Jak si ulevit? Zkuste se stočit do klubíčka

Kontrakce postupně sílí, porod se blíží. Víte, že existuje řada poloh, které vám mohou výrazně pomoci?
Jak si ulevit? Zkuste se stočit do klubíčka
Takzvaná první doba porodní je období, které začíná pravidelnými, postupně sílícími kontrakcemi. Ty mají jediný cíl: otevírají branku a posouvají miminko porodním kanálem až do místa, kde zajde branka. Tím první fáze porodu končí a miminko je připravené k příchodu na svět. Mluvíme o fázi, která u prvorodiček trvá 10 až 12 hodin, u druhorodiček kolem 6 až 8 hodin, tedy o poměrně dlouhém časovém úseku.

Doma v pohodlí
Proto je dobré, aby budoucí maminka šetřila silami. Největší práce ji totiž čeká až v druhé době porodní, kdy musí miminko vytlačit ven a aby, dokud má své tělo pod kontrolou, alespoň část první doby porodní trávila doma, v důvěrně známém prostředí, kde se cítí příjemně a v bezpečí.
„Pokud celé těhotenství probíhalo bez komplikací, žena dobře cítí pohyby děťátka, nekrvácí, neodtéká jí plodová voda, zvládá bolesti při kontrakcích, není důvod do porodnice spěchat. Samozřejmě je to velmi individuální,“ vysvětluje porodní asistentka Zorka Síbková, „každý má práh bolesti nastavený jinak, některé prvorodičky se bojí, že přijedou do porodnice pozdě…“ Ve chvíli, kdy má žena pocit, že nemá situaci úplně pod kontrolou, bolest nezvládá, je samozřejmě namístě vyhledat pomoc.

Intimní atmosféra
Porodní asistentky rodičce ukážou a nabídnou několik poloh, aby si je mohla vyzkoušet. Ne každá je ideální pro tu kterou situaci a porodní dobu. Každé ženě taky vyhovuje něco jiného. Důležitá je i atmosféra a prostředí. Budoucí maminky potřebují v první době porodní pohodlí, klid a intimitu. Být společně s tatínkem nebo jiným blízkým člověkem, který pomůže. Některé ženy se stydí před zraky jiných zkoušet ulevující polohy, raději je nevyužijí, což je škoda. Proto je nutné v porodnicích vytvořit takové prostředí, kde se budou maminky ve své náročné a důležité roli cítit dobře.

Koupel i masáže
V průběhu první doby porodní je nejlepším řešením střídání úlevových poloh s koupelí ve vaně s teplou vodou (má prokazatelně analgetický účinek), sprchou a například masáží křížové oblasti. Maminky by měly dopředu vědět, že je třeba miminko často monitorovat, aby bylo jasné, že se mu daří dobře. Monitor mohou mít připevněný na bříšku i při nejrůznějších polohách. Zvlášť důležitý je monitor při pobytu v horké lázni – existují přístroje, které se dají ponořit do vody nebo rodička po deseti minutách z vany vyjde a porodní asistentka zkontroluje ozvy miminka. Monitorování probíhá pravidelně, po dvou, nejpozději dvou a půl hodině je rodičce točen 30 minutový monitor, v první době porodní se každých 15 minut poslouchají ozvy (u samotného porodu to může být i po každé jednotlivé kontrakci).

Zaměřte se na dýchání
Pro dobu, kdy kontrakce ještě příliš nebolí, je vhodná například poloha vleže na boku. Odpočinete si v ní, může podpořit vývoj porodu, když se střídá s chůzí. Když není branka ještě úplně otevřená a maminka cítí silný tlak na konečník (přitom nesmí tlačit), uleví jí poloha na kolenou se zvednutým zadečkem do výšky. Bříško přirozenou gravitací visí dolů, pupík netlačí a tlak na konečník není tak silný.

