Jak se rodí dvojčata…

Jsou tam dvě a obě musí nějak ven. Vyklouznou snadno, nebo je třeba se připravit na „nejhorší“?
Jak se rodí dvojčata…
Jaký je to pocit? Těžko se dá vylíčit někomu, kdo nic podobného nezažil. „Do poradny jsem šla celá natěšená na jedno dítě a pak mi doktor řekl, že jsou tam dvě,“ říká třicetiletá Jana. „Byl to šok. Nevěděla jsem, jestli mám mít radost, nebo být nešťastná. Nakonec jsem se z toho všeho smála i brečela zároveň. A skoro stejně na tom byl manžel. ,To budeme muset přebudovat naše 1+1, nebo hledat něco většího.‘ pravil lakonicky. Já čekala objetí, obavy o moje zdraví. Ale pak jsem pochopila, že takhle ventiluje starost o to, jak to bude dál.“
 
Teď už má Jana za sebou první tři měsíce, které jsou prý pro „dvojčatové“ těhotenství rozhodující. Samozřejmě myslí na to, aby je v pořádku donosila. „To určitě lékaři na pravidelných kontrolách ohlídají,“ domnívá se.
 
Jana už teď hodně často myslí na porod. Ten je, podle toho, co slyšela, stejně jako těhotenství rizikový. Jaká je vlastně nejčastější poloha dětí před porodem? A kdy je možné rodit přirozeně? Podle zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesora Zdeňka Hájka se poloha dětí během těhotenství mění. „Před porodem jsou asi ve třetině případů obě děti uloženy v matčině bříšku v poloze podélné hlavičkou. Jedině ta umožňuje normální porod. Ve dvou třetinách případů je časté, že je jedno miminko v jiné poloze – příčné, šikmé, koncem pánevním – a pak přichází v úvahu jenom císařský řez.“

V jaké budou poloze?
A co pověstný a tak moc vynášený zevní obrat? Nemohl by jedno z dvojčat, které se natočilo jinam než mělo, přimět k pořádku a ještě v bříšku ho obrátit správným směrem? Podle profesora Hájka u dvojčat bohužel nic takového možné není. Které dítě se narodí nejdříve? Bude to chlapec nebo holčička? Půjde jako první „baculka“ nebo dá přednost drobečkovi? Proč nad něčím takovým spekulovat?!
 
Kdo půjde první?
Které miminko se ujme role lodivoda, se dá určit až ke konci těhotenství, protože teprve při začátku děložních kontrakcí se jedno z nich začne víc „angažovat“. Pravděpodobně bude jako první sestupovat do pánve miminko, jež je po celé těhotenství uloženo v poloze podélné hlavičkou a nejblíže pánevnímu vchodu. To se však s velkým předstihem říci nedá. Důležité je, aby se obě děti dostaly ven v pořádku. A to se jim při přirozeném porodu podaří jen za pomoci maminky.
 
„Já půjdu rovnou na císaře, nebudu přece riskovat,“ svěřuje se v čekárně Renata jiné nastávající matce. Ta shodou okolností, dvojčata čeká také, ale chce počkat na rozhodnutí lékaře. Přesto, jak se ukazuje, mnohé ženy s císařským řezem dopředu počítají. Vidí ho jako snadnější řešení – pro sebe i pro děti. „Dnes je situace taková,“ vysvětluje profesor Hájek, „že žena může do porodu sama zasahovat. Jestliže po vysvětlení všech pro a proti odmítne nést riziko při normálním porodu, nemůže samozřejmě lékař přes její názor prosazovat jiný způsob. Podobné je to u prvorodiček, které sice čekají jedno miminko, ale to je uloženo třeba v poloze podélné koncem pánevním. Tam prakticky skoro vůbec nerodíme přirozenou cestou a vedeme porod císařským řezem. Právě tak je to u dvojčat. Může se ovšem také stát, že porod začneme jako přirozený, ale když se druhé miminko po porodu toho prvního stočí do příčné polohy, dokončíme ho císařem. Proč? Protože je to pro druhé dítě mnohem šetrnější než se pokusit o tzv. obrat vnitřními hmaty.“

Jen aby mě vzali…
Pražské porodnice praskají ve švech a ty ostatní velké také. Pokud se nezaregistrujete, nikde vás nepřijmou! I takové zprávy běží českým rybníčkem. Ženy, které čekají jedno dítě, budou možná muset vzít v určitých případech zavděk porodnicí, kterou si nevybraly. Ale pro „dvojčatové“ mámy to neplatí. Jejich těhotenství je totiž vedeno jako rizikové, i když vlastně rizikové být nemusí. Berou je bez registrace a ve všech pražských porodnicích. Přijde-li ale porod předčasně, musí rodit v tzv. perinatologickém centru, kde je vybavení pro péči o nezralé novorozence. Může být pak v začátku porodu do takového zařízení převezena. Pokud podle profesora Hájka probíhá všechno normálně, mohou být maminky až do konce těhotenství doma. Ale hrozí-li předčasný porod, či jiná komplikace, je hospitalizace těhotné s dvojčaty nezbytná.“
 
Klepněte pro větší obrázek 

Tatínek u porodu
Simona si myslí, že takhle zbůhdarma strávila v porodnici tři týdny. „Nic mi nebylo. Každý den mě zkontrolovali. Polehávala jsem, odpočívala, četla. Ale to jsem mohla doma taky. Zbytečně jsem potřebnějším zabírala postel…“ Má pravdu?
 
