Geocaching - honba za pokladem

Také máte někdy problém vytáhnout děti na procházku? Zkuste je nalákat na lov pokladů!
Geocaching - honba za pokladem

Snad každé dítě touží odhalit nějaké tajemství, najít poklad. Celosvětový systém geocaching, který spočívá v hledání malých schránek, je čím dál populárnější. Díky těmto malým ‚pokladům' si zpestříte výlety, zažijete dobrodružství i radost z vítězství, když tzv. kešku najdete.

Elektronika v přírodě

Geocaching je ideální ‚hra' pro děti 21. století, kterým vládne elektronika ve všech možných podobách. Kde není špetka elektroniky, tam je zaručeně ‚nuda'. Proč toho ale nevyužít ke svému prospěchu a nezkombinovat trochu přírody s technologickým dobrodružstvím?

Geocaching je to pravé. Bez přístroje GPS nebo mobilu s tímto systémem ho totiž provozovat nemůžete. A abychom nezapomněli, potřebujete i internet. A pak už jen trochu hledačského štěstí. Žádný senzor kovů ani složitá síta na zlato, poklad najde ten, kdo přemýšlí a pozorně se dívá.

Jak na geocatching

Na stránce www.geocaching.com (stránka se zobrazí v angličtině, ale v pravém horním rohu je výběr jazyka a v něm i čeština) vyhledejte lokalitu, ve které chcete své ratolesti lovem na poklady zaměstnat, a nabídne se vám mapa jak z pirátského filmu. Pak už je jen potřeba vybrat vhodný cíl.

Většinou je k němu i přibalen zajímavý příběh, legenda nebo zajímavost, která zpestří hledání dětem i rodičům. Po jednoduché registraci pak stránka přímo nabídne souřadnice, kde vámi hledaná schránka leží, ty zadejte do GPS, a lov může začít.

Tipy na netradiční výlety do podzemí, kde o dobrodružství není nouze

Tipy na netradiční výlety do podzemí, kde o dobrodružství není nouze

Co je ‚keška'

Existují různé druhy kešek, jak se hledané schránky slangově nazývají. Mohou vypadat jako kinofilmové obaly nebo jako kufříky plné malých drobností k výměně. Vložíte-li tam nějakou maličkost, můžete si jinou vzít. Hlavně se ale nezapomeňte podepsat do přiloženého bločku, že jste kešku odhalili, a pečlivě ji vraťte na místo pro další hledače.

Existují také tzv. multikeše, kdy musíte sbírat jednu indicii za druhou a putovat od místa k místu jako ve správné detektivce, než se dostanete k cíli.

Prvohledačům však doporučujeme obyčejnou kešku, pokud možno v systému hodnocenou jako jednoduchou, protože to přece jen chvíli trvá, než získáte ten správný detektivní čich, kde a jak poklad hledat.

Bývá totiž pečlivě ukrytý, aby ho cizí lidé, kteří geocaching neprovozují, neodhalili a nezničili. U popisu schránky je proto většinou uvedena i nápověda, která by vám měla hledání usnadnit, a děti tak mohly rychleji slavit úspěch.

Výpravy za poklady: Geocaching je zábava pro celou rodinu

Výpravy za poklady: Geocaching je zábava pro celou rodinu

Vůně tajemství

Vedle hledání pokladu bude určitě děti bavit i závoj tajemství, který geocaching obklopuje. Při pátrání byste totiž měli být co nejméně nápadní a neměli byste o kešce mluvit před nezasvěcenými. Vy jste ti vyvolení hledači pokladů a cizí oči a uši nejsou vítány. Komunita lidí, kteří propadli geocachingu, se ale po celém světě zvětšuje, a tak se klidně může stát, že se na frekventovanějším místě potkáte s dalšími hledači.

V tom případě se z vás stávají spiklenci proti všem. Možná i pro tohle kolektivní spiklenectví, ale zcela určitě pro to, že všichni milujeme dobrodružství, se geocaching těší takové oblibě. Ačkoli existují i další podobné akce, jako například ‚munzee', geocaching má nad nimi stále navrch. Vyzkoušejte ho sami, a brzy objevíte to, čím tak učaroval desetitisícům lidí po celém světě. Nebo už snad dostal i vás?

Video: Z.A.H.R.A.D.A: Navštivte desítky zahrad a parků na celém světě

11 nejlepších rodinných filmů, u kterých vám neklesne IQ a pobavíte se

11 nejlepších rodinných filmů, u kterých vám neklesne IQ a pobavíte se

Zkuste domácí piškoty: Rychlé babiččiny, zdravé špaldové i kakaové

Zkuste domácí piškoty: Rychlé babiččiny, zdravé špaldové i kakaové

)

Děti je milují. 5 tipů na ty nejlepší lanovky u nás, které musíte vyzkoušet

Děti je milují. 5 tipů na ty nejlepší lanovky u nás, které musíte vyzkoušet

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články