Febrilní křeče: Je dobré se na ně připravit

Febrilní křeče jsou strašákem mnoha rodičů. Pokud se vašemu dítku vyhnou, je to jen dobře, přesto je ale vhodné být alespoň teoreticky připraven.

Febrilní neboli také horečnaté křeče se téměř vždy projevují v průběhu horečnatého onemocnění, obvykle na jeho začátku - při vzestupu teploty zpravidla na 38 stupňů a více. Postiženy jsou nejvíce děti mezi 3. měsícem a 5. rokem života, které ještě mají méně stabilní nervový systém.

Horečka dráždí mozek a ten vysílá informace nervům a svalům, které se nepřirozeně natahují a smršťují, tím vzniká křeč. Jde o poměrně dramatickou událost, kdy dochází i ke ztrátě vědomí a může dojít k poruchám dýchání. Ataky křečí trvají několik desítek vteřin až po dobu 5 minut a poté odeznívají. Postižena může být jen část těla, ale i celé tělo včetně svalů na obličeji. Dítě může upadnout do bezvědomí a může mít i potíže s dechem.  Může se stát, že pokud horečka neustupuje, bude se záchvat křečí opakovat. Stává se to ale jen ve velmi malém procentu případů.

Rodiče, kteří se s FK ještě nesetkali, se zcela oprávněně bojí o život svého dítěte, i několik minut se zdá jako věčnost. Důležité je vždy zachovat chladnou hlavu a nepanikařit, jakkoliv se to může zdát těžké. Je důležité si uvědomit, že pokud zajistíte dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, záchvat FK neohrožuje dítě na životě, nejsou na místě ani obavy z poškození mozku v průběhu záchvatu.

Pokud dítě dostane záchvat křečí, uložte ho na podlahu, ale nesnažte se mu například držet končetiny (z postýlky by mohlo díky křečím spadnout).  Okamžitě a vždy zavolejte lékaře, každé dítě, které prodělalo febrilní křeč, musí být vyšetřeno odborným lékařem! Jestliže dítě upadne do bezvědomí, zajistěte mu zachování volného dýchání — položte dítě na bok, nesnažte se mu násilím otevřít ústa.

Sledujte, jestli dítě nezvrací, je nutné zajistit, aby zvratky odtekly z úst a dítě se jimi nezadusilo.  V okamžiku kdy jste zajistili dítě a zavolali lékaře, začněte dítě ochlazovat. Nejvhodnější jsou chladné zábaly. Dítě zabalte do mokrého prostěradla a po chvíli jej znovu namočte a zábal vyměňte.

Po příjezdu lékař zajistí životní funkce, podá dítěti konečníkem Diazepam. Podá léky ke snížení horečky a doporučí vám další postup.  Asi po dvou týdnech po prodělaném záchvatu doporučují lékaři vyšetření EEG (elektroencefalogram).

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře