Když jsem prvně viděla zhruba metr dlouhou vaničku ze speciálního zdravotnického plastu s dvanácti tryskami, myslela jsem si, že je to ukázková zmenšenina dospělácké hydroterapeutické vany.
„Tady si užívají už třía čtyřměsíční kojenci,“ vyvedla mě z omylu Natalia Gardner, autorka metody hydroterapie pro normalizaci svalového napětí u kojenců a batolat a zakladatelka Smiling Baby Spa Clinic, a rozpovídala se o tom, že uvolnění, které cítíme, když si dáme příjemnou koupel, vylepšenou jemnou vodní masáží, je přesně to, co u kojenců výrazně podporuje správný fyzický i psychický vývoj.
NAPĚTÍ BRZDÍ
Abychom se mohli hýbat, potřebujeme mít určité svalové napětí. „Pokud je nižší nebo vyšší, brzdí pohybový vývoj, a protože se u malých dětí rozvoj tělesných a duševních schopností vzájemně podmiňuje, nesprávné svalové napětí u kojenců zpomaluje jejich poznávání, a tedy i celý vývoj,“ vysvětluje Natalia Gardner a dodává, že je tomu tak i v případě, když je zejména zvýšené napětí svalů ještě tzv. fyziologické, tedy z hlediska neurologů v normě.
Pokud rozvoji nebrání nějaká neurologická porucha a s miminkem si hrajeme, chováme ho, hladíme, cvičíme s ním, čili dáváme mu přiměřeně věku příležitost k různým aktivitám, pak se postupně svalové napětí mírní.
Můžeme to vidět třeba na tom, jak původně pevně zaťaté pěstičky dětátko pomalu otevírá a zkouší uchopit hračku, hlavička se při rovnoměrném ukazování hraček otáčí na obě strany, pohyby jsou čím dál tím víc plynulé atd.
„Když děti mají méně podnětů k různým aktivitám, uvolňování napětí trvá déle a vývoj se zpomaluje. To se pak projeví například v křečovitém úchopu tužky u předškoláků, v horším soustředění, ale i v tom, jak a kdy začne chodit, případně i v tom, že kojenec přeskočí pro duševní vývoj tolik důležitou fázi lezení,“ říká autorka nové terapie.
„Čím dřív se však zvýšeného svalového napětí dítě zbaví, tím dříve se bude moci jeho intelekt rozvíjet naplno. A k tomu pomáhá i hydroterapie - k co nejlepšímu vyladění miminka, nastartování jeho psychomotorického vývoje.“
TRYSKY NA MÍRU
Miminka jsou na vodu zvyklá, uklidňuje je, a tak pomáhá uvolňovat i svaly. Během koupele fyzioterapeut s kojencem cvičí a jemný proud vody z trysek namířených na konkrétní svalové skupiny, jej masíruje.
„Proto také máme speciální vaničku s tryskami, které jsou umístěním i tlakem přizpůsobené tělu malých - tří-, čtyř-, pětiměsíčních miminek a jinou vanu pro starší kojence a batolata,“ říká odbornice.
Pokud má děťátko nějaké kožní potíže, je možné použít i speciální ochrannou léčebnou kosmetiku, která pokožku, je-li třeba, ochrání, a po koupeli ji i zregeneruje.
NEKLID A NESPAVOST
„Zjistili jsme, že tyto koupelové kúry velice dobře působí na děti hodně neklidné, které špatně usínají, hůř se soustředí, působí jako děti s hyperaktivitou. Nedávno jsme tady měli patnáctiměsíční holčičku s diagnózou hyperaktivity - nedokázala klidně sedět, obvykle trvalo desítky minut, než v postýlce usnula, často se budila, nevydržela u žádné činnosti déle než pár minut.
Začali jsme jako u jiných dětí koupelí pětiminutovou a postupně jsme při každé další návštěvě pár minut přidávali až na konečných dvacet,“ vzpomíná Natalia Gardner. „Už po pěti koupelích holčička začala spolupracovat a těšila se na další.
Kúru deseti koupelí jsme doplnili vývojovou senzorickou a později refl exní masáží a kondičními cviky. Po dvou měsících holčička přes den usíná bez problémů, spí celou noc, lépe se soustředí, klidně sedí u stolu a pracuje, nervozita postupně mizí.“
DOPLNĚK LÉČBY
Pokud má dítě nějakou neurologickou poruchu, která brání přirozenému správnému psychomotorickému vývoji, potřebuje samozřejmě základní léčbu stanovenou lékařem. Hydroterapie je pak i vhodným doplňkem.
„Umím si představit, že třeba děti, které vzhledem ke své diagnóze musí například cvičit Vojtovu metodu, mohou ještě k tomu rehabilitovat i pomocí takovéto hydroterapie, která je na rozdíl od vojtovky velice příjemná a uklidňující,“ říká dětská neuroložka Mária Loníková.
„Doporučila bych ji nejen jako doplněk dětem s vážným problémem, ale i těm, jejichž potíže vyžadují rehabilitaci, ale nejsou tak závažné, aby bylo třeba přímo cvičení podle Vojty.
To je však zcela na posouzení lékařem, který má dítě v péči. Pro zdravé děti je to pochopitelně velmi příjemný a užitečný relax a také zábava.“