Génius, nebo hyperaktivní raubíř? Rozhodne DHA už v těhotenství

Zbožňujete své aktivní dítko, ale někdy si přejete, aby se přece jen zklidnilo a hrálo si alespoň chvíli v klidu? Možná to nejde, protože je hyperaktivní.
Génius, nebo hyperaktivní raubíř? Rozhodne DHA už v těhotenství

Nejen vy, ale dost možná i učitelka vašeho potomka by si ho přála zklidnit. K nejsilnějšímu projevu hyperaktivity a neschopnosti delší koncentrace totiž dochází právě v době nástupu do základní školy, kdy jsou děti poprvé vystaveny určité kázni a pevnému řádu. Dobrou zprávou je, že hyperaktivita se dá alespoň u většiny dětí výrazněji ovlivnit. Chcete-li se jí vyvarovat nebo alespoň snížit její projevy u dalšího potomka, musíte své tělo zásobit DHA už v době těhotenství.

Co je DHA?

Jednou z příčin hyperaktivity je mimo jiné nedostatek právě DHA neboli dokosahexaenové kyseliny, která patří mezi nejvýznamnější omega-3 mastné kyseliny v našem těle, přednostně v mozku. „Klinické výzkumy ukázaly, že u maminek, které v těhotenství a v době kojení měly dostatek DHA, dochází u jejich dětí k nižšímu výskytu hyperaktivity, poruch soustředění, učení a paměti," říká RNDr. Pavel Suchánek. Maminky tak mohou prostřednictvím DHA snížit riziko budoucích obtíží spojených s hyperaktivitou, ale lze i ovlivnit intelektuální a psychomotorický vývoj dítěte. DHA je součástí nervových obalů, a proto má i zcela zásadní vliv na přenos impulzů v nervové soustavě, tedy na schopnost a rychlost, s jakou reagujeme na podněty. Dalším místem, kde se v těle DHA koncentruje, je sítnice oka a oční nerv. Proto je už potvrzen její pozitivní vliv na vývoj zraku, koordinaci zrakového ústrojí s celkovou motorikou. Dítě je v těhotenství primárně zásobováno DHA z těla matky. Nemá-li maminka dostatek DHA v potravě, může se stát, že potřeby dítěte bude pokrývat z vlastních zdrojů, respektive z vlastních mozkových zásob DHA. Tato souvislost má logicky negativní vliv na její vlastní pozornost, náladu, podrážděnost, a tedy celkový psychický stav. „U miminka dochází ke zcela zásadnímu rozvoji mozku ve druhém trimestru těhotenství. Tehdy má plod zvýšenou potřebu DHA, kterou si však sám nedokáže vytvořit, a je proto zcela závislý na příjmu DHA od své matky. Stejně je tomu i po celou dobu kojení," dodává RNDr. Pavel Suchánek. Důležité je upozornit, že hladina DHA, která činí v mateřském mléce okolo 57 % všech tuků, kolísá v závislosti na stravě maminky.

Jak DHA doplnit?

Příznivého účinku se dosáhne při denním příjmu alespoň 250 mg DHA. To je dávka poměrně vysoká vzhledem k malé konzumaci potravin bohatých na DHA v České republice. Proto je vhodné v době těhotenství a během kojení zajistit dosažení této dávky z jiných zdrojů. Bezkonkurenčně nejhojnějším zdrojem DHA v potravě jsou ryby, přesněji rybí tuk. Příhodné je jíst především ty tučnější, jako jsou losos, makrela nebo sardinky, a to přibližně dvakrát týdně. Jejich typická chuť a pach však vyhovují jen málokteré těhotné ženě, o rybím tuku nemluvě. Navíc bychom neměli podceňovat zprávy o stále se zvyšujících hodnotách toxinů a těžkých kovů v tuku ryb, které se zejména do mořských ryb dostávají z vod kontaminovaných průmyslovým odpadem. Možnou alternativu, jak zajistit mamince i miminku dostatečný příjem kvalitního a bezpečného DHA, proto představují doplňky stravy, jako je například Femibion 400, určené speciálně těhotným a kojícím ženám. Preparát obsahuje 200 mg DHA z čistého koncentrovaného rybího oleje, avšak bez charakteristického zápachu a nebezpečných příměsí. O jeho užívání se však samozřejmě poraďte se svým gynekologem.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články