Estivillova metoda – drsná, ale účinná

Se spaním to u dětí není jednoduché, některé spí jako andílek, jiné přivádí své rodiče k zoufalství špatným usínáním a nočním buzením. Eduard Estivill vytvořil metodu, která vám může pomoci s nespavostí zatočit.
Estivillova metoda – drsná, ale účinná

Estivillova kniha Dětská nespavost rozpoutala mezi maminkami po celém světě bouřlivou diskusi. Jedny ji hájí a jiné kritizují pro její tvrdost. Oficiální zdroje tvrdí, že metoda funguje u 96% dětí. To je tak vysoké procento, že stojí za úvahu, zda tuto metodu skutečně nevyzkoušet. Máte-li s usínáním a spánkem vašich drobečků problémy, vyzkoušeli jste kde co a nic nezabíralo, možná je skutečně na čase vzít Eduarda Estivilla na milost. A nebo ne? Je to na vás.

Postup a pravidla:

1/ Estivillovu metodu můžete začít aplikovat kdykoli, jestliže už dítě v noci nekojíte. Většinou tedy po šesti měsících věku, kdy už je dítě schopno spát v noci deset až dvanáct hodin v kuse.

2/ Nezačínejte s metodou, pokud je dítě nemocné nebo se v dohledné době chystáte odjet apod. Je třeba, aby dítě bylo v klidu a ve své postýlce. Teplota v místnosti by měla být kolem 20°C.

3/ Všichni v rodině musí držet za jeden provaz. Je třeba, aby všichni metodu znali, podpořili vás a sami ji vzhledem k dítěti striktně dodržovali.

4/ Každé dítě je jiné a na každého tedy zabírá metoda jinak. Některé dítě začne usínat a spát v klidu už po několika málo dnech a jinému to trvá déle. Buďte trpěliví, úspěch by se měl dostavit.

5/ Odlišujte spaní přes den a v noci. Udělejte si určité rituály, které budete v danou dobu dodržovat, aby dítě samo poznalo rozdíl. Při denním spaní nezatahujte rolety, nechte do pokoje proudit denní světlo. Naopak v noci dbejte, aby v pokoji byla skutečná tma (tedy bez jakýchkoli i tlumených světel) a klid.

6/ Rituálem, který dítěti odliší den a noc je také večerní hygiena nebo další úkony, které však budete pravidelně dělat jen před večerním spaním. Koupání a následné krmení je osvědčené a dítě si obě po sobě jdoucí činnosti rychle spojí s následným spánkem. .

7/ Na noční spaní dejte děti do postýlky několik věcí, které bude mít celou dobu u sebe, např. plyšová hračka, dudlíček apod. Můžete nechat dítě, aby si předměty vybralo. Vysvětlete mu, že tyhle věci s ním budou spinkat po celou noc, stále tam budou s ním.

8/ Než dítě uložíte, ještě s ním mimo postýlku, a nejlépe i mimo pokoj v němž spinká, nějakou dobu (cca 10 min.) provádějte nějakou činnost, například mu čtěte, vyprávějte nebo zpívejte. Měla by to pro dítě být příjemná činnost, při níž bude cítit, že ho máte opravdu rádi.

9/ A pak už se jde na to! Uložte dítě do postýlky a řekněte jakési „zaklínadlo", větu, v níž vyjmenujete všechny předměty, které má dítě v postýlce a které s ním budou spinkat a popřejete mu dobrou noc. Je třeba, abyste tato slova pronesli klidným, ale razantním způsobem, zopakujte je třikrát tak, abyste v pokojíku strávili cca 30 sekund a pak odejděte.

10/ Dítě po vašem odchodu pravděpodobně začne plakat, křičet a všelijak vyvádět, ale vy se nesmíte nechat vyvést z míry. Vstoupíte do pokoje, znovu zopakujete větu o hračkách, popřejete mu dobrou noc, lehce se ho dotknete a odejdete. Rohodně dítě nehlaďte, nerozčilujte se ani s ním nediskutujte a už vůbec ho nevyndavejte z postýlky. Bez mrknutí stále opakujte jedno a to samé a z pokoje odejděte. Tenhle přístup je třeba, aby dítě vědělo, že jste na blízku a že ho stále máte rádi.

Intervaly pro vstupování do pokojíku a pronášení vašeho „zaklínadla":

  • první den nácviku: první čekání – 1 minuta, druhé čekání - 3 minuty, třetí a další čekání - 5 minut
  • druhý den nácviku: první čekání – 2 minuty, druhé čekání - 5 minut, třetí a další čekání - 8 minut
  • třetí den nácviku: první čekání – 3 minuty, druhé čekání - 7 minut, třetí a další čekání - 11 minut
  • čtvrtý den nácviku: první čekání – 4 minuty, druhé čekání - 9 minut, třetí a další čekání - 14 minut
  • pátý den nácviku: první čekání – 5 minut, druhé čekání - 11 minut, třetí a další čekání - 17 minut
  • další dny než se dítě naučí usínat samo: první čekání – 6 minut, druhé čekání - 13 minut, třetí a další čekání - 20 minut

Jak už jsme psali v úvodu, některé maminky považují tuto metodu za drastickou a jakési násilné zlomení dětské dušičky, ale jiné maminky si to nemohou vynachválit. Na to můžeme jen říct, že je to na vás, zda to zkusíte nebo ne, každé miminko je jiné, každý rodič je jiný a každému vyhovuje něco jiného.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články