Jak ošetřit lahvičky pro miminka?

Zničit bakterie, které mohou mimčo pořádně potrápit. To je důvod, proč lahvičky sterilizovat.
Jak ošetřit lahvičky pro miminka?

O tom, že lahvičky, savičky i jiné potřeby ke kojenecké výživě je nutné udržovat v dokonalé čistotě, žádná máma nepochybuje. Nejasno však bývá v tom, jak nejúčinněji tohle nádobíčko vyčistit a v čistotě udržet.

S moderními pomocníky
I s hygienou se dají dělat kouzla, která zajistí její stoprocentní kvalitu a přitom neukradnou drahocenný čas. Zaklínadlo zní – elektrický parní sterilizátor nebo parní sterilizátor do mikrovlnné trouby. Oba tito pomocníci zničí neviditelné bakterie během 5 až 8 minut – záleží na typu a výrobci přístroje. Navíc nádoba sterilizátoru udrží lahvičky v naprosté čistotě i několik hodin.

Ale tak úplně bez práce to nemáme. Před samotnou sterilizací je totiž nutné kojenecké nádobíčko dobře očistit, nejlépe pomocí štětek na lahve a štětečků na savičky.

Ceny domácích sterilizátorů kojeneckých potřeb (do některých se vejde i odsávačka mateřského mléka) se pohybují podle funkce zhruba od 800 do 3500 Kč.

Pokud vám připadá tato investice do sterilizátoru zbytečná, můžete lahvičky postaru vyvařovat v hrnci na vařiči.

3x o vyvařování
„Staré“ vyvařování v hrnci má svá pravidla. Zeptali jsme se na ně pediatra MUDr. Milana Kudyna:

Kolik minut je třeba lahvičky v hrnci vyvařovat a je možné proti usazování vodního kamene použít do vody kyselinu citronovou?
Vyvařovat savičky i lahvičky v hrnci doporučuji po dobu 5–10 minut od bodu varu. Po této době vodu slít a nechat vychladnout věci v hrnci pod pokličkou. Kyselinu citronovou bych vynechal; pokud je k dispozici jen tvrdá voda (mající sklon tvořit vodní kámen), je vhodné použít k vyvařování destilovanou vodu.

Do jakého věku dítěte je nutné potřeby pro krmení kojence vyvařovat?
Doporučuje se do ukončeného 6. měsíce. Po této době stačí potřeby umýt a důkladně opláchnout v horké vodě a nechat okapat. To platí pro kojence s normální váhovou křivkou. U nedonošených dětí doporučuji převařovat do roka věku dítěte.

Je možné místo vyvařování použít v případě potřeby tzv. sterilizaci za studena?
Lze ji standardně použít, ale pak doporučuji kojenecké potřeby jednou týdně vyvařit.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články