Dvojčata: Nové objevy

Za tři čtvrtě roku se miminko už hodně naučilo a touží to svému okolí sdělit. Mluvit neumí, zato rámusit ano.
Dvojčata: Nové objevy

Jakmile dítě pozná, že může ovlivnit děje kolem sebe, otevírá se mu spousta možností, jak nově objevovat svět. Když otevře krabičku, vypadnou z ní kostičky, když hodí z výšky hračku na zem, udělá to ránu a ještě ji máma, nebo kdokoli je nablízku, podá zpět nahoru. Bouchne-li o zem či stůl plyšákem, je to jiné, než když bubnuje chrastítkem. Zvuky všeho druhu, ale zejména vlastní produkce, staršího kojence prostě fascinují a on má radost, že jimi může obšťastnit i své okolí. Ne náhodou v tuto dobu nosí návštěvy dětský bubínek a maminky zamykají zásuvky s kuchyňskými pokličkami. Agátka a Beátka to samozřejmě zkoušejí také, ale ke zvukovému průzkumu, bohužel, často využívají i bráškovy hračky.

Stojím, tedy jsem
Objevy příčiny a následku umožňuje mrňatům jejich stále dokonalejší motorika. Kromě prstíků jde rychle dopředu i celkový pohyb a devítiměsíčňátkům obvykle nestačí lezení a snaží se postavit na nohy, kdykoli se mohou rukama přitáhnout. Většina se v tuto dobu naučí nakročit z kleku. Ale jsou i rychlíci, kteří na konci 9. měsíce zkouší vstát a ukročit kolem nábytku. Tahle fáze je těžká i pro rodiče, protože je třeba, aby odolali touze vodit dítě dlouho za ruku a směrem vpřed. Úkroky mají totiž také své opodstatnění.

Zrychleným chodcem je i Beátka, která jakmile okusila chůzi za ruku, nechce prý dělat nic jiného. A maminka Veronika aby se uběhala. Ještěže Agátka si zachovává image rozvážného tvora a vystačí si v sedu s jednou hračkou i několik minut.

Beátka a Šimon – parťáci
K neznámým tvářím mají mimča v tomto věku nedůvěru, ale mezi „svými“ si už umí získat kámoše. Přirozeně i starší sourozenec vítá, když už i s miminkem může zažít dobrodružství. Šimonek to zhodnotil jasně: Živější Beátka je parťák, klidná Agátka je „mimi“.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články