Jak dítě bez problémů odstavit

Chtěla jste kojit dítě, dokud si samo neřekne dost, ale splátky hypotéky a návrat do práce vás nutí skončit dřív? Víme, jak dítě skamarádit s lahvičkou bez zbytečných slz i vašich výčitek svědomí.
Jak dítě bez problémů odstavit

Kojení je přirozené, a přesto ho často provázejí komplikace. Když se nedaří s ním začít, trápí se máma, když je třeba skončit, obvykle smutní malý hladovec. Ale ani pro mnohé maminky není tato derniéra žádná legrace, přestože jim přináší jen úlevu. Obávají se totiž, aby svým spokojeným „přísavkám“ nezpůsobily psychickou újmu. Bojují s vlastním rozumem i emocemi a ještě musí ustát hormonální kotrmelce, které s ukončením laktace souvisejí.

Ohleduplně, ale důsledně

Jestliže jste dítěti dopřávala to nejlepší mléko na světě minimálně půl roku, nemusíte mít výčitky svědomí, že končíte. Pokud nebudete na miminko příliš pospíchat, zvládnete to oba bez šrámů na duši. Největší chybou by bylo přestat ze dne na den. Takovou ztrátu „jistoty“ by miminko neslo opravdu těžce. Pro dítě, které se už spokojeně sytí příkrmy na lžičku, je totiž pití z prsu spíš rituálem, který mu zajišťuje pocit naprostého bezpečí.

Když si však odstávku včas naplánujete a vynecháte zpočátku jen jedno kojení za dva dny, dáte drobečkovi šanci pozvolna si zvyknout. Ulevíte tím i svým prsům, protože se zmírní tvorba mléka. Postupně, podle toho, jak bude dítě změny snášet, ubírejte další mléčné dávky. Ty usínací, které bývají pro většinu dětí nejdůležitější, opouštějte až nakonec. Zkušené maminky spolu s odborníky doporučují vynechat nejprve jedno denní kojení, které jednoduše nahradíte svačinkou nebo pitím z lahvičky se savičkou či z hrnečku s pítkem.

 

 Do ukončování kojení se pusťte až tehdy, když budete sama přesvědčená, že to opravdu chcete. Vaše nejistota může celý proces zkomplikovat.

 

Mazlení nekončí

Blízkost a tělesný kontakt, které jsou při kojení důležitým bonusem pro miminko i mámu, snadno doženete tím, že pro krmení z lahvičky zvolíte stejné prostředí a rituál jako při kojení. Větší děti, kterým už lahvičku se savičkou vůbec nabízet nebudete, uchlácholíte vydatnějším mazlením, povídáním, společnou hrou.

Poslední odstříkávání

Pokud vás při odstavování bolí prsy, stačí lehce odstříkat a ucítíte úlevu. Je možné, že i poté, co přestanete kojit a zmizí pocity plnosti prsů, budou ještě nějakou dobu malé množství mléka vylučovat. To se stává běžně. Odstříkané mléko vám může pomoci naučit menšího kojence přijmout lahvičku. Když přijde o prs, alespoň ho uklidní známá chuť.

Tatínkova směna

Jednou z největších výhod krmení z lahvičky je to, že vás může zastoupit partner nebo někdo jiný, na koho je dítě zvyklé. Uchlácholit miminko lahvičkou, mazlit se s ním a povídat mu pohádku zvládne hravě. Na některé děti právě taková výměna při odstavování od prsu dobře zabírá. Myslete i na to, že než se vrátíte do běžného pracovního procesu, budete potřebovat nabrat síly a spánkem dohnat všechny při kojení probdělé noční pauzy.

 

Odstavování od prsu nekombinujte s jinými zásadními změnami, které se dotýkají dítěte. Naopak pečlivě dodržujte všechny obvyklé rituály.

 

Co dítě, to originál

Každé dítě je jedinečné a vztah mezi ním a jeho matkou také. Proto se nedivte, pokud osvědčená metoda vaší kamarádky zrovna vám nepomůže. Nezoufejte a zkoušejte dál. Pečlivě sledujte reakce svého dítka při každé změně a přizpůsobte mu postup odstavování.

Podle MUDr. Anny Mydlilové z Laktační ligy je mnoho důvodů, proč jedno dítě může vyžadovat kojení déle než druhé. Jedno může mít velkou potřebu sát, jiné zase vyžaduje tělesný kontakt, další může mít zatím nepoznanou alergii nebo fyzický problém. Některé dítko upřednostňuje ranní nebo večerní kojení před nočním a obráceně. Jestli se nechce vzdát denního kojení, začněte vynecháním noční dávky a v denních pokračujte.

Při odstavování také dobře sledujte, kdy se vám nejméně nalévají prsy, a právě v tu dobu kojení vynechte poprvé. Někdy také pomáhá, když se během dne vyhnete místům, která batoleti kojení připomínají, a než přijde obvyklá doba kojení, dáte mu náhradní potravu (ideálně na lžičku) nebo nabídnete zábavu, která odvede jeho pozornost.

Nemoc vaši snahu sabotuje

Na úspěšnost odstavování má velký vliv psychická, ale i tělesná kondice dítěte i matky. Počítejte s tím, že když dítě není ve své kůži, třeba když onemocní, nejspíš bude kojení vyžadovat intenzivněji než normálně a proces přivykání novému režimu se může zpomalit nebo úplně zastavit. Netrapte se tím, dopřejte mu, co vyžaduje, a k odstavování se vraťte, až dítě bude schopné to lépe snášet. 
 

Lahvička kamarád

  • Pokud nahrazujete kojení pitím náhradního mléka z lahvičky, nezapomeňte, že technika sání z prsu a z lahvičky se liší. I to může být důvodem, proč děcko lahvičku zpočátku odmítá. Záleží ani ne tak na designu nebo značce lahvičky jako spíš na tvaru a materiálu savičky a také na velikosti dírky. Ta je na většině prodávaných saviček už vytvořena podle věku dítěte. Platí pravidlo, že mléko by nemělo z lahvičky vytékat, nýbrž pomalu kapat.
  • Nová chuť náhradního mléka může miminko znejistit. Proto pokud je nepřijme hned, zkuste mu je nabízet nejprve po lžičkách. Aby mléko na lžičce z pusinky nevyteklo, posuňte lžičku hlouběji do středu jazyka a mírně na něj zatlačte. Nastartujete tak polykací reflex.


 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články