Hledá se Mary Poppins pro naše dítko!

Míst ve školkách je žalostně málo a maminek, které se potřebují vrátit do práce hodně. Když není po ruce babička, tak nezbývá než najít slečnu na hlídání. Jak to udělat, abychom byly klidné a chůva nezruinovala náš rodinný rozpočet?
Hledá se Mary Poppins pro naše dítko!
Slečnu na hlídání si určitě můžete najít i z jiných důvodů. Někdy je prostě dobré mít pár chvilek pro sebe. Zajít do kina, načerpat energii. Bohužel ne vždy je dostupná ochotná kamarádka, která by děti pohlídala, takže přichází čas na výběrové řízení a la „hledá se víla k dětem“.

Koho vlastně hledáme
Dříve než začnete s hledáním konkrétní chůvy, musíte důkladně zvážit, co od ní vlastně očekáváte. Plánujete se vrátit do zaměstnání a potřebujete někoho na dlouhodobý plný úvazek? Nebo hledáte někoho, kdo se o vašeho drobečka postará několik hodin dvakrát do týdne? Je možné, že budete potřebovat hlídání pozdě večer nebo v noci, o svátcích nebo o víkendech? V takových případech lze totiž očekávat příplatek, a to vše byste měli dopředu vědět a domluvit s potenciální chůvou hned na začátku, abyste později nenarazili na problém. Existují specializované hlídací agentury, které jsou velmi flexibilní, ale za cenu, že si u vás bude podávat kliku pět různých paní na hlídání. Bohužel tato služba provozovaná mnoha agenturami je ale pro „normální“ rodiče finančně nedostupná. Alternativou je najít paní na hlídání ve svém okolí, jejíž služby budou jistě levnější. Osobu, které chceme svěřit své dítě, bychom ale měli dobře znát nebo o ní mít alespoň pozitivní reference. „Rodiče by se určitě měli seznámit se zázemím paní na hlídání. Požadovat čistý trestní rejstřík či psychologické osvědčení není nic neobvyklého ani „drzého“ Vždyť jde o vlastní dítě! I tak bych doporučil některá opatření jako občasná namátková kontrola doma nebo nainstalování webové kamery ve vaší domácnosti. I kdyby to byla maketa, chůva se bude mít na pozoru a bude svěřená děťátka pečovat jako Mary Poppins…“ dodává psycholog Radim Opatrný.

Draze nabytá svoboda
Je bohužel třeba si říci, že za komfort, kterým je třeba volný večer s manželem na večeři, vás prostě přijde draho. Chůva vás tak bude stát zřejmě od 80 Kč za hodinu výš. Agenturní „hlídací slečny“ jsou ještě dražší. Platí se kolem 200 Kč za hodinu a jedno dítě. Jakmile máte doma čertíky dva, cena sice nebude dvojnásobná, ale rozhodně vyšší. Většina agentur totiž upřednostňuje ženy a dívky s pedagogickým nebo zdravotním vzděláním, o tuto práci mají ostatně ponejvíce zájem zdravotní sestřičky. V případě, že tomu tak není, rozhodují předešlé zkušenosti. Každá chůva by měla projít minimálně kurzem první pomoci a mít psychotesty, proto vyšší ceny.
 
Klepněte pro větší obrázek

Veďte pohovor
„Jde o bezpečí dětí a váš klid, tak se klidně vyptávejte jako Sherlock Holme, shánějte podklady, pátrejte, chtějte všechno vědět a hlavně vidět,“ radí psycholog Opatrný. Ať už využijete inzerát, tip nebo hlídací agenturu, pozvěte potenciální adeptku na osobní setkání. Zajímejte se o to, kolik jí je let, jaké má vzdělání, má-li vlastní děti a dřívější zkušenosti s péčí o ně. Pokud ano, o kolik dětí a v jakém věku se již starala? Zeptejte se, kde je momentálně zaměstnaná, má-li nějaká doporučení a reference, a neváhejte si je ověřit. Narazila ve své dřívější práci na nějaké neshody v rámci rodiny, na jaké? Zjistěte, kde bydlí, zda například bude chtít proplácet dopravu k vám domů, nebo jestli má řidičák. Bude ochotná se přizpůsobit vašim časovým požadavkům, jak to bude s večery, víkendy a svátky? Vybírejte takovou chůvu, která bude děti nejen hlídat, ale i rozvíjet. Jak si například představuje den strávený s dětmi? Půjde s nimi do zoo, na pískoviště nebo na výlet? U starších dětí je možné najmout chůvu, která bude vaše potomky učit cizí jazyky nebo hru na hudební nástroj, případně doučovat – vše je na vás, vašich požadavcích a domluvě. Stejně tak pokud děti navštěvují zájmové kroužky, je možné, aby je doprovázela, vyzvedávala apod.? Neostýchejte se požadovat výpis z rejstříku trestů nebo informace o jejím zdravotním stavu.

Koho si jen vyberu
Určitě si vybírejte z více kandidátů, nenechte se ovládnout pocity, když vám bude sympatická hned první slečna. Třeba další v pořadí budou ještě lepší. Při volbě té správné chůvy poslouchejte svůj instinkt, perfektní životopis a papírové předpoklady nestačí. Máte-li pocit, že je i přes bezchybný profil něco v nepořádku, poohlédněte se raději jinde. Slečnu si pak pozvěte na den domů, abyste viděla, jak na ní budou reagovat vaše děti, jak se k nim bude chovat ona. A na první samostatné hlídání se připravte. Zastavte se jakoby náhodou doma a vyzkoušejte třeba i trik s kamerou nebo si nahrávejte dění doma skutečně. Důvěra je sice hezká věc, ale trocha kontroly je důležitá. Jde přece o vaše děti…

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články