Jak se učit s prvňáčkem

Pokud máte doma prvňáčka, tak po prvním oddychovém čtvrtletí přichází doba, kdy je třeba se i s malými dětmi začít učit.
Jak se učit s prvňáčkem
Bohužel i malé děti jsou už od první třídy zaplavovány spoustou nových informací, které prostě nemohou vstřebat. Jsou na ně kladeny čím dál vyšší nároky, které lze splnit jen díky včasné přípravě. A ta je kromě učitelů hlavně na rodičích.
 
„Velká část dětí neovládá správné metody učení. Na základní škole si zvyknou osvojovat si poznatky tak, že se je jednoduše naučí nazpaměť. Často bez hlubšího pochopení. K tomu je mnohdy vedou jejich rodiče, kteří vyžadují, aby dítě odříkalo učivo slovo od slova. Děti si na tento způsob zvyknou a po přechodu na druhý stupeň začnou selhávat. V množství převzatých informací se nevyznají a nedokážou najít to podstatné. Nejsou nucené tvořit, jen přijímat a mechanicky odevzdávat. Řeknou převážně jen to, co umí nazpaměť,“ tvrdí Františka Rydlová z pedagogicko psychologické poradny. Takže, jak své děti přivést ke správné učení?

Odpovědí je hra
Hlavně u malých školáků by příprava na druhý den neměla být dril a biflování. „Mohlo by se snadno stát, že dítě tak na školu zanevře dřív než se vlastně cokoli naučí,“ upozorňuje Rydlová. Takže učit s dítětem bychom se měli v klidu, nestresovat ho a spíš než do něj „hustit“ spousty informací ho navádět kdy a kde důležité věci najít.
 
„Příprava na následující den by neměla být pro děti příliš dlouhá a zatěžující. Dítě přicházející ze školy by se mělo odreagovat sportem nebo hrou. Na základě výzkumů můžeme jen potvrdit, že výkonnost při učení klesá v odpoledních hodinách, především kolem 15. hodiny. Následně postupně stoupá a kolem 17. hodiny bývá u většiny dětí nejvyšší. Každý rodič by však měl své dítě pozorně sledovat a zjistit, kdy je skutečně nejvhodnější doba na přípravu do školy,“ doplňuje Rydlová.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Důležité je i prostředí
Malé děti potřebují jistoty. Tak jako vědí, kde si hrát, měly by mít své místo na učení, které se nesmí měnit. Je jedno, jestli se učí u stolu (i když to je nejlepší) nebo v křesle, v žádném případě by to ale neměla být postel.
 
Dodržujte pořádek
Po ukončení jednotlivých částí školní přípravy by mělo dětí už nepotřebné knihy a sešity postupně odkládat. Bude mít kolem sebe pořádek a zároveň uvidí, jak povinnosti postupně ubývají.

Vyvětrejte
Přísun čerstvého vzduchu je pro duševní práci zásadní. Proto naučte dítě dostatečně větrat i v zimním období. V opačném případě se může stát, že bude neustále unavené a nesoustředěné na učení.
 
Ztlumte topení
Průměrná teplota má na učení také význam. Ideáloní je ta kolem dvaceti stupňů, při vyšší teplotě bude školák ospalí a rozhodně se nic nenaučí.
 
Rozsviťte
Při učení je důležitý dostatek světla nejlépe toho přirozeného. To ovšem zejména teď v zimě není zrovna jednoduché, Na učení by tedy mělo mít dítě kvalitní lampičku. Odborníci doporučují několik zdrojů světla současně a pro praváka nasměrovat světlo z levé strany. U leváků to pak platí naopak.

Text: Markéta Králová
 
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články