Fotografovat děti není snadné, přesto to jde

Určitě to znáte – chystáte se udělat dokonalý portrét nebo momentku své ratolesti, ale ve výsledku pořídíte jen rozmazanou fotografii, protože se vaše dítě hýbalo.
Fotografovat děti není snadné, přesto to jde

Děti jsou od přírody neposedné a málokdy vydrží v klidu, natož bez hnutí. Co dělat, aby pořízené obrázky měly tu správnou kvalitu, aniž by focení dětí bylo náročné a stresující pro obě strany?

Pro bezchybný portrét 
Základem je zábava! Fotoaparát postavte na pevný stojan, abyste měli volné ruce. Pokud nejsou při focení nutné rekvizity, odstraňte z dosahu dětí potenciálně nebezpečné předměty. Pozornost dítěte potom snadno upoutáte třeba tím, že do fotografování zapojíte maňáska. Zkuste si jej navléknout na ruku a rozehrát divadlo. Pokud máte dítě od dvou do pěti let, vyplatí se fotografování společně s jedním z rodičů. Tatínek nebo maminka si dítě vezmou na klín, čímž nejen zamezí nechtěnému pohybu, ale zároveň usměrňují i jeho pohled tím správným směrem.

Rozhodnete-li se vyfotit rovnou celou skupinu dětí, jednejte rychle – postávání 
před objektivem totiž každého dříve či později omrzí. Dobrý tipem při aranžování může být netradiční pózování. Holky si mohou zahrát na modelky, kluci mohou předvést předpisové zalehnutí v zákopech. Dejte si ale pozor, aby na fotografii byli všichni dobře vidět. Vyspělé fotoaparáty mají tzv. funkci „face detection“ s jejíž pomocí máte jistotu, že zachytíte bez problémů až 16 tváří. Přesto raději hned zkontrolujte, zda se přece jen někdo neschoval, nešklebil či neměl zavřené oči. Jestliže fotíte venku, pamatujte, že sluníčko musíte mít za zády nebo šikmo z boku. Světlo by ale nemělo být příliš ostré, a to kvůli přimhouřeným očím – nevypadají na fotkách hezky. 

Jak na momentky?
Důležité je dbát na bezpečnost! S malým dítětem se může nehoda přihodit raz, dva. Proto dbejte o bezpečnost dětí, ale samozřejmě i foto vybavení. Výhodou může být koupě fotoaparátu, který je nárazuvzdorný a vodotěsný. Širokou nabídku má v tomto směru například Olympus, na jehož webu najdete i vysvětlení základních foto pojmů nebo online poradnu.

Nebojte se k dětem na maximum přiblížit. Hledáček fotoaparátu by měl být ve stejné výšce jejich obličeje. Při focení z výšky totiž může dojít ke zkreslení a deformaci postavy. Dávejte si také pozor na používání blesku, děti se jej mohou leknout a začít zbytečně plakat.
Není výjimkou, že lepší fotoaparáty mají velký dotykový displej, kterým velmi jednoduše
a rychle zvolíte požadovanou funkci. Jako například speciální režim právě na fotografování malých dětí, které neposedí. Jsou již také vybaveny funkcí zajišťující, že vaše fotografie nebo video nebudou rozmazané. Lze tak snadno nafotit například malé sportovce při běhu, při pobíhání se psem, pouštění draků nebo dovádění ve vodě v případě, že si pořídíte vodotěsný fotoaparát.

Malý, ale jednoduchý a šikovný!
Aby vám žádný zajímavý moment neunikl, je nutné mít fotoaparát stále při sobě. Proto je ideální se poohlédnout po malém přístroji, který nezatíží tašku ke kočáru ani kabelku. A pokud bude zvládat natáčet i kvalitní videa a bude vybaven funkcemi, které usnadní focení na maximum, je to ideální fotoaparát právě pro vás. Takovým přístrojem může být třeba nový PEN Mini E-PM2.

Vytvořeno ve spolupráci s Jakubem Voráčkem, produktovým manažerem Olympus Czech Group.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články