Jak poznáte, že jste těhotná?

Těhotenských příznaků je celá řada a obecně nelze říci, že by je maminky měly stejné. Nicméně některé společné znaky, jak poznat, že čekáte miminko, tu přece jen jsou.
Jak poznáte, že jste těhotná?
Pochopitelně se může stát, že některé těhotenské znaky prostě pociťovat nebudete. Ale není třeba se bát, neznamená to, že by vaše těhotenství neprobíhalo normálně. Některé maminky se se potrápí se všemi „komplikacemi“ a některé projdou těhotenstvím i bez tolik rozšířených nevolností. Potvrzují to i zkušenosti našich čtenářek:
 
„Že jsem těhotná jsem zjistila až ve třetím měsíci a to podle toho, že jsem začala často zvracet. Do té doby jsem měla normální menstruaci, nebolela mě prsa, prostě nic,“ napsala nám maminka Petra. To Eva z Prahy měla doslova vše: „Mám pocit, že už od prvního týdne jsem věděla, že čekáme Lukáška. Bolela mne prsa, zvracela jsem, pořád se mi chtělo spát, pak se přidaly další komplikace a od pátého měsíce jsem musela jen ležet.“ Naopak největší štěstí měla třicetiletá Helena: „Kdyby se mi nenarodila Eliška, snad bych ani nevěřila, že jsem těhotná. Energie jsem měla na rozdávání, nezvracela jsem, nic mne nebolelo, nálada byla skvělá. Takže o příznacích kromě vynechání menstruace já nevím vůbec nic.“
 
Ať tak či onak, některé průvodní jevy těhotenství tu přece jen jsou. A jaké?

Konec měsíčků
Vynechání menstruace je nejznámějším projevem těhotenství. Pokud do čtrnácti dnů od data očekávané menstruace krvácení nepřijde, je pravděpodobné, že jste těhotná. K vynechání menstruace dochází v důsledku hormonálních změn provázejících těhotenství. V některých případech se může stát, že se menstruace dostaví i když jste těhotná. Pokud máte podezření, že jste v jiném stavu a přesto krvácíte, nechte raději vše zkontrolovat lékařem. Chcete–li mít jistotu dříve, než vás vyšetří lékař, můžete si sama provést domácí těhotenský test.

Už zase se mi chce zvracet!
Nevolností trpí v těhotenství více než polovina žen. I když se jí říká ranní nevolnost, může vás potrápit v kteroukoliv denní dobu. Nevolnost zpravidla trápí budoucí maminky mezi druhým a 12. týdnem těhotenství. Jsou ale i případy, kdy se nevolnost stále vrací po celou dobu těhotenství.

Věčná únava
Častější únava i v jiných denních hodinách než obvykle, vzniká hormonální změnou v organismu. Tělo a metabolismus těhotné ženy pracuje mnohem rychleji, podporuje tím růst embrya a také podporuje některé orgány, které budete ve zvýšené míře potřebovat v těhotenství. Vaše tělo spotřebuje na růst embrya spoustu energie, která vám pak chybí.

Já snad „pročůrám“ den
Časté nutkání na močení bývá způsobeno opět změnou hormonální hladiny. Díky tomu, že embryo vylučuje látku HCG, dochází k velikému prokrvení orgánů a tkání pánve. Zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř, který se snaží vyloučit i malé množství moči. Tento příznak se objevuje už v prvních týdnech těhotenství.

Musím změnit parfém
Na začátku těhotenství se výrazně zvyšuje citlivost vašeho čichu, takže i věci, které vám dříve nevadily, vám mohou být nepříjemné. Pociťujete různé pachy a vůně, které jste si dříve až tak neuvědomovala. Některé vůně, které jste dosud měla ráda, vám mohou být nepříjemné a způsobit nevolnosti.

Nesnáším šunku a mám chuť na jahody
Těhotenské chutě se objevují už na samotném počátku těhotenství. Zapříčiňují to velké hormonální změny, ke kterým během těhotenství dochází. Některé potraviny, které jste měla dříve ráda budou pro vás nesnesitelné a prostě je přestanete jíst, i kdybyste je dříve spořádala na kila. Jiné jídlo (a možná i to, co jste dosud nesnášela) vám bude chutnat a budete mít tendenci jíst ho často a opakovaně.

Tlačí mě prsa
V těhotenství dochází ke zvýšené citlivosti prsou, pocitu plnosti, popřípadě mravenčení nebo pálení v nich. U některých žen se ale podobné pocity objevují i těsně před menstruací. Kromě toho dochází ke ztmavnutí dvorce prsu (oblast kolem bradavky) a na prsou se mohou objevit růžové a modré žilky.

Je to menstruace nebo co?
Bolesti v podbříšku jsou podobné bolestem během menstruace, způsobuje je růst vaziva, která drží dělohu. Jak děloha roste, tak se napínají i vaziva a někdy tato bolest může být velmi silná a nepříjemná.

V zajetí nálad
Během těhotenství tělo prochází mnoha proměnami, které mohou mít vliv i na sexuální libido, velmi časté jsou i změny nálady, které to zapříčiňují hormony. Takže se neděste, když budete mít chuť desetkrát denně brečet nebo se naopak smát nahlas. Je to normální, jste prostě těhulka se vším všudy.

Nějak jsem ztmavla
Linka, která vede od stydké kosti směrem k pupíku, je u těhotných velmi častá. Dále se mohou objevit skvrny na obličeji (tváře, nos a čelo). Je to způsobené melanotropinem, který se během těhotenství vylučuje ve větším množství. Kvůli zvýšené tvorbě estrogenu, se mohou objevit takzvané pavoučí žilky. Těhotné ženy trpí více na akné.

Text: Anna Berková
 
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články