„Maminky, které čekají jednovaječná dvojčata, u nás sledujeme už od raného těhotenství,“ vysvětluje profesor Hájek. „A protože u dětí, které spolu sdílejí jeden amniální vak, riziko zdravotních komplikací geometrickou řadou od 35. týdne narůstá, raději těhotenství v opodstatněných případech po 34. týdnu ukončíme císařským řezem. Jde-li o dvojvaječná dvojčata, nechceme, aby byly přenošené, a tak v 39. týdnu děláme kroky, aby začala maminka rodit a děti přišly na svět do termínu.“

Tatínek u porodu
Ani když čekají dvojčata, není tatínkovi odepřena možnost držet svou ženu za ruku. „Pokud se na to otec novorozenců cítí, porodníci mu samozřejmě umožní být u toho – i u císařského řezu,“ podotýká profesor Hájek. „Po převlečení do operačního prádla sedí u hlavy operované ženy a spolu s ní sdílí radost z narozených dětí, které jim pediatr ukáže. Porod dvojčat je opravdu náročný, vyčerpávající…, ale dá se zvládnout.“
 
Jsou mámy, jež říkají, že dvojčata vyklouzla sama, ani skoro nevěděly jak. Ty ženy, pro které byl normální porod opravdová dřina, jim to většinou věřit nechtějí. Přesto se shodují na tom, že kdyby do toho měly jít znovu a byly děti „usazené“ tak, jak být mají, rodily by přirozeně. Císařský řez? Ano, ale nikdy ne za každou cenu a bez důvodu. Pořád je to velká břišní operace.
 
Co možná nevíte
 
Pozor, jsme dva!
 
Dvojčata často mívají maminky mezi 30. a 40. rokem, nebo ty, které podstoupily umělé oplodnění.
 
Jíst za tři se nemá. Snažte se dodržovat životosprávu, dbát na zdravý jídelníček. I tak naberete 15–20 kg a to je „batoh“ pro silného muže.
 
Hodně jste přibrala a zdá se vám, že byste mohla mít v bříšku děti dvě? Nebojte se, při kontrolách by je lékaři nepřehlédli.
 
O nástřihu hráze (epiziotomii) se vedou neustálé diskuze. Porodníci se přiklánějí k tomu, že je zvlášť při porodu dvojčat šetrnější. Že je lepší, když nedojde k ruptuře hráze, která se komplikovaně ošetřuje a hůře hojí. Většinou není třeba u vícerodiček a v případě, kdy podmínky porodníkovi dovolí, aby mohl miminko pouštět ven pomalounku…
 
Dvojčata se většinou rodí menší, zvláště ta jednovaječná.
 
První doba porodní u porodu dvojčat trváza normálních podmínek asi 10 hodin.
 
Po přirozeném porodu dvojčat zůstanete v porodnici 3 dny, po císaři 5–6 dnů. Můžete se tak dát trošku do pořádku. S pomocí dětských sester se naučíte pečovat o děti.
 
Názor odborníka - novopečeného dědečka dvojčátek
 
Klepněte pro větší obrázekProf. MUDr. Zdeněk Hájek, DrSc., zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky VFN, Praha
 
Ta se ale má, tu mohla rodit matka, otec, tchán… Jak je to vlastně s ošetřováním a porody rodinných příslušníků? Přivedl profesor Zdeněk Hájek před několika týdny na svět kromě několika set dětí také krásná dvojčátka své snachy?
Ne, protože se to nemá. Operatér by neměl být pod tlakem emocí, a to se občas přece jenom stává. Staral jsem se o snachu pochopitelně během celého těhotenství. Asistoval jsem sice i u císařského řezu, ale ten vedl můj kolega, kterému jsem naprosto důvěřoval.
 
A jaký je to pocit?
Ohromný. Věděli jsme, že se jedná o chlapečka a holčičku na základě vyšetření ultrazvukem. Když jsem je prvně uviděl, převládl ve mně profesionální pohled – mají ruce, nohy, všechny prsty? Obličej bez rozštěpu? Samozřejmě jsem hlídal při porodu i stav své snachy. Vše proběhlo naštěstí normálně...
 
Text: Vlasta Adamcová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články