Jak vybrat aktovku, aby neležela v koutě

Koupit dítěti tu pravou tašku do školy je úkol hodný supermana. Jakou vybrat, aby se do ní vešly učebnice i svačina, neničila záda a ještě vypadala dobře?
Jak vybrat aktovku, aby neležela v koutě
Pro nás rodiče je určitě nejdůležitější praktičnost a zdravá záda našeho školáka. Jemu je to protože absolutně nej je pro něj „pořádnej bágl se spidermanem nebo barbie“ . Vybrat tu pravou tašku do školy bude asi prubířský kámen rodičovské trpělivosti a schopnosti dosáhnout rozumného kompromisu mezi designem a funkčností. A proč takové cavyky, když stačí zajít do obchodu a aktovku popřípadě batoh můžeme koupit sami bez otráveného obličeje naše školáka?

Bez dítěte to nepůjde
„Brašnu na učení je nutné vždy kupovat s dítětem.. Vyzkoušet, zda mu dobře a pevně sedí na zádech a jestli netlačí,“ říká dětský ortoped Jiří Meluzín ze soukromé ordinace v Praze 3.

Neméně důležité ovšem je i to, aby taška odpovídala váze i výšce dítěte. „Když školák nosí hodně těžkou aktovku na zádech, začne se předklánět, což je nebezpečné zejména pro držení těla. Může tak docházet k větší únavě a v některých případech i k poruchám držení těla,“ dodává ortoped Meluzín.

Aktovka nebo batoh?
Pro menší děti se hodí spíš aktovky než batohy, protože jsou stabilnější, mají pevnější záda i popruhy. Starším školákům zhruba od dvanácti let je pak možné koupit „trendy“ batoh, ale i ten by měl mít podle ortopedů anatomicky tvarovaná záda a pevné popruhy. Co se týče materiálů, tak na celé čáře vyhrávají barvy, které jsou viditelnější a tím pádem bezpečnější zejména při přicházení přes silnici. To se ale dekadentnímu pubescentovi asi vysvětluje těžko, zkuste ho tedy alespoň přemluvit k typům s barevnými odrazkami nebo nášivkami z fluorescenční tkaniny. Detailem, který přežijete, bude, že si vybere fosforeskující lebku.
 
Klepněte pro větší obrázek

Jak má vypadat správná školní brašna/batoh
• Brašna musí odpovídat velikosti i hmotnosti dítěte. Výška by měla odpovídat velikosti zad dítěte tak, aby se její dolní část opírala o záda v místě bederní páteře. Do šířky nesmí příliš přesahovat dětská ramena.
• Ideální jsou brašny s anatomicky tvarovaným polstrováním, které se přizpůsobí tvaru zad dítěte. Popruhy musí být dostatečně dlouhé, pevné, široké, polstrované.
• Nášivky, srdíčka, odrazky by měly být samozřejmostí i přes protesty, že je to trapný.
• Při výběru se zaměřte určitě i na vnitřní členění, aby měla dostatek přihrádek.
• Pokud nechcete prát školní brašnu obden, tak ji určitě pořiďte z omyvatelného materiálu odolného hlavně proti dešti.

Text: Zuzana Aidomoan

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články