Já nechci bratříčka!

Proč už mi máma nepatří? Jak to, že už nejsem středem pozornosti? Bude tady to mimino už napořád? To všechno jsou otázky, které si klade starší – momentálně žárlící – sourozenec.
Já nechci bratříčka!

Pár týdnů poté, co jsme syna přinesli domů z porodnice, jsem zaslechla naši tříletou dcerku, jak v domnění, že spím, šeptá: „Když maminka spí, můžu na něj plivat.“ Hrozně jsem se vyděsila, jednak proto, že takové myšlenky moje dcera vůbec má, a jednak proto, aby náhodou bratříčkovi neublížila,“ vzpomíná Monika, třicetiletá maminka dvou dětí. Jak sourozeneckému žárlení předejít, a když nastane, jak ho řešit? Základem je příprava staršího dítěte na příchod nového člena rodiny už v době těhotenství. Vysvětlete mu, co se děje a dít bude. Můžete si vymyslet i příběh o miminku v bříšku, které se těší, až ho všichni uvítáte a až mu jeho starší a zkušený bráška nebo sestřička všechno na světě ukáže. Buďte víc než kdy jindy všímaví, citliví, chápaví. Jen tak sklidíte sladké sourozenecké ovoce.

Věk staršího sourozence: méně než 24 měsíců

Dva roky jsou podle psychologů pro dítě ten nejtěžší věk pro přijetí dalšího sourozence. Každé dítě by totiž chtělo maminku jen pro sebe, ale to není dost dobře možné, zvláště ve chvíli, kdy obě ratolesti nejsou úplně samostatné. Čím méně pozornosti je věnováno staršímu sourozenci, tím rychleji roste žárlivost a odmítání přijmout novorozeně do rodiny.

Jak se s tím vypořádat: Nezapomeňte oddělovat čas strávený s jedním a druhým dítětem. Můžete mít pocit, že miminko váš čas s ním nesleduje, ale jeho velký bratr nebo sestra to střeží bedlivě. Je třeba mezi oběma dětmi udržovat rovnováhu. Určitě se dostanete do situace, kdy se právě věnujete mladšímu dítěti a větší dítě se bude dožadovat vaší pozornosti. Nenechte se vyvést z míry, a pokud vidíte, že dítě nepotřebuje nic neodkladného, nebojte se ho jemně odmítnout. Pokud například starší dítě pobrekává, že si s ním nemůžete hrát, protože právě kojíte jeho bratříčka, pak řekněte: „Já vím, že jsi smutný, že si teď nemůžeme hrát, ale teď musím nakrmit brášku. Pojď se k nám přitulit a až bude napapaný, půjdeme si spolu hrát.“

Věk staršího sourozence: 2–3 roky

Děti v tomto věku lpí na mamince a nemusí mít ani malého sourozence. Pokud ho mají, lpí na ní dvojnásob. Jsou uplakané, úzkostné a věčně nespokojené. „Od té doby, co jsme si přivezli miminko domů, naše tříletá dvojčata začala hrozně žárlit,“ svěřila se v internetové diskusi maminka Zuzana. „Oba chtěli také trochu zásypu na zadečky, když jsem ho dávala malému, a křičeli, dokud ho nedostali.“ Děti dokonce mohou chtít znovu být kojeny, ačkoli už dlouho pijí z lahviček. Spánkový režim velkých sourozenců také může vzít zasvé. Mají lehčí spaní, miminko je vzbudí, a protože se mu věnujete, chce i starší dítě být v centru vašeho zájmu. Nezřídka se tak stává, že původní samostatný spavec se zase stěhuje do vaší ložnice, aby vás měl nablízku stejně jako jeho mladší sourozenec.

Jak se s tím vypořádat: Pokud se vaše dítě začne chovat tak, jako by rázem zapomnělo, co všechno už umí, snažte se ho pochopit. Chce vás jen zaujmout, jako vás zaujalo čerstvé děťátko. Myslí si, že když bude jako ono, budete se o něj také tak starat. „Moje dcera a já jsme si podobně hrály, když se mi narodil syn. Seděla mi na klíně, já ji kolébala a ona vydávala miminkovské zvuky. Nakonec jsme se obě rozesmály. Byl to moment, kdy i jí to připadalo legrační. V tu chvíli pochopila, že je na takové chování už velká, a zatrpklost vůči sourozenci byla pryč. Pomohlo jí to posunout se dál,“ dělí se o své zkušenosti další maminka.

Věk staršího sourozence: 4–6 let

Takto staré dítě je už dostatečně chápavé, aby sourozence přijalo s rozumem. Můžete mu vysvětlit, jak se má chovat, a ono by nová pravidla mělo přijmout, pokud ho v nich samozřejmě zohledníte. Nesmíte mu brát jeho prostor. Jestliže mladší dítě ničí svému velkému sourozenci hračky, vezměte mu je. Starší dítě musí vědět, že pokud je v právu, najde u vás zastání.

Jak se s tím vypořádat: Nejlepší je věnovat staršímu dítěti nějaký čas o samotě, aby se necítilo opomíjené. I kdyby to měla být jen vycházka do obchodu, stejně občas vezměte jenom starší dítě a mladší nechte s tatínkem doma. A jestliže miminko dělá věci, které jeho sourozence rozčilují, pomozte mu takové chvíle překonat, buďte na jeho straně. Dejte mu pocítit, že je velké, máte ho rádi stále stejně a nový člen rodiny ho v jeho právech neohrozí.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články