Hysteroskopie může pomoci na cestě za vytouženým miminkem

Jedna z nejčastějších gynekologických metod umožňující lékaři prohlédnout děložní dutinu a cíleně provést léčebný zákrok, tzv. hysteroskopie, je již i v ČR možná v ambulantním režimu.
Hysteroskopie může pomoci na cestě za vytouženým miminkem

Bez narkózy lze odebrat vzorky tkáně, ale také rozrušit drobné srůsty či odstranit pozůstatky po porodu či potratu. Průkopníkem této moderní a velmi šetrné metody je gynekolog Petr Kovář, který má za sebou již přes tisícovku úspěšných zákroků.

Bez narkózy, bezbolestně, během pár minut, navíc v čase, který se přizpůsobí pacientce – tyto a mnohé další výhody s sebou nese ambulantní hysteroskopie, metoda, která má ve světě již více než třicetiletou tradici. U nás ji jako první před třemi lety začal nabízet právě gynekolog Petr Kovář: „Metoda umožňuje nejenom dutinu děložní prohlédnout zevnitř a cíleně odebrat vzorky z podezřelých míst, ale navíc z dělohy odstranit také drobné výrůstky. Díky operačním nástrojům, které jsou tenčí než při zavádění nitroděložního tělíska, není zpravidla nutné žádné umrtvení.“

Když se nedaří otěhotnět
Ačkoliv nejčastějším důvodem pro provedení hysteroskopie bývá abnormální krvácení nebo abnormální gynekologický nález zjištěný lékařem při ultrazvukovém vyšetření, je tato metoda také velmi vhodná pro léčbu neplodnosti danou děložními srůsty.

„Děložní faktor je přibližně v 10 % případů příčinou neplodnosti či opakovaného potrácení. Hysteroskopie je jednou ze základních metod, která může tuto chybu odhalit. V případě podezření na tento důvod by měla vyšetření podstoupit každá žena ještě před prvním cyklem umělého oplodnění,“ vysvětluje Kovář. „My ji umíme provést bez narkózy a v čase, který si zvolí sama pacientka. Zhruba u třetiny žen jsme schopni nejenom identifikovat příčinu sterility, ale hned ji i ambulantně odstranit.“

Za 15 minut a bez bolesti
Ambulantní způsob hysteroskopie je také ideální pro kojící matky, které mají po šestinedělí problémy se špiněním a je potřeba jim dělohu vyčistit. Dosud bylo nutné je na den hospitalizovat, včetně předoperačních vyšetření a narkózy, a dítě tak bylo nutné načas od matky odpoutat.  V ambulantním režimu toto odpadá, zákrok trvá pouhých 15 minut. Pro většinu žen je bezbolestný.

„Pokud některé pacientky hovoří o diskomfortu, přirovnávají jej v naprosté většině případů maximálně k bolestivé menstruaci,“ doplňuje Kovář. Zákrok je plně hrazen všemi českými zdravotními pojišťovnami.

V současné době nabízí ambulantní hysteroskopii asi pět gynekologických pracovišť v ČR. Podle Petra Kováře je škoda, že se u nás o této metodě zatím tak málo ví a není tolik rozšířená jako jinde ve světě. „Domnívám se, že minimálně 70–80 % hysteroskopických výkonů by mohlo být přesunuto do ambulantního režimu.“ 

Více informací o metodě a jejích možnostech lze najít na specializovaném serveru www.ambulantnihysteroskopie.cz

MUDr. Petr Kovář
Gynekolog a vedoucí lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal, která poskytují komplexní ambulantní gynekologickou a prenatální péči.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře