Jak je to s dvojčaty?

Jsme se sestrou jednovaječná dvojčata. Začaly jsme úplně stejně menstruovat, v podstatě všechny naše životní cykly se shodují. Dokonce se nám narodilo ve stejný den první dítě!
Jak je to s dvojčaty?
Je to běžné, náhoda nebo se to dá nějak vysvětlit právě shodnou genetickou výbavou?
Andrea, východní Čechy

Jednovaječná dvojčata mají naprosto stejnou genetickou výbavu. V dospělosti se liší vlivy okolí, které se podílely na jejich vývoji. To, co udáváte, je skutečně možné vysvětlit stejnou genetickou výbavou. O jednovaječných dvojčatech existuje mnoho studií a hypotéz. Bohužel jsou známy i velmi kontroverzní studie z nacistické éry. Nové výzkumy vedou k hypotéze, že zdraví se nevyvíjí jen v časném vývoji, ale i nasbíranými životními zkušenostmi, takže vaše osudy mohou být rozdílné, pokud budete žít v rozdílných prostředích.

Na opary pozor!
Jsem ve 12. týdnu těhotenství a za tu dobu už jsem měla třikrát opar. Před rokem a půl jsem se přeléčila antivirotikem Herpesin. Mohou mít opary vliv na miminko? Jsem zdravotní sestra a ze školy znám infekce, které mají negativní vliv na plod (např. TORCH), takže mám obavy. Dá se vzniku oparu nějak předejít?
Jitka, Karlovy Vary

Opar se odborně nazývá herpes simplex. Virus typu 1 (VHS–1) je většinou příčinou oparu na rtu, virus typu 2 (VHS–2) postihuje pohlavní orgány. Oba typy jsou přenosné, infekční. Přenášejí se mezi lidmi, ale mohou být přeneseny z matky na nenarozený plod a způsobit infekci u plodu. Infekce HSV 1 i 2 jsou velmi rozšířené. V Evropě prodělalo toto onemocnění asi 4 - 14 % populace. Na plod může virus přejít při porodu, pokud je aktivní infekce přítomna v porodním kanálu. Ostatní typy přenosu na plod jsou vzácné. Herpetická infekce plodu je velmi závažná, ale hodně vzácná. Skutečné riziko je jen tam, kde je čerstvý výsev puchýřků na genitálu těsně před porodem. Číselně se riziko udává asi 1 na 10 až 35 tisíc porodů. Pokud jste měla herpetickou infekci, tedy opar, někdy v minulosti, obavy mít nemusíte. Měla byste mít vytvořeny protilátky, které přecházejí i na plod, který tím chrání.

Zvažte počet let péče o dítě
Kamarádka mi říkala, že ji oslovilo centrum asistované reprodukce, kde má už 10 let uložená zamražená embrya, aby je buď použila, nebo nechala zlikvidovat. Je to standardní postup? Ona se ve svých 48 letech rozhodla zkusit dítě. Jak se vám to s ohledem na věk zdá rizikové?
Renata, Praha

Pokud si vaše kamarádka nechala zmrazit embrya pro případné použití v budoucnu, je obvyklé, že již po 3 letech centrum vznese dotaz, jaké má další úmysly. Buď lze zmražená embrya zavést, darovat či zlikvidovat. Samotné těhotenství ve 48 letech je samozřejmě spojeno s vyšším rizikem než ve 20 letech, ale hodně záleží na individuálním zdravotním stavu. Také není od věci zamyslet se nad tím, že porodem teprve začíná péče o dítě, které bývá považováno za samostatné od osmnácti let, tedy vaší kamarádce bude 66 let v době plnoletosti jejího plánovaného potomka. Názory na tento postup mohou být různé, ale především by se měla kamarádka dobře zamyslet nad všemi okolnostmi svého rozhodnutí.

Bolestivá sešitá jizva
Jsem 3 měsíce po porodu a stále mě bolí sešitá hráz. Dokdy je to normální a kdy je třeba situaci řešit a jak? Dělá se nějaká plastika? Jakými metodami se tak bolestivá jizva upravuje?
Jitka, Beroun

Hráz po porodu, zejména po nástřihu - epiziotomii - bývá citlivá poměrně dlouho. O řešení bych uvažoval ne dřív než za rok a konzultoval bych ho s lékařem. Téměř vždycky dojde dříve nebo pozdějí k návratu do normy.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články