Jak udržet pozornost neposedných dětí?

Zdravím všechny maminky! Kupuji si Mámy radí hlavně kvůli své roční holčičce, protože v nich najdu spoustu miminkovských a batolecích rad. Teď mě ale napadlo napsat dotaz, který se týká našeho šestiletého Tomíka.
Jak udržet pozornost neposedných dětí?
V pedagogicko-psychologické poradně nám doporučili odklad povinné školní docházky. Takže Tomík absolvuje ještě jeden rok ve školce. Má totiž problémy se soustředěním. Je opravdu těžké získat si jeho pozornost na delší dobu, při čtení knížky vydrží maximálně deset minut, u kreslení také neposedí. Když si ho posadím na klín s tím, že si budeme chvilinku povídat, ze začátku ho to zajímá, ale pak s všimne něčeho jiného a už mě nevnímá. Ještě jsem nenašla nic, co by ho bavilo delší dobu. Poraďte mi prosím, co mám dělat. Jak docílit, aby se lépe soustředil?
Klára Malinová, Písek
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Odborník: Milá Kláro, v tomto případě bych doporučoval respektovat názor pedagogicko-psychologické poradny. Pokud vám doporučili odklad povinné školní docházky kvůli poruchám soustředění, potom by vám na stejném místě měli doporučit i vhodný přístup k vašemu synovi. Nevím, o jak závažný problém se jedná, jestli je spojený s hyperaktivitou a jinými potížemi, které se ale stejně obvykle projevují až ve škole. Snažte se proto osobně kontaktovat odborníky, a pokud Tomík neabsolvoval komplexní psychologické vyšetření, bylo by dobré ho doplnit. Jinak se obecně doporučuje chválit za každý úspěch, mluvit o neúspěších a vychovávat především hrou. Dítě se snažte zaujmout jen na dobu, kterou zvládne, a postupně intervaly prodlužujte. Je samozřejmě dobré komunikovat se školkou, následně školou a psychologem, aby postup vyhovoval individuálním potřebám dítěte. Od vás se bude vyžadovat svatá trpělivost a respektování jeho odlišnosti, ale znovu opakuji – netuším, zda se jedná skutečně o poruchy soustředění, nebo jen o přechodnou záležitost, která sama časem odezní.
 
Klepněte pro větší obrázekPhDr. Adam Suchý, psycholog
 
 
 
 
 
 
 
 
Mámy radí:
 
Máme doma čerstvého prvňáčka. Ráda bych mámám poradila, jak ho podpořit při vypracovávání domácích úkolů, aby se dokázalo dostatečně soustředit. Zaprvé by školák měl mít svůj vlastní psací stůl a ve svém pracovním koutku by se měl cítit příjemně. Pozor na agresivní barvy. Zařiď, aby měl klid. Vypni rádio, televizi, zabav mladšího sourozence. Když bude potřebovat pomoc, ochotně mu poraď (ale postupně ho veď k samostatnosti).
Hana Gregarová, Pardubice

Když nastoupila naše Josefka do školy, měla problémy s koncentrací. Udržela pozornost pár minut, brzy ji vyrušila letící moucha, zakašlání spolužáka apod. Paní učitelka si stěžovala, že „zlobí“ a je „neposlušná“. Řešili jsme to se školním psychologem, ten zjistil, že je Josefka hyperaktivní, resp. že má LMD. Pomohl nám konkrétními radami. Určitě problémy tohoto typu nebagatelizuj a poraď se s odborníkem.
Jana Frantová, Praha

Někdy ke zlepšení koncentrace stačí navození psychické pohody. Děti jsou velmi citlivé a jakýkoli problém (např. neshody mezi rodiči), který se jich podle tebe zdánlivě netýká, může mít vliv na jejich zdraví, emoce, výkony ve školce a ve škole. Může se jevit jako roztěkané a nesoustředěné. Spokojené a milované dítě je vyrovnanější a s větším elánem a zaujetím vnímá nové podněty.
Martina Poláčková, Ledeč nad Sázavou

Aby se dítě soustředilo, musí být tím, co právě dělá, zaujaté. Takže, mamky, je to na vás, buďte kreativní! Čtěte spolu, vymýšlejte vlastní příběhy, překvapujte děti veselými nápady (trocha bláznovství osvěží i rodiče). Udělejte si třeba domácí karneval a masky si vlastnoručně vyrobte!
Pavlína Moravcová, Cheb
 
Klepněte pro větší obrázek
Anetka Moravcová
 
Jestlipak víš, že...

- dítě by se před nástupem do školy mělo umět soustředit minimálně dvacet minut. Pokud mu odmalička čteš před spinkáním alespoň půl hodinky, je to v pořádku. Pokud se zatím omezuješ na pětiminutové pohádky, intervaly postupně protahuj.
 
- schopnost soustředění svého dítka můžeš podporovat i při obyčejných procházkách. Cestou si povídejte, zastavujte se u stromů, zajímavých domů, květin, pozorujte broučky, kolemjedoucí auta. Podporuj v dítěti zvědavost legračními otázkami.
 
- je dobré zkoušet s dětmi nové výtvarné techniky. Kup méně obvyklé výtvarné potřeby, např. barvy na sklo, foukací fixy na textil apod. Když bude tvorba „uměleckých děl“ dítko bavit, můžeš postupně protahovat dobu tvoření. Jako bonus tréninku koncentrace vzniknou krásné dárky pro příbuzné nebo kamarády.
 
Mámy radí 10/2008

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články