I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

Také jste si již několikrát posteskli nad tím, že není nad vlastní úrodu ze zahrádky a vy bydlíte v paneláku? Pokaždé, když ochutnáte zeleninu a ovoce přímo ze záhonu, říkáte si, že ta chuť je nenahraditelná?
I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

Ne každý má však možnost pěstovat si vlastní plody. Řešením pro ty, kteří bydlí na sídlištích a v bytových domech může být minizelenina na balkón.

„Mnozí marně hledají v obchodech ovoce a zeleninu, které by svou kvalitou bylo srovnatelné s vlastnoručně vypěstovanými plody ze zahrady. Pokud si myslíte, že nemáte pro zeleninový záhon prostor, možná se pletete. Minizeleninu je možné jednoduše pěstovat i pokud bydlíte v paneláku,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Na výběr máte z pěti druhů zeleniny: mini rajče, paprika, feferonka Hot-Pep-Cheyenne, mini okurka a lilek. Záleží především na vašich chuťových preferencích.

Mini rajčata (nebo také cherry rajčátka) jsou cenná především díky obsahu lykopénu, který preventivně působí proti rakovinovým onemocněním, srdečně cévním chorobám a nemocím souvisejících s věkem. Mini rajčata můžete mít na okně, a když se oteplí, umístěte je na balkón nebo na terasu. Rajčatům sluneční svit svědčí, proto se nemusíte bát, že by při vystavení slunci uschla.

Paprika je přírodním zdrojem důležitých vitamínů A, B, C, D a E. Obsahuje velké množství živin, ale nízký počet kalorií, a proto je vhodná i jako strava v rámci dietního režimu.

Feferonka Hot-Pep-Cheyenne je sice pikantní, ale zároveň je bohatá na vitamin C a karoten („provitamin A“) a obsahuje kapsaicin, který pozitivně působí proti nachlazení, a také zlepšuje činnost trávicího traktu a tlumí bolesti hlavy a zad. Aby se chilli papričkám dařilo, je nutné zajistit jim dostatek světla a tepla. Odměnou vám bude nejen skvělá chuť, ale i krásné, jasně oranžové květy.

Okurka je bohatá na minerální látky a je vhodná pro osoby trpící dnou či revmatismem. Obsahuje vysoký podíl vody (až 96 %), a proto se nemusí bát zařadit ji do svého jídelníčku ani osoby při léčbě obezity. K tomu, aby se jasně žluté květy proměnily v chutné mini okurky, potřebuje být rostlina na světle a chráněná před větrem.

Lilek je zdrojem sodíku a kyseliny listové (vitamín B9) a předchází vzniku volných radikálů v těle. Lilek je potřeba pěstovat v teplých oblastech nebo eventuálně ve skleníku.

Pokud si i vy chcete pravidelně pochutnávat na intenzivní chuti čerstvé zeleniny, pak se vydejte do nejbližšího hobbymarketu, kde si z nabídky minizeleniny jistě vyberete. Více informací na www.hornbach.cz/zahrada.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře