I v inkubátoru vás potřebuje

V inkubátoru je miminko neustále pod dohledem zdravotníků. Pro děťátko je zajištěna stálá teplota a vlhkost. Pokud je to potřeba, pomáhají mu přístroje také dýchat. Bez maminčiny náruče se však dítě neobejde.
I v inkubátoru vás potřebuje
Ocitne-li se váš drobeček v inkubátoru, mohou se vás pochopitelně zmocnit obavy o jeho zdraví. A přitom byste ho nejraději vzala do náruče a pomazlila se s ním...

Je bezbranné a opuštěné?
U maminky v bříšku je miminko jako v pokojíčku. Má zde všechno, co potřebuje – dostatek výživy, správnou teplotu i všechno ostatní, bez čeho se při svém vývoji neobejde. Přijde-li na svět předčasně, nebo se u něj objeví vážnější zdravotní komplikace, je třeba zajistit mu to, čeho by se mu v normálním prostředí nedostávalo – a právě takovou možnost dává inkubátor. Většinu maminek ovšem spousta nejrůznějších hadiček velmi zneklidňuje. Trápí je pocit, že je jejich děťátko v inkubátoru naprosto bezbranné a osamělé, odtržené od jejich laskavé náruče. Pokud však lékaři rozhodnou, že je pro dítě pobyt v inkubátoru nezbytný, neznamená to, že je vydáno napospas okolnímu světu. Právě naopak - je pod nepřetržitým dohledem a péče o něj je opravdu maximální. Tento přístroj nejenže mu dává šanci na zlepšení zdravotního stavu, ale v mnoha případech mu umožňuje i přežít.

Někdy stačí jen pár dní
Do inkubátoru se na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře dostávají hlavně předčasně narozené děti. Protože nemívají zcela funkční některé orgány, jsou napojeny na přístroje, které pomáhají nezralým orgánům v činnosti, případně některé tělesné funkce nezbytné pro život přímo nahrazují. Za pomoci hadiček a stříkaček se přímo do krevního oběhu dostávají potřebné léky. Mohou zde však být umístěny i děti, které si sice narodily jen pár dní před termínem, nicméně jejichž váha nedosahuje „předepsaných“ 2,5 kg. Většinou je to však jen na pár dní. O děti se starají neonatologové, kteří dobře znají zdravotní stav miminka a rozhodují o léčebných krocích, vývoj nervového systému a chování dítěte sleduje dětský neurolog, jeho zrak oftalmolog, rehabilitační sestry provádějí doporučené masáže atd. Protože bylo děťátko zvyklé v děloze na teplo, tmu, plodovou vodu a ohraničený prostor, snaží se lékaři, aby mělo podobné podmínky i v inkubátoru. Je-li to třeba, bývá uloženo na hebké kožešince, ohraničený prostor umocňuje pocit, že je u maminky v bříšku. Aby „netrpěla“ jeho očička, bývají zataženy žaluzie, aby v místnosti bylo příjemné šero.

Jak mu můžete pomoci
Inkubátor po určitou dobu nahrazuje vlastnosti maminčiny dělohy, zajišťuje svým způsobem i funkce, které děloha při vývoji miminka zastává. I když miminko potřebuje „zvláštní“ podmínky a klid, bez maminky se stejně neobejde. Lékaři a zdravotnický personál pro ně sice mohou hodně udělat, ale podle odborníků je mateřská péče stejně důležitá jako ta odborná. Jestliže se tedy vaše miminko ocitne v inkubátoru a vy jste plná strachu a úzkosti, netrapte se nejistotou a dobře se seznamte se stavem svého dítěte. Domluvte se s lékařem, jak můžete dítěti pomoci, zda o ně můžete pečovat spolu s odborným personálem, bude-li možné, abyste miminko hladila či pochovala, přiložila jeho nahaté tělíčko na holou hruď, protože to mu poskytuje pocit bezpečí. Kojení v žádném případě nevzdávejte. Snažte se mateřské mléko odstříkávat. Pokud to bude možné, bude zdravotnický personál miminko vaším mlékem krmit za pomoci stříkačky.

Miminku se v inkubátoru lépe dýchá
Aby bylo možné neustále monitorovat jeho stav, je dítě napojeno na nejrůznější přístroje – možné je tak mít pod kontrolou nepřetržitě činnost srdíčka, dýchání, krevní tlak atd. V případě potřeby lze okamžitě zasáhnout.

Některá předčasně narozená miminka nemají dostatečně vyvinuté plíce, a proto mají problémy s dýcháním. Vzduch se totiž v dostatečném množství nedostává do krve. Pokud by tomu tak bylo, mohlo by to negativně ovlivnit vývoj mozkových buněk. „Systém“ v inkubátoru je tedy nastaven tak, aby množství kyslíku reguloval přesně podle potřeb děťátka.

Správnému dýchání může napomoci kyslíková maska, případně ventilátor, který kyslík podle potřeby „dávkuje“.

Předčasně narozené děti mají problémy s udržením stálé tělesné teploty – jsou tzv. termolabilní. Jedním z důvodů je to, že doposud nemají zralé centrum pro řízení tělesné teploty (v mozku), tím druhým je kůže – je tenká a téměř bez podkožního tuku. Inkubátor jim zajistí teplotu, která je pro jejich vývoj nejoptimálnější. Nezbytné je i zvlhčování vzduchu, zpočátku se může pohybovat i kolem 80 %, postupně bývá snižována na 40 až 60 % – i to usnadňuje dýchání.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články