějakou chvilku zabrala a opravdu není pěkné o jídle takhle hovořit. Mamince se sluší poděkovat :-) 

7. Vždy opouštějte stůl ne úplně sytí

Mnohé kultury mají pravidlo přestat jíst těsně před tím, než jste plní. Napucnout se k prasknutí a odvalit na gauč zrovna není dietní supertrik. Tak ho neučte ani děti. 

Těhotenská cukrovka: Počítejte sacharidy a všechno bude v pořádku

Těhotenská cukrovka: Počítejte sacharidy a všechno bude v pořádku

8. Pijte více čaje

Je to nejlepší způsob, jak oddálit pocit hladu, a navíc vás čaj po chuťové stránce uspokojí víc než voda. Vodu však stále mějte jako základ pitného režimu. A pozor na čaj černý. Ten například blokuje vstřebávání železa z potravy, a tak si ho dopřejte spíše vyjímečně, zvlášť pokud jste třeba těhotná. 

9. Kontrolujte etikety potravin

Vždy a všude. Hodně potravin obsahuje skrytý cukr. Výrobci jej dokážou dostat do výrobků v různých podobách – jako sacharózu (řepný a třtinový cukr), fruktózu (ovocný cukr), maltózu (sladový cukr), laktózu (mléčný cukr), dextrózu (hroznový cukr) či maltodextrin (pšeničný cukr). Zkuste to naučit i děti. A občas se s nimi mrkněte v obchodě na etiketu lahůdkového, hermelínového, popřípadě pochoutkového salátu. Tolik  "éček" pohromadě jste určitě dlouho neviděli.  

10. Naučte se počítat kalorie

Stáhněte si do mobilu aplikaci na přepočítávání kalorií. Naučíte se tak, kolik kalorií mají vaše oblíbené potraviny a jak dlouho by trvalo je spálit. Když budete vědět, že jedna čokoládová zmrzlina vás bude stát hodinu běhu, 45 minut práce v domácnosti nebo 45 minut aerobiku, dáte si raději jablko. Po jablku ale zase jaksi nenaberete tolik energie, potřebné pro péči o rodinu, takže si to opravdu dobře rozmyslete. Aplikace vám ušetří spoust času. 

VIDEO: Tančící otcové vás dojmou k slzám

VIDEO: Tančící otcové vás dojmou k slzám

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články