FILMOVÝ TIP: Pozdravy ze spermabanky

Komedie před Vánocemi, při níž zapomenete na všechen shon, rozhodně nezaškodí. A tahle je šitá na míru všem rodičům stávajícím i budoucím. Zápletka se totiž, jak už název filmu napovídá, odehrává ve spermabance.
FILMOVÝ TIP: Pozdravy ze spermabanky

Jak by to vypadalo, kdyby třeba takový Jeffrey Lebowski zjistil, že má 533 dětí? David s tváří komika Vince Vaughna je úplně stejný pohodář. Jeho klídek ale skončí, když mu delegace ze spermabanky, kam před dvaceti lety daroval svou životodárnou dávku, přinese zajímavý pozdrav. Soudruzi přes spermie totiž udělali chybu a on je teď biologickým otcem 533 dětí. A to je více než malé množství. A všichni jeho potomci teď navíc požadují odtajnění jeho identity. Utéct, přestěhovat se, změnit si jméno, nebrat telefony, neotvírat dveře. Běžná řešení David kupodivu zavrhne. Namísto toho se ve slabé chvilce rozhodne vykašlat se na rady svého právníka a otevře Pandořinu skříňku – obálku s fotkami a životopisy svých čerstvě dospělých dětí – a rozhodne se je potají poznat. Je to dobrý, nebo špatný nápad? Každopádně hodně zábavný nápad! Pusťte si trajler k filmu (najdete ho pod článkem) a nechte se zlákat. A ještě než se na film vydáte, přečtěte si zajímavá i zábavná fakta o dárcovství spermií u nás. Věděli jste třeba, že spermie prý přežije skoro všechno?

Klepněte pro větší obrázek

Věděli jste, že:

 • První dítě s použitím asistované reprodukce – tzv. ze zkumavky – se v ČR narodilo v roce 1984. Byl to chlapec a příští rok mu bude 30 let.
 • Opravdový rozvoj umělého oplodnění nastal v ČR až po roce 1989, kdy začala vznikat první soukromá specializovaná centra asistované reprodukce.
 • Přední pražské centrum asistované reprodukce ISCARE eviduje v současné době zhruba 40 aktivních dárců.
 • Celorepublikový registr dárců v ČR není, každé centrum asistované reprodukce si vede Klepněte pro větší obrázeksvoji spermabanku a registr dárců spermatu.

Sperma se po zamražení skladuje v tekutém dusíku, tedy zhruba při teplotě –196 °C. 
Délka skladování sperma není nijak omezena. Embryologové s nadsázkou říkají, že spermie přežijí všechno, zamražení jim nijak neškodí. Zde je velký rozdíl mezi oocyty a spermiemi. Vajíčka jsou velmi náchylná na manipulaci a ještě donedávna je nebylo možné mrazit standardní metodou kryokonzervace. Byla vyvinuta metoda vitrifikace, která již toto umožňuje.

Dávky spermatu se dávají do tzv. straws (‚brček') a jedno straw ve většině případů stačí pro oplození cca 5–15 vyjíček. Rozmrazuje se vždy jen po jednom straw.

Počet zamražených straws z jedné dárcovské dávky závisí na množství získaného spermatu...
 • Ejakulát muže obsahuje průměrně 100–200 mil. spermií.
 • Odměna pro dárce spermií se v ČR pohybuje zhruba mezi 1500–3000 Kč.
 • Kvalita spermií klesá. Spodní hranice normy (hranice, kde se považuje stav za Klepněte pro větší obrázekoptimální) je v současné době stanovena na 15 milionů spermií na 1 ml ejakulátu. Přitom ještě před 5 lety byla tato hranice stanovena na 20 milionů spermií (jedná se o všechny spermie – tzn. pohyblivé i nepohyblivé).
 • Je tedy vidět, že mužská schopnost reprodukce neustále klesá, a s tím dochází i ke změkčování kritérií odbornou společností.
 • Z 25 posledních zájemců o darování spermatu v pražském centru ISCARE pouze jeden splňoval kritéria dárce spermií.
 • Spermie se klasifikují na stupnici od A do D. Kdy A je spermie pohybující se rovně vpřed, B je spermie pohybující se směrem vpřed ovšem s určitými vybočeními do stran, C je spermie pohybující se na místě a D je spermie, která se nepohybuje vůbec. Za pohyblivé spermie se považují pouze spermie klasifikace A+B.
 • V současné době je asistovaná reprodukce na tak vyspělé úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci na potomka. Spermie lze získat i operační cestou z varlat či nadvarlat. S lehkou nadsázkou lze říci, že stačí mít v sobě alespoň několik spermií.
 • Veškeré potřebné informace ohledně dárce zaručuje ustanovení paragrafu 10 odst. 2 zákona č. 373/2011 Sb., o zdravotních službách. Další požadavky na dárce i dárkyně jsou k nalezení na internetových stránkách http://www.iscare.cz/darcovstvi_vajicek_a_spermii.html

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články