Infekce močových cest: Pozor na studené meze i pitný režim!

Infekce močových cest je jedním z častých onemocnění a nejvíce hrozí právě v chladném počasí. Tehdy totiž snadno podceníme riziko studených mezí.
Infekce močových cest: Pozor na studené meze i pitný režim!

Nejvíce případů tohoto onemocnění se týká žen mezi 40 a 55 roky, ale běžně se vyskytuje u pětiny ženské populace vůbec. U žen je toto onemocnění častější než u mužů, protože ty mají podstatně kratší močovou trubici – bakterie rychleji cestují – a navíc muži pociťují častěji žízeň, čili více své ústrojí proplachují, dávají bakteriím menší čas na jejich rozmnožení.

V genitální oblasti se běžně vyskytuje množství bakterií, které se ale většinou nedostanou tělem dále. Při nachlazení je organismus zaměstnán bojem s nastydnutím a „nepohlídá si“ vznik zánětu v močovém měchýři. Jde o různé streptokoky nebo Escherichiu coli. Jednoduše o bakterie, které přetrvávají po prodělaném zánětu dýchacích cest a střevní bakterie, které dostanou příležitost. Pokud jde o dolní močové cesty, neprojevuje se infekce nijak dramaticky, ale je potřeba ji léčit. Jinak se může rozšířit k ledvinám a způsobit i jejich závažné poruchy.

Zánět se projevuje častým nucením na malou s malým efektem (pár kapek), pálením, až řezáním při močení. Potřebujete každých pět minut na toaletu, ale nepocítíte úlevu. Podivný stav „neúlevy“ pokračuje únavou a studeným potem. Při neléčení může nastat inkontinence – v podstatě nemožnost zabránit náhlému močení, později hnisavý výtok, popř. i s krví, bolesti v podbřišku. Tento stav vás vede k tomu, že se vlastně bojíte napít, aby tyhle pocity a nucení na záchod nepřišly znova. To je ale to nejhorší, co můžete udělat, protože právě pitný režim je nejdůležitější pomocí!

Příčin vzniku infekce močových cest může být celá řada:
• Podchlazení zespodu. Maminky mají pravdu, když varují holčičky, aby neseděly na holé zemi!

• Nedostatek hygieny. Třeba jste zrovna v zahraničí nebo pod stanem, tuhle stránku ale musíte vždy zabezpečit!

• Těhotenství otevírá brány nejen příjemným věcem.

• Tvrdší praktiky při pohlavním styku mohou způsobit poranění – vchod bakteriím.

• Příčinou může být i kapavka.

• Stačí i nošení příliš těsných (případně kožených) kalhot.

• Dokonce i stres, hormonální herpes nebo cukrovka usnadní průnik infekce.

• Přebytečná kosmetika na intimních místech, dokonce i ostře parfémované mýdlo napomáhají problémům.

• Potlačování čurání je také rizikové.

Jak takovému problému předcházet?
• Samozřejmé je dodržování hygieny.

• Dávejte si pozor, kam si sedáte – ne na studené.

• Musíte si hlídat pitný režim (bakterie se průběžně vyplavují a nemají čas se rozmnožit).

Co dělat, když už jste nastydla?
• Když už infekce zaútočí, nedělejte hrdinku, která všechno přechodí! Dejte si pauzu a zabalte se na pár dnů do opravdu teplé přikrývky.

• Pijte jako velbloud, velké množství urologického čaje. Třeba čtyři litry denně. Není příliš chutný, ale stačí i voda nebo obyčejný čaj, prostě proplachovat.

• Nepodceňujte zdánlivě přechodný problém a navštivte lékaře. Domácí klid se musí doplnit antibiotiky či chemoterapeutiky. Odborník navíc vyloučí další patálie, které mohou mít stejné příznaky. Od zánětu vaječníků nebo děložního čípku přes počínající těhotenství, močové kameny nebo dokonce diabetes.

• Pokud jste z nějakého důvodu mimo dosah lékaře, sdělte své problémy v lékárně. I tam vám v první fázi pomohou.

Léčení můžete ještě podpořit vitaminem C, tinkturou nebo čajem z bezinkového květu, přesličky či echinacey (rudbekie, terčovky). Vyhlášeným lékem na dolní nachlazení jsou brusinky alias klikev v jakékoli podobě – zavařené jako kompot, marmeláda… Doporučuje se také po dobu stonání odložit erotické prádlo a dopřát si pohodu v klasickém bavlněném prádle. To, že se při nemoci nebudete koupat, je jasné.

Pokud nad svým problémem nemávnete rukou, jste za pár dní jako rybička a příště si už prostě dáte větší pozor.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články