Obecně lze říci, že v první třetině porodu by budoucí maminka neměla sama držet váhu vlastního těla, měla by se věnovat jen právě probíhající kontrakci a dýchání. Stočte se do nejpříjemnější polohy a dýchejte. Takzvané psí mělké dýchání není nutné od samého začátku kontrakcí. Hlavně se jeho nácviku musíte věnovat týdny! Zorka Síbková odhaduje tak 10 týdnů pravidelného nácviku, pak se dá říci, že ho skutečně umíte. Mohou vám to potvrdit vytrvalostní sportovci a hudebníci, kteří hrají na dechové nástroje. „Začínat ve 35. týdnu, je už pozdě,“ dodává.

Míč i jako podložka
Dobře účinkuje i balon. Položte se na něj, opřete se, menším míčem si můžete podložit nohy, využijte podložky pod záda, jemné partnerské masáže křížové oblasti. Stačí pouhé tření celou plochou dlaně. Tu potřete olejem a zahřívejte masáží partii zad, kde bolest cítíte. Využít můžete i masírovací strojky (ne tvrdé a s hroty).

Odpojit mozek
„Zpočátku stačí se při kontrakci víckrát pravidelně nadechnout a korigovat výdech. Důležité je zaměstnat mozek, nejlépe ho odpojit,“ radí Zorka Síbková. Podvědomý strach (jak budu vypadat, neušpiním něco, nebudu příliš křičet, neztrapním se…) rodičky svazuje a situaci jim jen ztěžuje.

Polohy, které už se blíží k porodu
Polosed na porodní židli, dřep, závěs. Vždy je nutné stát (i v dřepu) na celých ploskách – uvolní se pánevní dno. Pusťte při dřepu zadeček a vůbec se o něj nestarejte. Gravitací se miminko pomalu posouvá porodním kanálem. Naprosto fyziologická poloha, kterou by maminky měly zařazovat už od 36. týdne těhotenství, je klek na rukou a nohou, kdy bříško volně visí dolů. Díky ní se totiž miminko snadněji dostane do předního postavení, což je lepší pro samotný porod.

KDY ODJET DO PORODNICE
Jestliže odteče plodová voda – vezměte si vložku a po jejím prosáknutí se do dvou hodin dostavte do porodnice. Je-li voda narůžovělá s příměsí mázku a nejsou kontrakce, je vše v pořádku, není třeba spěchat. Má-li jinou barvu (žlutou, zelenou, nahnědlou nebo obsahuje jasnou krev), okamžitě volejte sanitku.

Když začnete krvácet jasnou krví a musíte použít víc než dvě vložky, okamžitě volat sanitku. Špinění nebo hlen s krví způsobuje otevírání porodních cest, nic se neděje.
 
Jakékoliv pochybnosti ohledně pohybů - ať jich je mnoho nebo málo, jeďte do porodnice a nechte si natočit monitor.
 
Pravidelné stahy, které zesilují a nutí měnit rytmus dýchání a polohy těla. Intervaly mezi nimi by měly být asi 5 minut, nelze od nich odpoutat pozornost. Prvorodička by je měla cítit alespoň 2 hodiny, měla by vyzkoušet koupel ve vodě asi 37 – 38 °C. Musí cítit pohyby a nekrvácet. Jestliže ve vodě odteče plodová voda, nic se nestane. Když zjistí po koupeli, že teče, odjeďte do porodnice.
 
Velký tlak na konečník (jako při veliké zácpě) je také důvodem jet do porodnice, i když jsou intervaly mezi zesilujícími se a pravidelnými kontrakcemi delší. Když od 36. týdne provozujete masáž hráze, tlak určitě poznáte – je podobný tlaku při masáži.
 
Odchod hlenové zátky nebo poslíčky nejsou důvodem odjezdu do porodnice. Hlenová zátka odchází 24 hodin před začátkem porodu, může být narůžovělá, hodně vodnatá nebo naopak hodně hustá. Odejde jednorázově. Plodová voda naopak nikdy nepřestane téct.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články