Horké nebezpečí

Právě uvařená káva, čaj nebo rozpálený olej, to jsou nejčastější příčiny popálenin dětí v domácnostech.
Horké nebezpečí

Každý rodič se těší, až jeho dítě udělá první krůček. Jenže netuší, že jakmile ke kýženému dni dojde a dítě se rozběhne po světě, nastává hra na schovávanou všech věcí, kterými by si mohlo ublížit.

Vždy ve střehu
Základní pravidlo zní odstranit z dosahu vše horké, tzn. sundejte ubrusy, aby je dítě na sebe nemohlo stáhnout i s vařící kávou, stavte hrníčky doprostřed stolu, nikoli na okraj a vařte na zadních plotýnkách nebo si ke sporáku pořiďte bezpečnostní ohrádku, díky níž dítě na hrnce nedosáhne. Rychlovarnou konvici nebo fritovací hrnec stavte také tak, aby na ně dítě nedosáhlo, a nezapomeňte při tom ani na šňůru, za niž by mohlo zatáhnout a vše na sebe zvrhnout. Pokud máte troubu v takové výšce, že si ji dítě může samo otevřít, a navíc na ní nemáte bezpečnostní sklo, takže je při pečení celá horká, pak vám nezbývá než být při pečení stále ve střehu. Pokud teprve kuchyň plánujete, pak určitě těmto zdánlivým detailům věnujte pozornost a troubu umístěte dostatečně vysoko. Zrádné jsou i koupelnové pákové baterie. Pokud takovou máte, musíte dávat pozor, aby si ji dítě samo nepustilo a neopařilo se horkou vodou. Zapomeňte na romantické chvíle při svíčkách, ty si dopřejte až ve chvíli, kdy bude váš malý zvědavec spokojeně spát. Pokud budete venku grilovat nebo zapalovat oheň, pak kromě toho, že budete držet děti v dostatečné vzdálenosti, věnujte pozornost i oblečení, které jim dáte. Například šusťákové kalhoty se mohou od zbloudilé jiskry okamžitě seškvařit. Nezapomeňte také odstranit z dosahu všechny sirky, protože stále platí, že zápalky dětem do ruky nepatří.


Klepněte pro větší obrázek

Zásady první pomoci
1/ U rozsáhlejších popálenin okamžitě volejte záchrannou službu a poraďte se s operátorem na postupu, než se lékař dostaví.

2/ Zabraňte dalšímu šíření popálenin a hořící oděv uhaste zabalením dítěte do deky nebo kabátu, vždy ale z přírodního materiálu. Pokud nemáte nic takového po ruce, snažte se oheň uhasit povalením postiženého na zem.

3/ Pokud je oblečení přiškvařené ke kůži, neodstraňujte jej.

4/ Začněte postižené místo (ne celé tělo) chladit tekoucí studenou vodou, a to dostatečně dlouhou dobu, cca 10–20 minut.

5/ U menších popálenin, kde není nutný zásah lékaře, po ochlazení přiložte na popálené místo sterilní obvaz na popáleniny, který je napuštěn speciálním gelem. Lze také použít suchý sterilní obvaz a lékařskou vazelínu. Suchý obvaz přikládejte pouze na místa, kde rána nemokvá.

6/ Větší popáleniny nepřikrývejte a nechte ošetření na lékaři. Stejně tak bez porady s lékařem neaplikujte žádné zásypy ani jiné prostředky.

7/ Vážněji popálenému dítěti nedávejte nic jíst ani pít, protože se je možné, že jeho stav bude vyžadovat celkovou anestezii. 8/ Pokud dítě vdechlo horkou páru, například při otevření trouby nebo odklopení pokličky, vyplachujte mu ústa co nejstudenější vodou nebo dejte cucat led (pokud je tak velké, aby led nespolklo). Pokud je venku chladno, nechte ho dýchat studený vzduch.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články