Jak na lupy? Nenosit tmavé oblečení, nestačí…

Většina z nás se s lupy někdy v životě setká. Pokožka hlavy svědí, bolí, pálí, a ramena máme plná nepěkných bílých vloček. Co s tím?
Jak na lupy? Nenosit tmavé oblečení, nestačí…

Tato porucha mazových žlázek na povrchu vlasaté části hlavy má mnoho příčin. Kůže se může nadměrně olupovat, protože je přesušena sluníčkem či používáním horkého fénu, trpí hormonálními změnami, nedostatkem vitamínu B nebo betakarotenu. Ale také v případě množení plísní v organismu a na pokožce hlavy, což podporuje například velká konzumace cukru.

Lupy může ke vzniku vyprovokovat i stres či nevhodný šampon, anebo často podceňovaný problém – nedostatečně opláchnutý šampon či kondicionér.

Pokud na hlavě vznikají velká ložiska lupů, žluté strupy nebo červené skvrny se zánětlivými ložisky, pak raději vyhledejte lékaře, může se jednat o seboreickou dermatitidu, což je onemocnění kůže, kdy jsou mazové žlázky nadměrně aktivní.

Chcete-li si pomoci od lupů sami pak je to běh na dlouhou trať. V první řadě zkuste vysledovat příčinu, tedy doplnit vitamíny a zlepšit péči o vlasy, nepřesušovat je. Z jídelníčku odstraňte přebytek cukrů, bílé mouky a mléka a zařaďte zakysané mléčné výrobky - je to v podstatě protiplísňová dieta, která se doporučuje například při mykózách.

Vlasům lze pomoci několika způsoby:

• Po umytí opláchněte vodou s citronem nebo octem, aby se stabilizovalo pH pokožky.

• Účinná bývá i březová voda.

• Speciální šampony proti lupům mohou pomoci, ale obvykle je třeba jich vyzkoušet více, než narazíte na takový, který konkrétně vám pomůže.

• Antimykotické léčení bývá účinné, zkuste třeba tzv. „chytrou houbu“, což je speciální výrobek působící proti kvasinkám a plísním, používá se na oplachy či zábaly.

Pokud víte, že máte citlivou pokožku hlavy, která reaguje tvorbou lupů třeba i na změnu šamponu, pak zbytečně neexperimentujte. Najděte si šampon, který vás nedráždí a ten používejte. Atraktivní nové šampony se silnou parfemací, ovocnými kyselinami či jinými agresivními látkami vám pak mohou spolehlivě lupy navrátit. Zajděte raději do kadeřnictví, tam jsou v prodeji speciální kvalitní šampony. Jindy naopak pomůže návrat k některému z nejobyčejnějších šamponů na trhu. Dobrou volbou je pak také čistá přírodní kosmetika.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články